Երևանի քաղաքապետարանի և Դոնի Ռոստովի վարչակազմի միջև ստորագրվել է համագործակցության ծրագիր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և ՌԴ Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Գորբանը քաղաքապետարանի ճեմասրահում ստորագրել են 2015-2020թթ. առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային համագործակցության ծրագիր: Ըստ այդմ` կողմերը պարտավորվել են ամրապնդել և զարգացնել բարեկամական հարաբերությունները երկու քաղաքների միջև: Ստորագրված համաձայնագրով համագործակցություն կծավալվի քաղաքային տնտեսության կառավարման, սոցիալական, առողջապահական, մշակութային, կրթական, սպորտի և երիտասարդական հարցերի, տնտեսական կապերի հաստատման ու զարգացման, ինչպես նաև քաղաքային տրանսպորտի կառավարման ուղղությամբ: Փոխայցելությունների շրջանակում էլ կողմերի միջև կիրականացվեն փորձի և տեղեկատվության փոխանակումներ: Կարևորելով համագործակցության ծրագրի ստորագրումը` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Գորբանը համոզմունք են հայտնել, որ այն նոր սկիզբ կդնի երկկողմ փոխգործակցությանն ու էլ ավելի կսերտացնի երկու ժողովուրդների միջև առկա բարեկամությունը: Կողմերը նաև ընդգծել են, որ ստորագրված համաձայնագրով հնարավորություն կստեղծվի ընդլայնել համագործակցության շրջանակները, ինչն իր հերթին օգտակար կլինի նաև երկու քաղաքների բնակիչների համար:
«Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունն ունի ավելի քան 200 տարվա պատմություն, որն այսօր էլ ամուր հիմքերի վրա է: Դոնի Ռոստովում այսօր շուրջ 140 հազարանոց հայ համայնք է ապրում, որն իր կարևոր դերակատարումն ունի քաղաքի զարգացման գործում: Ստորագրված համագործակցության ծրագրով, վստահ եմ, մենք նոր թափ կհաղորդենք երկուստեք հարաբերություններին՝ քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում իրականացնելով փոխշահավետ ծրագրեր: Մեզ համար սա պարզապես համագործակցության ծրագիր չէ, այլ ևս մեկ քայլ է` ուղղված երկու քաղաքների բարեկամությունն էլ ավելի ամրապնդելուն ու փոխգործակցությունը գործնական նոր փուլ տեղափոխելուն: Մենք անպայման կունենանք փոխայցելություններ, որոնց շրջանակում էլ կիրականացնենք փորձի փոխանակմանն ուղղված ծրագրեր»,- նշել է Սերգեյ Գորբանը:
Երկուստեք հարաբերություններում առանձնակի կարևորելով Դոնի Ռոստովի հայ համայնքի դերակատարումը՝ Երևանի քաղաքապետն էլ նկատել է, որ նաև նրանց գործուն աջակցությամբ փոխգործակցությունը կլինի արդյունավետ և հաջողված:
«Ընդհանրապես մենք կարևորում ենք մեր գործընկեր քաղաքների հետ կապերի ընդլայնումն ու նոր ոլորտների ներգրավումը: Բարեկամ քաղաքների հետ մեր հարաբերություններում առանձնակի կարևոր տեղ է զբաղեցնում համագործակցությունը քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Դոնի Ռոստովը Ռուսաստանի Դաշնության ամենահայաշատ քաղաքներից է, որտեղ մեր հայրենակիցների ներկայությունը պատմական լուրջ արմատներ ունի: Այսօր էլ հայկական համայնքն այնտեղ մեծ հեղինակություն է վայելում ինչպես Դոնի Ռոստովի քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական կյանքում: Ես համոզված եմ, որ նաև Դոնի Ռոստովի մեր հայրենակիցների գործուն ներգրավվածությամբ կաշխուժացնենք գործարար մեր կապերն ու նաև ներդրումային ծրագրեր կիրականացնենք: Ինչպես բազմիցս ասել եմ, մենք բաց ենք և պատրաստակամ՝ կյանքի կոչելու ցանկացած ծրագիր, որը կնպաստի մեր քաղաքի զարգացմանն ու մեր բնակչության բարեկեցությանը: Եվ այսօր ստորագրված համագործակցության ծրագիրը ևս ուղղված է հենց դրան»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:

Мэрия Еревана и администрация города Ростова-на-Дону подписали Программу сотрудничества
Мэр Еревана Тарон Маргарян и глава администрации Ростова-на-Дону Сергей Горбань подписали Программу торгово-экономического, научно-технического и культурного сотрудничества на 2015-2020 годы, согласно которой стороны обязались укреплять и развивать дружеские отношения между двумя городами. Согласно подписанному соглашению будет осуществляться сотрудничество по установлению и развитию социальных, здравоохранительных, культурных, образовательных, спортивных и экономических связей, а также в направлении управления городским транспортом. В рамках взаимных визитов между сторонами будет осуществляться обмен информацией и опытом.
Придавая важность подписанию соглашения, мэр Еревана Тарон Маргарян и глава администрации Ростова-на-Дону Сергей Горбань выразили уверенность, что подписанное соглашение станет началом двусторонних взаимодействий и сделает дружеские отношения между двумя народами более тесными. Стороны также отметили, что согласно подписанному соглашению будет создана возможность расширить сферы сотрудничества, что в свою очередь принесёт пользу жителям двух городов.
«Дружба русского и армянского народов имеет более чем 200-летнюю историю, которая и сегодня стоит на прочной основе. В Ростове-на-Дону в настоящее время проживает более 140 тысяч армян, которые играют важную роль в деле развития города. Я уверен, что подписанная программа придаст новый импульс двусторонним отношениям и даст возможность расширить взаимовыгодное сотрудничество в разных сферах городского хозяйства. Для нас это не просто программа сотрудничества, но еще один шаг, чтобы укрепить дружбу двух городов и перевести взаимодействие в новую деловую фазу. Мы обязательно организуем взаимные визиты, в рамках которых будут реализованы программы, направленные на обмен опытом»,- отметил Сергей Горбань.
Придавая особое значение роли армянской общины Ростова-на Дону в двусторонних отношениях, мэр Еревана отметил, что благодаря также и ее активной поддержке, сотрудничество станет более эффективным и успешным.
«В целом, мы придаем важность расширению связей и сфер сотрудничества с нашими городами-партнерами. В наших отношениях с городами-партнерами важное место занимает сотрудничество в разных сферах городского хозяйства. Ростов-на-Дону является одним из наиболее населенным армянами городов РФ. Сегодня армянская община играет важную роль в политической и экономической жизни Ростова-на-Дону. Я уверен, что посредством активного участия наших соотечественников мы будем стимулировать наших деловые связи и будем реализовывать инвестиционные проекты. Я неоднократно говорил, что мы открыты и готовы осуществлять любую программу, направленную на благо наших жителей и развитие города. И подписанная сегодня программа сотрудничества направлена именно на это»,-подчеркнул Тарон Маргарян.