«Երևանի քաղաքապետարանն այսուհետ պետք է տեր կանգնի հուշարձան-շենքերին». Տիգրան Ավինյան
Երևանի հասարակական տրանսպորտի մասին տեղեկատվությունն արդեն հասանելի է «Յանդեքս»-ի էլեկտրոնային քարտեզում։ Ընկերության հետ համագործակցությամբ  աշխատանքներ են տարվել Երևանի հասարակական տրանսպորտի երթուղիների և ավտոբուսային կանգառների թվայնացման նպատակով։ Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ քաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը, օգտագործելով «Յանդեքս» քարտեզները, այժմ կարող են տեսնել Երևանի հասարակական տրանսպորտի երթուղիները և կանգառները, պլանավորել երթևեկությունը, տեսնել պլանավորված երթուղու ուղեգիծը, հասկանալ, թե ինչպե՞ս պետք է  հասնել մոտակա կանգառ, ո՞ր համարի  փոխադրամիջոցը նստել և որքա՞ն կտևի  երթևեկությունը։ Երթուղիների առցանց ցուցադրման որակը բարելավելու նպատակով համայնքը «Յանդեքս»-ի հետ համատեղ շարունակում է աշխատանքը:  Ի դեպ, հուլիսի 1-ից գործարկվող երթուղիները ևս թարմացված կլինի քարտեզում: Հանձնարարվել է քայլեր ձեռնարկել նաև կանգառներում էլեկտրոնային չվացուցակներ տեղադրելու համար:
Երևանում հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների ծրագրով «Գազել» մակնիշի հին միկրոավտոբուսներով սպասարկվող  երթուղիները փուլ առ փուլ փոխարինվում են ավտոբուսայիններով: Հուլիսի 1-ից կգործարկվի միանգամից 9 երթուղի, իսկ առանձին ուղեգծեր փոփոխվել են: Երթուղիները կսպասարկվեն «ՄԱՆ», «Ժոնգթոնգ», «Հիգեր» և «Գազել սիթի» շարժակազմերով:
«Մեր շարժակազմը պետք է ըստ պլանի և քանակի աշխատի երթուղիներում, որպեսզի կարողանանք հաճախականության պարբերականությունը՝ միջինը 10 րոպե, ապահովել:  «Երևանի ավտոբուս» ընկերության հիմնական խնդիրը հասարակական տրանսպորտի ծառայություն մատուցելն է երևանցիներին»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Երևանը 30 նոր ավտոբուս ձեռք կբերի՝ առանց հավելյալ նոր վճարի։ Զեկուցվել է, որ «Ժոնգթոնգ» ընկերության հետ կա պայմանավորվածություն՝ նույն պայմանագրի շրջանակում գործընթացը կազմակերպելու համար: Փաստաթղթերն արդեն ուղարկվել են ընկերությանը:
Երևանի ավտոբուսներում կառավարման սարքերի համար մրցույթը կայացել է, առաջիկայում կկնքվի մատակարարման պայմանագիրը: Համակարգի ներդնումը հնարավորություն կտա առցանց դիտել ավտոբուսներում տեղադրված տեսախցիկների տեսանյութը, ուղևորների հաշվարկի սարքերի տվյալները, ինչպես նաև ստանալ ավտոբուսի գտնվելու վայրի մասին առցանց տեղեկատվություն:
Համայնքային միջոցներով գնված 15 նոր ու ժամանակակից տրոլեյբուսներով նախատեսվում է սպասարկել հ. 2 և 10 երթուղիները: Գործընթացը կկազմակերպվի համատեղ՝ նախկին շարժակազմի հետ: Կգործարկվեն հ. 2 և 2ա, ինչպես նաև հ. 10 և 10ա երթուղիները, «ա» տարբերանշանով երթուղիները սպասարկում կիրականացնեն նաև հպակային ցանցից դուրս ուղեգծերով, որը կընդգրկի Դավթաշեն, Էրեբունու զանգվածը և «Աերացիան». նոր տրոլեյբուսները հնարավորություն ունեն ևս 60 կմ շահագործվել առանց հպակային ցանցի: Զեկուցվել է նաև, որ, «Յութոնգ» ընկերության հետ պայմանավորվածության համաձայն, տրոլեյբուսների և ավտոբուսների սպասարկումը կիրականացնի «Երևանի էլեկտրատրանսպորտ» ընկերությունը:
Ամիրյան փողոցում ամբողջությամբ ավարտվել է օդային մալուխները գետնի տակ անցկացնելու գործընթացը: Ծրագիրն ընթացքում է Աճառյան փողոցում, հաջորդիվ գործընթացը կմեկնարկի Թումանյան փողոցում: Նախագծի համաձայն, «Երքաղլույս»-ի հենասյուներով անցնող հաղորդալարեր այլևս չեն լինի: Հանձնարարվել է ապահովել ծրագրի շարունակականությունն ու դիտարկել նաև այլ փողոցներ:
Մայրաքաղաքում գտնվող հուշարձան-շենքերը վերականգնելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ իրականացվել է գույքագրում: Առանձնացվել է շուրջ 50 միավոր հուշարձան-շենք, որոնք սեփականության իրավունքով պատկանում են մասնավոր անձանց կամ ընկերությունների և ունեն բարեկարգման կարիք: Սեփականատերերը ծանուցվել են:
«Նույնիսկ այն հուշարձան-շենքերը, որոնք սեփականության իրավունքով պատկանում են մասնավոր անձանց կամ ընկերություններին, նրանք նույնպես ունեն  պարտավորություններ՝ այդ շենքերի պահպանման համար, և դրա մասին մենք հիշեցրել ենք մեր գործընկերներին: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ օրենքով սահմանված կարգով կան նաև պատժի մեթոդներ՝ այն դեպքերում, երբ հուշարձան-շենքերի պահպանումը մասնավորի կողմից պատշաճ չի իրականացվում:  Հուսով եմ՝ նման դեպքեր չենք արձանագրի և այդ անձինք արդեն կսկսեն քայլեր ձեռնարկել»,- ընդգծել է փոխքաղաքապետ Ավինյանը:
Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում կկանաչապատվի շուրջ 10 հա տարածք: Գործընթացն իրականացնելու համար մասնագիտական խումբն այժմ ուսումնասիրություն է իրականացնում բարդ տեղանքում: Տարածքում կանցկացվի ոռոգման նոր համակարգ:
«Նորք-Մարաշի լանջին գտնվող համայնքային հողերի վրա իրականացնելու ենք միմիայն կանաչապատում: Եվ որևէ շինարար մեր տարածքում որևէ բան չպետք է անի»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակում առաջին նախագիծը դրված է հանրային քննարկման. այսօրվանից բնակիչները կարող են քվեարկել իրենց նախընտրած տարբերակի օգտին: Այս պահին քվեարկության է դրված «Մերգելյան» այգու կառուցման ծրագիրը, որին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ:
Զբոսաշրջային ավտոբուսների կայանման համար մայրաքաղաքում կառանձնացվեն հատուկ վայրեր: Դրանք սահմանելու համար հանձնարարվել է քննարկումների գործընթացին ներգրավվել նաև զբոսաշրջային ավտոբուսներ շահագործող ընկերությունների ներկայացուցիչներին:
Արամի 60 հասցեում հուշարձան-շենքի տանիքին վերնահարկի անօրինական կառուցում իրականացրած անձը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության: Քայլեր կձեռնարկվեն տանիքը նախկին տեսքի բերելու համար: Փոխքաղաքապետ Ավինյանը հորդորել է ամենակոշտ մեթոդները կիրառել ու անհրաժեշտության դեպքում նաև իրավակարգավորումները փոխել:
«Մենք չպետք է հանդուրժենք, հետո գնանք հետևանքների դեմ պայքարելու։ Դա պետք է լինի ամենածանր հանցագործությունների շարքին հավասար. հուշարձան-շենքի տանիքին մեկը որոշել է, որ ուզում է հարկ բարձրանալ։ Սա անընդունելի է: Երևանի քաղաքապետարանն այսուհետ պետք է տեր կանգնի քաղաքի հուշարձան-շենքերին»,- ընդգծել է փոխքաղաքապետը:

Мэрия Еревана должна заняться проблемой зданий-памятников: Тигран Авинян
Информация об общественном транспорте Еревана уже доступна на электронной карте «Яндекс». В сотрудничестве с компанией проведены работы с целью оцифровки данных о маршрутах транспорта и остановках. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что, пользуясь картами «Яндекс» можно увидеть маршруты и остановки общественного транспорта, запланировать маршрут, понять, как дойти до ближайшей остановки, каким номером транспорта воспользоваться и сколько продлится поездка. С целью улучшения качества онлайн показа маршрутов община продолжает совместные работы с компанией «Яндекс». Маршруты, вводимые в эксплуатацию с 1-го июня, также будут обновлены на карте. Поручено предпринять шаги для установки электронных расписаний на остановках.
В рамках программы транспортных реформ, маршруты, обслуживаемые старыми микроавтобусами марки «Газель», будут поэтапно переданы в автобусное обслуживание. С 1-го июня  в эксплуатацию вводится сразу 9 маршрутов, обслуживаемых автобусами «Ман», «Жонгтонг», «Хигер» и «Газель сити».
Ереван приобретет еще 30 новых автобусов без дополнительной платы. Сообщается, что есть договоренность с компанией «Жонгтонг» организовать процесс закупки в рамках того же контракта. Документы уже отправлены компании.
Состоялся тендер для аппаратов управления в автобусах. Контракт о снабжении будет подписан в скором времени. Установка системы контроля позволит смотреть видеоматериал с камер наблюдеиня, установленных в автобусах, считывать данные о количестве пассажиров, получать информацию о локации автобусов.
Новыми, современными троллейбусами предусмотрено обслуживать маршруты 2 и 10. Будут введены в эксплуатацию маршруты 2 и 2а, 10 и 10а; маршруты с буквой «а» будут обслуживать и без подключения к электрическим линиям, что охватит районы Давташен, Еребуни и «Аэрация» благодаря тому, что новые троллейбусы могут ездить дополнительные 60 км без подключения кабелям. Сообщается, что, согласно договоренности с компанией «Ютонг», обслуживание троллейбусов и автобусов будет осуществляться компанией «Ереванский электротранспорт».
На улице Амиряна полностью завершен перенос наземных коммуникаций по землю. Программа осуществляется на улице Ачаряна, затем продолжится на улице Туманяна. Согласно проекту, больше не будет линий передач, проходящих через столбы компании «Еркахлуйс». Поручено обеспечить продолжение программы и рассмотреть другие улицы.
С целью восстановления зданий-памятников в столице совместно с министерством ОНКС проведен учет таких зданий. Выделено около 50 зданий, которые принадлежат частным лицам или компаниям и нуждаются в благоустройстве. Владельцы оповещены.
Авинян отметил, что даже если здания-памятники принадлежат частным лицам или организациям, их сохранение входит в обязанности последних. Он подчеркнул, что существуют предусмотренные законом меры наказания на случай, если собственник не обеспечивает сохранение зданий.
В административном районе Норк-Мараш будет проведено озеленение участка в 10 га. В данный момент группа экспертов изучает сложный рельеф участка. Будет проведена новая система ирригации. Как подчеркнул вице-мэр, на территории будет реализовано только озеленение, и ни одного строительства здесь не будет.
На платформе «Активный гражданин» уже доступен первый проект, выставленный на общественное обсуждение: жители могут голосовать за предпочитаемый вариант. Этот проект – программа воссоздания парка «Мергелян».
Для парковки туристических автобусов в столице будет выделено специальное место. Для определения места поручено привлечь к обсуждению компании, осуществляющими соответствующую деятельность.
Лицо, осуществившее незаконную постройку мансарды на крыше здания-памятника по адресу ул.Арама 60, подвергнуто административной ответственности. Вице-мэр Авинян призвал применять самые строгие методы в подобных случаях и при необходимости внести законодательные изменения. «Мы не должны мириться с подобными случаями, а потом пытаться устранить последствия. Это неприемлемо. Мэрия должна решить проблему  сохранения исторических зданий!»-подчеркнул Авинян.