Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Ֆրանսիայում էր
06.12.2022
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 1-ը պաշտոնական այցով Փարիզում էր: Պատվիրակության կազմում էր նաև Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը։ Այցի ընթացքում Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է գործընկերոջ՝ Փարիզի քաղաքապետի տեղակալ Առնո Նգաչայի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով Փարիզի քաղաքային խորհրդին ի պաշտպանություն հայ ժողովրդին ընդունած բանաձևի համար՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալը մեծապես կարևորել է Փարիզի հետ գործընկերային և բարեկամական հարաբերությունները: Լևոն Հովհաննիսյանը նաև վստահություն է հայտնել, որ հետագա համատեղ ջանքերի շնորհիվ կարող է էապես մեծացնել համագործակցության արդյունավետությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներին առնչվող երկկողմ համագործակցությանն առնչվող խնդիներ, մասնավորապես՝ կրթության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտում:
Երևանյան պատվիրակությունը հանդիպել է նաև Ֆրանսիայի Սենատի «Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբերտ-Լյուկ Դըվինազի հետ։ Բարձր գնահատելով սենատոր Դըվինազի նվիրվածությունը հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը՝ Լևոն Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել Սենատի վերջերս ընդունած բանաձևը համահեղինակելու համար՝ մեծապես արժևորելով 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ու նաև դրանից հետո բարեկամ Ֆրանսիայի՝ հայ ժողովրդի հանդեպ ուշադրությունն ու աջակցությունը:
Փարիզում գտնվող փոխքաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի խորհրդական Անն-Լուիս Մեսադյոյի հետ: 2011թ. հաստատված երկկողմ բարեկամական և գործընկերային կապերը թարմացվել են Երևանի քաղաքապետարանի և Իլ դը Ֆրանս շրջանի միջև վերջերս ստորագրված եռամյա համագործակցության ծրագրով։ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հույս է հայտնել, որ փոխգործակցությունը կլինի շարունակական: Ֆրանսիական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել իրականացնելու համատեղ արդյունավետ ծրագրեր, որոնք կծառայեն հետագա գործակցության ամրապնդմանն ու զարգացմանը։
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Պլեսի Ռոբինսոնի քաղաքապետ Ժակ Պերրինի և նախկին քաղաքապետ, այժմյան սենատոր Ֆիլիպ Պեմեզեկի հետ: Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանի Ֆրանսիայի Պլեսի Ռոբինսոն քաղաքը գործակցում են դեռևս 2006 թվականից: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել իրականացնելու աշակերտների փոխանակման, ինչպես նաև մշակութային համատեղ շարունակական ծրագրեր: Պատվիրակությունն այցելել է Պլեսի Ռոբինսոնի քաղաքապետարանի հարակից այգի, որտեղ տեղադրված է Երևանի քաղաքապետարանի նվեր տուֆակերտ խաչքարը։
Երևանյան պատվիրակությունը մասնակցել է նաև «Քաղաքները կենսաբազմազանության համար» (C4B) միջազգային աշխատաժողովին: Փարիզի քաղաքապետարանի, Համաշխարհային բանկի, «Էքսպերտիզ Ֆրանս» և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպված քննարկմանը մասնակցել են մոտ երկու տասնյակ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը և քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացրել են կայուն զարգացման նպատակների հիմքով Երևանի ռազմավարական պլանը, «Երևան՝ կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագիրը, քաղաքային կենսաբազմազանության ռազմավարության իրագործման հիմնական մարտահրավերներն ու հնարավորությունները: Բացի այդ, ներկայացվել են Երևանում իրականացված և ընթացիկ կանաչ նախաձեռնությունները, դրանց գործիքակազմերը: Երևանյան պատվիրակության անդամները մասնակցել են նաև պլենար քննարկումների և ծանոթացել այլ պետությունների փորձին ու իրագործած ծրագրերին:

Делегация во главе с первым заместителем мэра Еревана Левоном Оганнисяном посетила Францию с официальным визитом
С 28-го ноября по 1-е декабря делегация во главе с первым заместителем мэра Еревана Левоном Оганнисяном была в Париже. В составе делегации был также лидер фракции Совета старейшин «Мой шаг» Армен Галджян. В ходе визита Левон Оганисян встретился со своим коллегой, заместителем мэра Парижа Арно Нгача.
Выразив благодарность Городскому совету Парижа за принятие резолюции в защиту армянского народа, заместитель мэра Еревана подчеркнул важность партнерских и дружественных связей с Парижем. Левон Оганнисян также выразил уверенность в том, что дальнейшие совместные усилия могут способствовать более высокому уровню сотрудничества.
Во время встречи стороны обсудили проблемы, связанные с разными отраслями городской экономики, в частности, со сферами образования, культуры и вопросов молодежи.
Ереванская делегация встретилась также с председателем группы дружбы между Францией и Арменией Сената Франции Жильбером-Люком Девиназом. Высоко оценив приверженность сенатора Девиназа армяно-французской дружбе, Левон Оганнисян поблагодарил его за соавторство в принятой недавно Сенатом Франции резолюции, а также внимание и поддержку дружественной Франции во время 44-дневной войны и после нее.
Ереванская делегация была также на встрече с советником Регионального совета Иль де Франс Анн-Луиз Месадье. Дружественные и партнерские отношения, установленные еще в 2011г., были обновлены после недавнего подписания трехлетней программы сотрудничества между мэрией Еревана и регионом Иль де Франс. Первый заместитель мэра Еревана выразил надежду в том, что сотрудничество будет продолжительным. Французская сторона выразила готовность к осуществлеию совместных программ, призванных укреплять и развивать дальнейшее сотрудничество.
Делегация мэрии во главе с Левоном Оганнисяном встретилась также с мэром Плесси-Робинсона Жаком Перрином и бывшим мэром, в настоящее время сенатором Филиппом Пемезеком. Административный район Еревана, Арабкир, сотрудничает с Плесси-Робинсоном с 2006г. В ходе встречи была достигнута договоренность об осуществлении программы по обмену учениками и совместных проектов в области культуры. Делегация посетила парк, прилегающий к мэрии Плесси-Робинсона, где установлен хачкар из туфа, переданный в дар мэрией Еревана.
Ереванская делегация приняла участие в международном форуме «Мэры во имя биоразнообразия» (C4B). В обсуждении, организованном мэрией Парижа, Всемироным банком, организацией «Экспертиз Франс» и Французским агенством по развитию, приняли участие представители около двадцати государств и зарубежных организаций.
Первый заместитель мэра Еревана и начальник управления развития и инвестиционных программ мэрии Еревана Армен Арутюнян представили основные вызовы и возможности при реализации стратегического плана Целей устойчивого развития. Кроме того, были представлены уже осуществленные в Ереване и текущие зеленые инициативы. Члены ереванской делегации приняли участие в пленарных обсуждениях и ознакомились с опытом других стран и осуществленными там программами.