Երևանի մանկապարտեզներում տեսախցիկներ կտեղադրվեն
Երևանի համայնքային մանկապարտեզներում կտեղադրվեն տեսախցիկներ: Սա առաջին հերթին արվում է երեխաների պաշտպանության համար: Երևանի քաղաքապետարանը նախագիծն իրականացնում է մանկապարտեզների գործունեությունն առավել վերահսկելի դարձնելու նպատակով:
«Ցավոք սրտի, վերջին իրադարձություններն ապացուցում են, որ դրա անհրաժեշտությունը կա: Առաջին  խմբաքանակով 50 մանկապարտեզում դրանք կտեղադրվեն՝ հետագայում նպատակ ունենալով բոլոր՝ 162 մանկապարտեզներում ունենալ: Գնման գործընթացը կմեկնարկի բառացիորեն առաջիկա օրերին» ,-  նշում է Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը:
50 նախակրթարանում շուրջ 2000 տեսախցիկ է տեղադրելու: Առաջնահերթորեն ընտրվել են արդեն իսկ վերանորոգվածները: Երեխաների առօրյան առցանց հասանելի կլինի միայն պատասխանատուներին: Ծնողները ամենօրյա ռեժիմով դրանք դիտելու հնարավորություն չեն ունենա:
«Տեսահսկումը տեղի կունենա, այսպես ասած՝ կենտրոնացված եղանակով: Դիտելու հնարավորություն ունենալու ենք մենք, նաև՝ մանկապարտեզի տնօրենը, քանի որ առաջնային վերահսկողական օղակը, բնականաբար, տվյալ կազմակերպության ղեկավարն է՝ ապահովելով, հասկանալի է, անձնական տվյալների գաղտնիությունը»,-ասում է Մարգարիտ Խաչատրյանը:
Տեսախցիկների ձայնագրությունները կունենան որոշակի ժամկետով պահպանելու հնարավորություն, վիճարկելի դեպքերում դիտելու և իրավիճակը պարզաբանելու նկատառումով: Ոլորտի պատասխանատուները վստահեցնում են՝ տեսահսկման համակարգը չի կարող խաթարել ուսումնական գործընթացը:
«Տեսախցիկները կամ վերահսկողական որևէ գործիք չի կարող խանգարել մանկավարժի գործունեությունը:  Հույս ունենք, որ դա կծառայի նաև դրական փորձը մեր մանապարտեզներում ուսումնասիրելու գործին, բայց, իհարկե, նաև արագորեն արձագանքելու հնարավորություն է անցանկալի երևույթներին»,-ասում է Խաչատրյանը:
Տեսահսկման համակարգը կսկսի աշխատել արդեն նոր ուսումնական տարում. նախատեսվում է գործարկել հոկտեմբերին:

В ереванских детских садах установят камеры видеонаблюдения
Камеры будут установлены в муниципальных детских садах Еревана. Это делается в первую очередь для защиты детей. Мэрия Еревана реализует проект с целью обеспечения более контролируемой деятельности детских садов.
«К сожалению, последние события доказывают, что это необходимо. На первом этапе камерыбудут установлены в 50 детских садах. В дальнейшем планируется, что они будут установлены во всех 162 детских садах. Процесс закупки начнется в ближайшие дни", - говорит начальник управления общего образования мэрии Еревана Маргарит Хачатрян.
Около 2000 камер будет установлено в 50 дошкольных учреждениях. В первую очередь установка камер будет проводиться в уже отремонтированных дошкольных учреждениях. Распорядок дня детей будет доступен онлайн только ответственным лицам. Родители не смогут просматривать их ежедневно.
Как отмечает Маргарит Хачатрян, наблюдение будет проходить централизованно. Возможность наблюдения будут иметь управление и директор детского сада, потому что основным звеном управления является руководитель данной организации, обеспечивающий, конфиденциальность персональных данных.
Записи камер будет возможно сохранять в течение определенного периода времени, с целью просмотра и выяснения ситуации в спорных случаях. Чиновники на местах уверяют, что система видеонаблюдения не сможет нарушить учебный процесс.
«Камеры или любой другой инструмент наблюдения не могут мешать деятельности педагога. Мы надеемся, что это послужит также изучению положительного опыта в наших детских садах, но, конечно, это также возможность оперативно реагировать на нежелательные явления", - говорит Хачатрян.