Երևանի քաղաքապետարանի և «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ-ի միջև ստորագրվել է գործակցության մասին հուշագիր
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր մեկնարկած «ԴիջիԹեք 2022» միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը համախմբել է տեխնոլոգիական ոլորտի շուրջ 120 ընկերությունների, «ԴիջիԹեք Սամիթ» միջազգային համաժողովին էլ ընդհանուր առմամբ՝ մասնակցում է շուրջ 30 խոսնակ 9 երկրից։
Կարևոր այս նախաձեռնության շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի և «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ-ի միջև ստորագրվել է գործակցության մասին հուշագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը և ԱՏՁՄ ՀԿ գործադիր տնօրեն` Հայկ Չոբանյանը: Կողմերը պարտավորվել են համատեղել ջանքերը Երևանը բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների և մասնագետների համար ցանկալի հանգրվան ու տարածաշրջանային գլխավոր հանգույց դարձնելու ուղղությամբ:
«Այս պահի դրությամբ մենք Երևան համայնքում մեծ թափով թվայնացման աշխատանքներ ենք իրականացնում, որոնք մեր քաղաքացիների կյանքը թեթևացնելու, համայնքի հետ շփումն ավելի մատչելի դարձնելու, կառավարիչներին էլ արագ և ճիշտ որոշումներ կայացնելու հնարավորություն են տալու: Վստահ եմ նաև, այն կարողությունները, որ ձևավորված են, գործակցության շրջանակում հնարավորություն կտան զարգացնել Երևանի քաղաքապետարանի թվային համակարգը, ինչը կարող է օրինակ դառնալ նաև ՀՀ այլ համայնքների համար»,- նշել է քաղաքապետը:
«Մեր նպատակը Երևանը դիրքավորելն է` որպես աշխարհի տեխնոլոգիական մայրաքաղաքներից մեկը: Գործակցության շրջանակներում մենք քաղաքապետարանին կօգնենք տարբեր թվայնացման, տեխնոլոգիական նախաձեռնություններ և ծրագրեր իրականացնել, ինչպես նաև հակառակը՝ աջակցությունը քաղաքապետարանի կողմից դեպի ոլորտին»,- նշել է ԱՏՁՄ ՀԿ գործադիր տնօրեն` Հայկ Չոբանյանը:
«ԴիջիԹեք 2022» միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսն ու «ԴիջիԹեք Սամիթ» միջազգային համաժողովը հանդիսանում են Հայաստանի մրցունակության բարձրացման, նորագույն տեխնոլոգիաների տարածման, փորձի փոխանակման և նոր գործարար կապերի ստեղծման ու ընդլայնման կարևորագույն հարթակ, որի նպատակն է ստեղծել բարենպաստ գործարար միջավայր առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների, գործարար աշխարհի և այլ սպառողների միջև: Երևանի քաղաքապետը շրջել է նաև տաղավարներով, ծանոթացել ցուցահանդեսին մասնակից ընկերությունների առաջարկներին:

Мэрия Еревана и «Союз компаний передовых технологий» подписали меморандум о взаимодействии
Международная технологическая выставка «Диджитек 2022», открытая сегодня в Спортивно-концертном комплексе им.Карена Демирчяна, собрала около 120 компаний, занятых в сфере технологий. 30 спикеров, представляющих 9 стран, приняли участие в «Диджитек Саммите».
В ходе мероприятия мэрия Еревана и «Союз компаний передовых технологий» подписали меморандум о взаимодействии. Документ был подписан мэром Еревана Грачьей Саргсяном и исполнительным директором ОО «Союз компаний передовых технологий» Айком Чобаняном. Стороны обязались объединить усилия, чтобы Ереван стал привлекательным для компаний и специалистов, развивающих деятельность в сфере технологий, а также региональным узлом в этой области.
Мэр заявил, что Ереван развивает широкомасштабную деятельность в направлении цифровизации с целью облегчения жизни граждан, повышения доступности взаимодействия с властями, создания условий для более быстрого и верного принятия решений. Мэр выразил уверенность в том, что взаимодействие будет способствовать развитию цифровых систем мэрии Еревана и служить моделью для других общин Армении.
По словам Айка Чобаняна, их цель – сделать Еревана одним из мировых технологических центров. Компания намерена помочь мэрии в осуществлении технологических инициатив, а мэрия, в свою очередь, будет оказывать поддержку компании.
«Диджитек 2022» и «Диджитек саммит» служат платформой для повышения конкурентноспособности Армении, развития передовых технологий, обмена опытом и создания новых бизнес связей. Цель инициативы – создать благоприятную бизнес среду для компаний, задействованных в передовых технологиях, и других потребителей. Мэр Еревана обошел павильоны, ознакомился с представленными предложениями.