Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ բացվել է Խուլերի առցանց աջակցման կենտրոն
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է Հայաստանի խուլերի միավորում, մասնակցել Խուլերի առցանց աջակցման կենտրոնի բացման արարողությանը: Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ բացված կենտրոնը մայրաքաղաքի շուրջ 650 խուլերի հնարավորություն կտա տեսահաղորդակցման հնարավորությամբ սարքավորումների միջոցով, շուրջօրյա գործող ծառայության շնորհիվ, ժեստերի լեզվով հաղորդակցվել և ստանալ անհրաժեշտ օգնություն: Քաղաքապետին ներկայացնելով կենտրոնի հնարավորությունները՝ պատասխանատուները նշել են, որ կենտրոնը կահավորվել է համապատասխան տեխնիկական ու կապի միջոցներով և ծառայությունը հասանելի է նաև համացանցին միացված սմարթֆոններից ու համակարգիչներից:
Իր գոհունակությունը փոխանցելով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ Հայաստանի խուլերի միավորման նախագահ Գրիգոր Գրիգորյանը նշել է, որ Երևանում բնակվող շուրջ 650 խոսքի և լսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց նախկինում աջակցում էին կենտրոնի 5 թարգամանիչները, որոնք ամենուր ուղեկցում էին նրանց: Նա նկատել է, որ կենտրոնի գործարկումը մի քանի անգամ ընդլայնում և առավել արդյունավետ է դարձնում նման աջակցության հնարավորությունները:
Տարոն Մարգարյանն իր հերթին վստահեցրել է, որ քաղաքապետարանը շարունակելու է սահմանափակ կարողություններ ունեցող անձանց համար քաղաքն ավելի հարմարավետ ու մատչելի դարձնելուն ուղղված ծրագրերը և անելու է հնարավորը՝ նրանց հասարակության մեջ առավելագույն ինտեգրելու համար:
Այսուհետ կենտրոնում աշխատող 4 օպերատորները տեսահաղորդակցման միջոցով կկարողանան իրենց օգնությունն առաջարկել ավելի շատ թվով շահառուների, ինչը կօգնի սոցիալական խոցելի այս խմբին լինել հասարակության մեջ առավել ինտեգրված և զգալիորեն կթեթևացնի նրանց առօրյա շփման հետ կապված հոգսերը:
Կենտրոնի ծառայությունից օգտվելու համար առաջնահերթ կարիքներ ունեցող շահառուներին Երևանի քաղաքապետարանը նվիրել է պլանշետներ:

При поддержке мэрии Еревана открылся центр онлайн-поддержки глухих
Мэр Еревана Тарон Маргарян посетил Армянское общество глухих и принял участие в церемонии открытия центра онлайн-поддержки глухих. Центр, открытый при поддержке мэрии Еревана, около 650 глухим предоставит возможность общаться на языке жестов и получать необходимую помощь посредством оборудования для видеосвязи и благодаря круглосуточно действующей службе.
Представляя мэру возможности центра, ответственные лица отметили, что центр оснащен соответствующей техникой и средствами связи, и услуга доступна со смартфонов и компьютеров, подключенных к интернету.
Выразив свою благодарность Тарону Маргаряну, президент Армянского общества глухих Григор Григорян отметил, что ранее почти 650 людям с нарушениями слуха и речи помогали 5 переводчиков центра, которые сопровождали их везде. Он отметил, что открытие центра в несколько раз расширяет и делает эффективным возможности подобного содействия.
Тарон Маргарян в свою очередь заверил, что мэрия продолжит программы, направленные на то, чтобы город стал более уютным и доступным для лиц с ограниченными возможностями и сделает все возможное для их максимальной интеграции в общество.
Отныне 4 оператора, работающих в центре, посредством видеосвязи смогут предложить свою помощь большему числу бенефициаров, что поможет этой уязвимой социально группе быть более интегрированными в общество и значительно облегчит их проблемы, связанные с повседневным общением.
Особо нуждающимся бенефициарам мэрия Еревана подарила планшеты, чтобы они могли пользоваться услугами центра.