Երևանի քաղաքապետն ու Ասիական զարգացման բանկի տարածաշրջանային գլխավոր տնօրենը քննարկել են գործակցության շրջանակը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի գծով գլխավոր տնօրեն Եվգենի Ժուկովի գլխավորած պատվիրակությանը: Անդրադառնալով համատեղ ծրագրերին՝ կողմերը նկատել են, որ Երևանի քաղաքապետարանի և ԱԶԲ-ի միջև հաստատված արդյունավետ գործակցությունն ամուր հիմք է նոր նախագծեր կյանքի կոչելու համար:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ ընթացիկ ծրագրերից բացի Երևանի քաղաքապետարանն ունի ԱԶԲ-ի հետ նոր նախագծերի բավականին տպավորիչ փաթեթ, ինչը կարևոր ներդրում է քաղաքի բարեկեցիկ ու կայուն ապագայի համար՝ ենթակառուցվածքների արդիականացման և «կանաչ» նախաձեռնությունների միջոցով:
«Քաղաքաշինական ծավալուն ծրագրերի իրականացման ընթացքում հաշվի են առնվում այն տարածքները, որտեղ կա մեծ ներուժ՝ նոր միջավայր ձևավորելու և կուտակված խնդիրներին լուծում տալու համար: ԱԶԲ աջակցությունն իր հերթին օգնում է մեզ՝ ձևավորել գրագետ և կենսունակ ներդրումային ծրագրեր ու հասցեագրել ֆինանսավորման խնդիրները»,- ընդգծել է քաղաքապետ Ավինյանը:
Կողմերը նաև անդրադարձել են իրականացվող «Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի» առաջընթացին՝ երկուստեք հավաստելով, որ չնայած ի սկզբանե պլանավորված ժամանակցույցից որոշակի շեղումներին, կներդրվեն բոլոր ջանքերն այս տարի Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհահատվածի շինարարությունը մեկնարկելու համար:
Երևանի առաջնահերթություններից են 250 էլեկտրական նոր ավտոբուսների ձեռքբերումը և դեպոների վերակառուցումը, Դալմայի այգիների շուրջ 230 հա տարածքում անտառպուրակի հիմնումը, Նորագյուղի վերակառուցումը, Մետրոպոլիտենի արդիականացումը, Թբիլիսյան-Եղվարդ ճանապարհահատվածի կառուցումը և այլն:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամության համար՝ Եվգենի Ժուկովն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը վստահելի գործընկեր է բանկի համար և իրենք պատրաստ են աջակցել նոր նախագծերի կյանքի կոչմանը:

Мэр Еревана и региональный генеральный директор Азиатского банка развития обсудили рамки сотрудничества
Мэр Еревана Тигран Авинян принял делегацию во главе с Евгением Жуковым, генеральным директором Азиатского банка развития (АБР) по Центральной и Западной Азии. Обсуждая совместные проекты, стороны отметили, что продуктивное сотрудничество, установленное между мэрией Еревана и АБР, является прочной основой для реализации новых проектов.
Мэр Тигран Авинян подчеркнул, что, помимо текущих программ, мэрия Еревана располагает впечатляющим портфелем новых проектов с АБР. Эти инициативы представляют собой значительный вклад в устойчивое и благополучное будущее города посредством модернизации инфраструктуры и "зелёных" инициатив. "При реализации масштабных градостроительных программ учитываются территории с высоким потенциалом для создания новой среды и решения накопившихся проблем. Поддержка АБР помогает нам разрабатывать грамотные и жизнеспособные инвестиционные программы и решать вопросы финансирования", - подчеркнул мэр Авинян.
Стороны также обсудили прогресс в реализации текущей программы "Инвестиции в устойчивое городское развитие", подтвердив, что, несмотря на некоторые отклонения от первоначального графика, будут приложены все усилия, чтобы начать строительство участка дороги Исаков-Аршакуньяц в этом году.
Среди приоритетов Еревана — приобретение 250 новых электробусов и реконструкция депо, создание лесопарка на территории около 230 гектаров в Садах Далмы, реконструкция квартала Норагюх, модернизация метро и строительство участка дороги Тбилисское шоссе-Егвард и другие проекты.
Евгений Жуков выразил благодарность за стремление к расширению сотрудничества и подчеркнул, что мэрия Еревана является надёжным партнёром банка. Он подтвердил готовность АБР поддерживать реализацию новых проектов.