Երևանի օդում փոշու պարունակությունը չափող 108 սարք է տեղադրվել. տվյալներն առցանց հասանելի են բոլորին
16.09.2024
Երևանում օդի աղտոտվածության ցուցանիշներն այսօր ընդհանուր առմամբ գերազանցում են սահմանված չափանիշները: Հիմնական պատճառը շինարարական փոշին է ու ազոտը՝ մեքենաների արտանետումներից:
Խնդիրը լուծելու համար Երևանի քաղաքապետարանը դեռ նախորդ տարի նախաձեռնեց նոր ծրագիր: Քաղաքի շինհրապարակներում տեղադրվեցին օդում փոշու քանակը չափող սարքավորումներ: Այսօր արդեն Երևանում նման 108 սարք է տեղադրվել 4-րդ և 5-րդ աստիճանի ռիսկայնության շինհրապարկներում:
Սարքի միջոցով ստացված տվյալներն առցանց հասանելի են քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում: Երևանում ամենաբարձր աղտոտվածության ցուցանիշը Էրեբունի, Կենտրոն և Շենգավիթ վարչական շրջաններում է: Ավանն ու Դավթաշենն ամենամաքուրն են:
Խնդրի հիմնական լուծումը կանաչ գոտիների վերականգնումն է ու ընդլայնումը, անտառային՝ բուֆերային գոտիների ստեղծումը: Սա, իհարկե, երկարաժամկետ նախագիծ է: Մինչ այդ համայնքը ամենօրյա հսկողություն է սահմանում  շինարարական հրապարակների պատշաճ կազմակերպմանը, այդ թվում փոշեկլանիչ ցանցերի ապահովմանը, ինչն էապես կարող է մեղմել իրավիճակը:
Երևանում օդի աղտոտվածության խնդիրը ոչ միայն բնապահպանական է, այլև առողջապահական: Այս ուղղությամբ համայնքի ծրագրերը շարունակական են:

Установлено 108 приборов, измеряющих запыленность воздуха в Ереване: данные доступны каждому в онлайн формате
Показатели загрязнения воздуха в Ереване сегодня в целом превышают установленные нормы. Основная причина – строительная пыль и выхлопные газы.
Чтобы решить эту проблему, мэрия Еревана в прошлом году инициировала новую программу. На строительных площадках города установлено оборудование, измеряющее количество пыли в воздухе. На сегодняшний день на строительных объектах 4-й и 5-й степени риска в Ереване уже установлено 108 таких устройств.
Данные, полученные с помощью устройства, доступны онлайн на официальном сайте муниципалитета. Самый высокий показатель загрязнения в Ереване наблюдается в административных районах Эребуни, Кентрон и Шенгавит. Аван и Давташен – самые чистые.
Основным решением проблемы является восстановление и расширение зеленых зон, создание буферных лесных зон. Это, конечно, долгосрочный проект. До этого община устанавливает ежедневный контроль за должной организацией строительных площадок, в том числе за установку пылепоглощающих сеток, что может существенно облегчить ситуацию.
Проблема загрязнения воздуха в Ереване является не только экологической проблемой, но и проблемой здравоохранения. Мэрия продолжает осуществление проектов в этом направлении.