Երևանի քաղաքապետարանը մասնակցել է Բրիտանական հոգեբանական համայնքի 2025 թվականի տարեկան համաժողովին
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետ Գևորգ Ղարիբյանը նոյեմբերի 27–30-ը Մեծ Բրիտանիայի Բրիսթոլ քաղաքում մասնակցել է Բրիտանական հոգեբանական համայնքի 2025 թվականի տարեկան համաժողովին։ Կարդացել է դասախոսություն «Պատմական տրավմայի վերափոխումը դրամաթերապիայի միջոցով» թեմայով՝ անդրադառնալով բռնի տեղահանված և սոցիալապես անապահով անձանց հետ հոգեբանական-վերականգնողական աշխատանքներին: Անհրաժեշտ է նշել, որ Երևան համայնքն ունի մեծ փորձառություն բռնի տեղահանված ընտանիքների հետ աշխատանքում։ Հաշվի առնելով հատկապես այն հանգամանքը, որ լինելով ամենամեծ համայնքը և ունենալով բազմաշերտ մարտահրավերներ, համայնքը կարողացել է իրականացնել բռնի տեղահանված ընտանիքների հարմարվողականությանը, աջակցությանն ու մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված համակարգված աշխատանք: Համայնքի կողմից իրականացված աշխատանքներն ուղղված են եղել կարիքների վերհանմանն ու հասցեական աջակցության տրամադրմանը:
Բրիտանական հոգեբանական համայնքի հոգեթերապիայի բաժնի նախագահի հետ ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն՝ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության և վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության բաժինների համայնքային ծառայող հոգեբանների և հարակից մասնագետների շարունակական վերապատրաստումների իրականացման վերաբերյալ:

Мэрия Еревана приняла участие в ежегодной конференции Британского психологического общества
Начальник Управления по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана Геворг Гарибян принял участие в ежегодной конференции Британского психологического общества (British Psychological Society) 2025 года. Мероприятие проходило в Бристоле (Великобритания) с 27 по 30 ноября. Геворг Гарибян выступил с лекцией на тему «Трансформация исторической травмы методами драматерапии», в которой затронул вопросы психологической реабилитации вынужденных переселенцев, а также поддержки социально уязвимых групп населения.
Следует отметить, что Ереван обладает значительным опытом работы с семьями переселенцев. Поскольку город стал крупнейшей общиной, столкнувшейся с многоуровневыми вызовами, власти обеспечили адаптацию и поддержку граждан, перемещенных в результате конфликта. Работа включала комплексное выявление потребностей и оказание адресной помощи.
Кроме того, достигнута предварительная договоренность с председателем отдела психотерапии Британского психологического общества о проведении тренингов для психологов и специалистов Управления по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана, а также сотрудников соответствующих подразделений административных районов города.