Երևանի քաղաքապետարանը «Ոսկե ծիրան» միջազգային 21-րդ կինոփառատոնի գլխավոր հովանավորն է
Հուլիսի 7-14-ը Երևանում կանցկացվի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 21-րդ կինոփառատոնը: «Ոսկե ծիրան»-ի այս տարվա գլխավոր նյութը անդրադարձն է երկու հայ մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:
«Ոսկե ծիրան»-ի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը։ Կինոփառատոնն անցկացվում է նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։
««Ոսկե ծիրան»-ը քաղաքի մշակութային այցեքարտերից է: Երրորդ տարին է՝ Երևանի քաղաքապետարանը փառատոնի գլխավոր գործընկերն է: Ծրագրի իրականացմանը հատկացվել է  100 մլն ՀՀ դրամ: Շարունակելու ենք մեր որդեգրած քաղաքականությունը մշակույթի ոլորտում: Այս տարի փառատոնին կներկայացվի նաև քաղաքապետարանի աջակցությամբ ստեղծված 5 ֆիլմի ալմանախը»,-ընդգծել է Երևանի քաղաքապետի տեղեկալ Լևոն Հովհաննիսյանը՝ փառատոնի մեկնարկային ասուլիսին:
Փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը, շնորհավորելով կինոտոնի մեկնարկի առթիվ, շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետարանին աջակցության համար:
Փառատոնի անցկացմանն աջակցել են նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության և Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատները: Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Յապ Ֆրեդերիքսն իր հերթին ընդգծել է, որ «Ոսկե ծիրանը» միայն փառատոն չէ, այլ նաև Հայաստանի մշակութային  պատուհանն է դեպի աշխարհ:
Այս տարի կինոփառատոնի բացմանը ավանդական կարմիր գորգին կփոխարինի արվեստագետ Դավիդ Քոչունցի ձևավորմամբ և գորգագործ վարպետների՝ «Տեղորոշում» գորգերի հավաքածուն։
21-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի բացման ֆիլմը կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի  նոր՝ «Յոթ քողը» կինոնկարն է: Էգոյանը վերադառնում է «Ոսկե ծիրան»՝ որպես կարճամետրաժ ֆիլմերի ժյուրիի նախագահ: Ֆիլմը Ռիխարդ Շտրաուսի «Սալոմե» օպերայի կլանիչ ու վառ պատկերային վերաիմաստավորումն է:
«Այս տարի փառատոնին ընդգրկված է շուրջ 9 տասնյակ ֆիլմ:  Լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթի ժյուրիի նախագահն է կրկնակի oսկարակիր Ալեքսանդր Փեյնը, որի ութ լիամետրաժ ֆիլմերն առաջադրվել են 24 «Օսկար»-ի: Փառատոնում կկայանա նրա հինգ ֆիլմերի ցուցադրությունը։ «Տարածաշրջանային համայնապատկեր» մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է հնդիկ-ամերիկացի ռեժիսոր Թարսեմ Սինգհը» ,-նշել է կինոփառատոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը:
Միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է թատրոնի և կինոյի մեծագույն դերասան Քևին Սփեյսին: Նա ոչ միայն կրկնակի օսկարակիր է ու «Ոսկե գլոբուսի»-ի արժանացած դերասան, այլև լավագույն թատերական դերակատարման համար Լոուրենս Օլիվյեի մրցանակակիր: Կինոփառատոնի ընթացքում սպասում են հանդիպումներ ու վարպետության դասեր:
Փառատոնային ֆիլմերի ցուցադրությունները կանցկացվեն «Կինոյի տանը», «Մոսկվա» կինոթատրոնում և Մալյանի անվան թատրոնում:

Мэрия Еревана-генеральный спонсор 21-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос»
С 7-го по 12-е июля в Ереване пройдет 21-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос». В этом году главной темой фестиваля будут столетние юбилеи двух великих армян – Шарля Азнавура и Сергея Параджанова.
Генеральным спонсором «Золотого абрикоса» является мэрия Еревана. Фестиваль проводится при содействии Министерства ОНКС РА.
«Золотой глобус» является одной из культурных визитных карточек города. Уже третий год мэрия Еревана является главным партнером фестиваля. На осуществление программы выделено 100 миллионов драмов. Мы продолжим выбранный нами вектор в сфере культуры. В этом году в программу фестиваля также включен альманах 5 фильмов, созданных при поддержке мэрии»,- подчеркнул заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян во время пресс-конференции открытия фестиваля.
Основатель фестиваля Арутюн Хачатрян, поздравив всех с открытием фестиваля, выразил благодарность мэрии Еревана за подддержку.
В организации фестиваля также оказали поддержку посольства Франции и Нидерландов в Армении. Посол Королевства Нидерланды в Республике Армения г-н Яп Фредерик св свою очередь отметил, что «Золотой глобус» - не просто фестиваль, но и культурное окно Армении в Европу.
В этом году традиционная красная дорожка открытия фестиваля заменена на коллекцию ковров художника-дизайнера Давида Кочунца, сотканных ковровых дел мастерами. Коллекция несет в себе смысловую нагрузку и носит название «Точка отсчета».
Фестиваль открывает фильм «Семь покровов» канадского режиссера армянского происхождения Атома Эгояна. Эгоян возвращается на «Золотой абрикос» в качестве председателя жюри короткометражных фильмов. Фильм является завораживающим и ярким переосмыслением оперы «Саломе» Рихарда Штрауса.
«В этом году фестиваль включает около 90 фильмов. Председателем жюри полнометражных фильмов является победитель двух «Оскаров» Александр Пейн, восемь фильмов которого номинированы на 24 «Оскара». На фестивале будет показано 5 из его фильмов. Председателем жюри конкурсной программы «Региональная панорама» является американский режиссер индийского происхождения Тарсем Сингх», отметил директор и художественный руководитель фестиваля Карен Аветисян.
Почетный гость фестиваля -  знаменитый актер кино и театра Кейвин Спейси. Он владеет двумя премиями Киноакадемии, «Золотым глобусом», премией Лоуренса Оливье и другими престижными титулами. В ходе кинофестиваля ожидаются встречи и мастер классы.