Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական և շրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահին
27.05.2025
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի տեղական և շրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Մարկ Քուլսի գլխավորած պատվիրակությանը: Մարկ Քուլսը Հայաստանում է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում և բարձր է գնահատում Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի  դերը և կատարած աշխատանքը: Տիգրան Ավինյանը նաև տեղեկացրել է, որ տեղական ժողովրդավարության զարգացման համատեքստում Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել է «Երևանում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում մի շարք փոփոխություններ, որոնք նպատակ ունեն ամրապնդել տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ հիմքը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Մարկ Քուլսը շնորհավորել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին՝ Կոնգրեսում պատվիրակի դերը ստանձնելու առթիվ: Եվրոպայի խորհրդի տեղական և շրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը նաև հույս է հայտնել, որ համաժողովի աշխատանքների ընթացքում համագործակցությունն ավելի սերտ կլինի:

Мэр Еревана Тигран Авинян принял председателя Конгресса местных и региональных властей Совета Европы
Мэр Еревана Тигран Авинян принял делегацию во главе с председателем Конгресса местных и региональных властей Совета Европы Марком Кулсом. Марк Кулс приехал в Армению, чтобы принять участие в международном форуме «Ереванский диалог».
Приветствуя гостей, мэр Авинян подчеркнул, что мэрия Еревана придаёт большое значение деятельности Конгресса и высоко оценивает его роль в развитии местного самоуправления. Он также сообщил, что в рамках укрепления местной демократии мэрия инициировала ряд поправок в Закон РА «О местном самоуправлении в городе Ереване», направленных на усиление институциональной основы местного самоуправления.
Выразив благодарность за тёплый приём, Марк Кулс поздравил Тиграна Авиняна с назначением делегатом Конгресса. Он также выразил надежду, что в ходе конференции сотрудничество между сторонами станет ещё более тесным.