Երևանի քաղաքապետը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ
Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին առնչվող հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և բանկի ներկայացուցիչներ Արման Վաթյանի ու Խուրամ Ֆարուքի հանդիպման ժամանակ։ Նախաձեռնված նախագծերը հանրային կառավարման բարեփոխումներ են՝ քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների թվայնացմամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ թվային և խելացի փոխակերպումները համայնքի գլխավոր առաջնահերթություններից են, որոնք հնարավորություն են տալիս հաղթահարելու առկա մարտահրավերներն ու քայլել ժամանակին համընթաց:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն իրենց հերթին պատրաստակամություն են հայտնել, ըստ համայնքի նախանշած առաջնահերթությունների, գործակցության ծրագրերը տեղափոխել գործնական փուլ:
Որպես թվայնացված կարևոր գործիք՝ քաղաքապետ Ավինյանն առանձնացրել է վերջերս գործարկված «Ակտիվ քաղաքացի» հավելվածն ու էլեկտրոնային GIS աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգի ձեռքբերումը, որոնք ավելի հասանելի, թափանցիկ ու տրամաբանական են դարձնում երևանցիներին մատուցվող ծառայությունները: Էլեկտրոնային այս ծառայություններն առավել տեղայնացնելու և ներքին մոնիթորինգի ու հետադարձ կապի մեխանիզմները ներառելու գործում ևս կարևորվել է բանկի աջակցությունը:

Мэр Еревана встретился с представителями Всемирного банка
Вопросы, связанные с программами, осуществляемыми совместно с Всемирным банком, были обсуждены во время встречи мэра Еревана Тиграна Авиняна с представителями Всемирного банка Арманом Ватяном и Хурамом Фаруком. Проекты включают реформы в общественном управлении посредством цифровизации предоставляемых населению услуг.
Приветствуя гостей, мэр Авинян отметил, что цифровое и «умное» преобразование находится среди приоритетов городских властей, поскольку подобные реформы дают возможность преодолевать существующие вызовы и идти в ногу с требованием времени.
Представители Всемирного банка выразили готовность перенести программы сотрудничества в практическую фазу в соответствии с приоритетами, намеченными общиной.
В качестве важного оцифрованного инструмента мэр отметил приложение «Активный гражданин» и приобретение Географической информационной системы ГИС, которые призваны сделать услуги, предоставляемые населению, более доступными, прозрачными и логичными. Была подчеркнута важность содействия банка в деле вовлечения механизмов локального приспособления электронных услуг, их внутреннего мониторинга и обратной связи.