«Երևանի քաղաքապետարանի որդեգրած քաղաքականության հիմնանպատակը Երևանի համաչափ զարգացման ապահովումն է». քաղաքապետ Տարոն Մարգարյան
Երևանի զարգացման 2014թ. ծրագրերի շրջանակում արդեն ավարտական փուլում են մայրաքաղաքի բակերի համալիր բարեկարգման ու նոր այգիների և պուրակների ստեղծման աշխատանքները: Արաբկիր վարչական շրջան կատարած աշխատանքային շրջայցի ընթացքում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն արաբկիրցիների հետ հանդիսավորությամբ բացել է հերթական նորաստեղծ հանգստի գոտիները: Այգիների կառուցման տարեկան ծրագրի շրջանակում ամբողջովին վերակառուցվել ու բնակիչների տնօրինմանն է հանձնվել Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանին հարակից այգին: Նստարաններով, մանուկների համար խաղահրապարակներով կահավորված ու արտաքին լուսավորությամբ ապահովված հարմարավետ հանգստի այս գոտին, բնակիչների հավաստմամբ, սպասված ու ցանկալի նվեր էր, որի համար նրանք իրենց շնորհակալությունն են հայտնել քաղաքապետին: Հրաժեշտից առաջ Երևանի քաղաքապետն այգում մշտադալար եղևնի է տնկել:
Բնակիչների հանգստի կազմակերպման համար հարմարավետ ու բարեկարգ է դարձել նաև Արաբկիր վարչական շրջանի Գյուլբենկյան փողոցում գտնվող պուրակը: Հանգստի գոտու բացման արարողության ընթացքում Երևանի քաղաքապետը հանդիսավորությամբ բացել է նաև քանդակագործ Գարեգին Դավթյանի հեղինակած Գալուստ Գյուլբենկյանի կիսանդրին: Տարոն Մարգարյանը, բնակիչների հետ գնահատելով կատարած աշխատանքները, մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ քաղաքապետարանի որդեգրած քաղաքականության հիմնանպատակը Երևանի համաչափ զարգացման ապահովումն է և որ բարեկարգման ծրագրերը հետևողականորեն շարունակվելու են այնքան ժամանակ, մինչև մայրաքաղաքի բոլոր այգիներն ու պուրակները լինեն բարեկարգ. «Հնարավորության սահմաններում մենք նաև այգիների ու պուրակների թիվն ենք ավելացնում, և այս տարի Արաբկիրը մի քանի այդպիսի նոր տարածքով էլ հարստացավ՝ Ամերիկյան համալսարանին հարակից այգին, Գյուլբենկյան փողոցի այս պուրակը, որտեղ նաև մեծ բարերարի կիսանդրին բացեցինք այսօր: Եվ վստահ եմ, որ հանգստի բոլոր այս նոր գոտիներն արդեն իսկ հասցրել են դառնալ մեր բնակիչների սիրելի վայրերը»,- նշել է քաղաքապետը:
Այգիների կառուցման ու վերակառուցման ծրագրերի շրջանակում առանձնակի ուշադրություն է դարձվում նաև կանաչ գոտիների ստեղծմանը: Այդ նպատակով բարեկարգվող տարածքներն ապահովվում են նաև ոռոգման նոր համակարգով. «Առանձնակի կարևորելով կանաչ գոտիների ստեղծումն ու ընդլայնումը, ինչպես գիտեք, մենք պարբերաբար նաև համաքաղաքային ծառատունկեր ենք կազմակերպում և, օգտվելով առիթից, մեր բոլոր համաքաղաքացիներին կոչ եմ անում ակտիվորեն մասնակցել նոյեմբերի 8-ին նախատեսված համաքաղաքային ծառատունկին և շաբաթօրյակին: Ես համոզված եմ, որ համատեղ ուժերով մենք կվերականգնենք մեր երբեմնի կանաչ Երևանի համբավը, որը եղել ու մնում է բոլորիս ցանկությունը: Նաև նշեմ, որ համապատասխան տնկիներ կբաժանվեն նաև բակային տարածքներում և յուրաքանչյուրը հնարավորություն կունենա ի´ր ծառը տնկել ու խնամել հենց ի´ր բակում: Չմոռանանք, որ Երևանը բոլորիս մեծ տունն է, ու մեզանից յուրաքանչյուրը պարտավոր է հոգ տանել հարազատ տան մասին: Ու ես վստահ եմ, որ մեր համաքաղաքացիներն իրոք սիրում ու գնահատում են իրենց մեծ տունը և նրանցից յուրաքանչյուրը, իր փոքրիկ լուման ներդնելով, իսկապես նպաստում է սիրելի քաղաքի զարգացմանը»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

Тарон Маргарян: Основная цель политики мэрии Еревана - обеспечение пропорционального развития Еревана
04.11.2014
В рамках программ развития города Ереван 2014 года, на заключительном этапе находятся работы по благоустройству дворов столицы и созданию новых парков и скверов. Во время рабочего визита в административный район Арабкир мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с жильцами торжественно открыл очередные новые зоны для отдыха. В рамках программы по строительству парков полностью был благоустроен и сдан в эксплуатацию парк по соседству с Американским университетом Армении. По словам жителей, эта зона для отдыха, которая оснащена скамейками, детскими игровыми площадками и системой освещения, была долгожданным и желанным подарком, за что они поблагодарили мэра. Перед отъездом мэр Еревана в парке посадил ель.
Для организации отдыха жителей был благоустроен также парк на улице Гюлбенкяна административного района Арабкир. В ходе меропроятия, мэр Еревана торжественно открыл также бюст Галуста Гюлбенкяна, автором которого является Гарегин Давтян. Вместе с жителями оценивая проделанные работы, Тарон Маргарян ещё раз подчеркнул, что основная цель политики мэрии Еревана - обеспечение пропорционального развития Еревана и, что программы по благоустройству продолжится до тех пор, пока будут благоустроены все парки и скверы столицы.
«По мере возможности мы также увеличиваем число парков и скверов, и в этом году в Арабкире появились новые парки - парк по соседству с Американским университетом, сквер на улице Гюлбенкяна, где также открыли бюст бенефициара. И я уверен, что все эти новые зоны для отдыха уже успели стать любимыми местами наших жителей»,- отметил мэр Еревана.
В рамках программ по строительству и благоустройству парков придаётся особое внимание также созданию зелёных зон. С этой целю, благоустроенные территории обеспечиваются также системой орошения.
«Придавая особую важность созданию и расширению зелёных зон, мы периодически организовываем общегородскую посадку деревьев и пользуясь случаем призываю наших сограждан активным образом участвовать в субботнике, который пройдёт 8-го ноября. Я уверен, что совместными усилиями мы восстановим репутацию нашего зелёного города. Также хочу отметить, что во всех дворах всем будут розданы саженцы, и каждый сможет посадить своё дерево в своём дворе. Я уверен, что наши сограждане действительно любят и ценят свой город и каждый из них, вносит свой вклад в развитие любимого города » ,- подчеркнул мэр Еревана.