Երևանի քաղաքապետարանը սոցիալական ոլորտում համատեղ նախագծեր է դիտարկում ԱՄՆ գործընկերների հետ
Երևանի սոցիալական ոլորտի խնդիրներին առավել արդյունավետ արձագանքելու, ծրագրեր պլանավորելու և դրանք կյանքի կոչելու համար վերջին շրջանում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչությունն ակտիվ քննարկումներ է իրականացրել ԱՄՆ գործընկերների հետ: Քննարկումներն առավել գործնական դաշտ տեղափոխելու նպատակով հրավերի շրջանակում վարչության պետի պաշտոնակատար Գևորգ Ղարիբյանն աշխատանքային այցով եղել է Քեմբրիջում և Նյու Յորքում:
Գործուղման ընթացքում դիտարկվել են միգրանտներին, ինչպես նաև սոցիալապես անապահով անձանց ուղղված զբաղվածության ծրագրերը, մասնագիտացված կենտրոնում իրականացված ուսումնասիրությունների ընթացքում քննարկվել են Երևանում նմանատիպ կենտրոններ և ծրագրեր ունենալու հնարավորությունները:
Ուսումնասիրվել է Քեմբրիջի գրադարանային համակարգի փորձը և քննարկվել դրա հնարավորությունների ներդնումը Երևանում: Մասնավորապես դիտարկվել է գրադարաններում անօթևաններին սոցիալական ծառայություններ մատուցելու նպատակով սոցիալական աշխատողների հաստիքների ներդրումը, որոնք իրականացնում են մի շարք աշխատանքներ՝ խնդիրների վերհանում, համապատասխան ուղղորդումների իրականացում և այլն: Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Երևանում նման գրադարան ունենալու պարագայում կարող են տրամադրել ակադեմիական և գեղարվեստական իրենց դատաբազաները:
Այցի ընթացքում ուսումնասիրվել է սոցիալական բնակարանների մոդելը, իրականացվել է այցելություն գործող կենտրոն և քննարկվել է դրա հնարավոր առաջարկների ներկայացումը Երևանում, որը կարող է լուծել անօթևանների հետ կապված խնդիրները:
Ուսումնասիրվել է այնտեղ գործող խորհուրդների մոդելը և դրա կիրառության հնարավորությունը Երևանի քաղաքապետարանում, մասնավորապես՝ քաղաքապետին կից մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող խորհուրդ ունենալու ձևավորումը: Դիտարկվել է տարեցներին տրամադրվող ծառայությունների առանձնահատկությունները՝ սննդի տրամադրում, ժամանցի ապահովում և այլն:
Քննարկվել է կանանց նկատմամբ գենդերային հիմքով և այլ բռնության դեպքերին արձագանքելու պրակտիկան, ուսումնասիրվել է փորձառությունն ու դրա կիրառման հնարավորությունը ՀՀ-ում: Քննարկվել են նաև երեխայի իրավունքներին առնչվող, միգրանտներին վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև՝ համայնքային կարիքներն ու դրանց ուղղված գործողությունները:
Քաղաքների միջև ակտիվ գործակցության հաստատման շրջանակում կարևորվել է հատկապես Երևանում սոցիալական ծառայություններ մատուցող ՀՈԱԿ-ի հիմնումից հետո փորձի փոխանակումը:
Հաշվի առնելով Երևան և Քեմբրիջ քույր քաղաքների շարունակական համագործակցությունը՝ ձեռք է բերվել նախնական  պայմանավորվածություն, որ Cambridge Stem Fest-in 2026թ. ամռանը մասնակցեն նաև կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված երեխաներ Երևան քաղաքից:
Ֆորդամի համալսարանում դասախոսությունից հետո Գևորգ Ղարիբյանը հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի Stem works studio-ի տնօրեն Դայնեշ Շարմայի հետ և ձեռք է բերել պայմանավորվածություն, որ Երևան քաղաքից մի խումբ երեխաներ էլ մասնակցեն New York stem workshop-ին:
Գործուղման ընթացքում իրականացված քննարկումնները, դիտարկումներն ու փորձի ուսումնասիրությունը կարևոր հիմք են՝ հետագա սոցիալական ծրագրերի իրականացման համար: Գործընկեր կողմը պատրաստակամություն է հայտնել մաս կազմել Երևանում նոր ծրագրեր իրականացնելու գործին:
Սոցիալական ոլորտում կատարած աշխատանքի և գործունեության համար Քեմբրիջի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կողմից վարչության պետի պաշտոնակատար Գևորգ Ղարիբյանին շնորհվել է Քեմբրիջ քաղաքի բանալին, ինչպես նաև շնորհվել է Սոցիալական առաջնորդության մետաղադրամ:

Мэрия Еревана планирует совместные социальные проекты с партнёрами из США
В целях более эффективного решения проблем в социальной сфере, а также планирования и реализации программ, Управление по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана недавно провело активные переговоры со своими американскими партнёрами. Чтобы перейти от обсуждений к конкретным действиям, исполняющий обязанности начальника управления Геворг Гарибян совершил рабочую поездку в Кембридж и Нью-Йорк.
В ходе визита изучались программы трудоустройства для мигрантов и социально уязвимых категорий населения. В специализированном центре проводились исследования и обсуждались возможности создания подобных центров и программ в Ереване.
Особое внимание было уделено изучению опыта работы библиотечной системы Кембриджа с целью его потенциального внедрения в Ереване. В частности, обсуждался вопрос введения в библиотеках должностей социальных работников, которые могли бы оказывать помощь бездомным: выявить их проблемы, предоставить консультации и направить в соответствующие службы. Достигнута договорённость о предоставлении академических и художественных баз данных в случае создания подобной библиотеки в Ереване.
В ходе визита была изучена модель социального жилья, делегация посетила действующий центр, а также были обсуждены предложения по её внедрению в Ереване для решения проблемы бездомности.
Изучались также действующие городские советы и возможности применения данной модели в мэрии Еревана, включая создание Совета по правам человека при мэре. Отдельное внимание было уделено специфике обслуживания пожилых граждан, в том числе вопросам организации питания и досуга.
Особое внимание уделялось практике реагирования в случаях гендерного и иного насилия в отношении женщин, а также возможностям её адаптации в Армении. Кроме того, обсуждались вопросы защиты прав детей, поддержки мигрантов и социально уязвимых групп населения.
В рамках сотрудничества между городами-партнёрами особое внимание уделялось обмену опытом, особенно после создания в Ереване ОНКО, предоставляющей социальные услуги.
В рамках сотрудничества между Ереваном и Кембриджем достигнута предварительная договорённость о том, что дети из Еревана, оказавшиеся в трудной жизненной ситуации, примут участие в «Cambridge STEM Fest», который состоится летом 2026 года.
После лекции в Фордемском университете Геворг Гарибян встретился с Динешем Шармой, директором студии «STEM Works» в Нью-Йорке, и договорился о том, что группа детей из Еревана также примет участие в «New York STEM Workshop».
Опыт, полученный в ходе рабочей поездки, а также результаты наблюдений и обсуждений станут важной основой для реализации новых социальных программ. Партнёрская сторона заявила о готовности активно участвовать в их внедрении в Ереване.
За значительный вклад в развитие социальной сферы сотрудники мэрии Кембриджа вручили Геворгу Гарибяну ключ от города и памятную монету «За социальное лидерство».