Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է համաքաղաքային ծառատունկին
Նոյեմբերի 14-ին Երևանում համաքաղաքային ծառատունկի ու շաբաթօրյակի օր էր հայտարարված: Ավելի կանաչ ու մաքուր մայրաքաղաք ունենալուն ուղղված այս նախաձեռնությունը համախմբել էր բազմաթիվ պետական ու մասնավոր հիմնարկ-ձեռնարկությունների, կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, Երևանի ավագանու անդամներին, ինչպես նաև հազարավոր քաղաքացիների: Նոր Նորք վարչական շրջանի Թաթուլ Կրպեյանի անվան զբոսայգում որդիների հետ միասին ծառատունկին մասնակցել է նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
«Ինչպես գիտեք, ամեն շաբաթ մայրաքաղաքում իրականացվում են ներքին շաբաթօրյակներ, բայց բարի ավանդույթ է դարձել, որ տարեկան, առնվազն, 2 անգամ էլ համաքաղաքային շաբաթօրյակներ անցկացնենք, որի նպատակը համատեղ ուժերով մայրաքաղաքի ընդհանուր օգտագործման տարածքները մաքրելն ու ծառատունկ իրականացնելն է: Մասնավորապես, ծառատունկի հետ կապված այս անգամ հիմնական շեշտը դրել ենք մայրաքաղաքի որոշ հատվածներում ամառային շոգերի հետևանքով հրդեհված կանաչ տարածքների վերականգնման վրա: Ըստ այդմ, ծառատունկեր են իրականացվում Ծիծեռնակաբերդի լանջի հրդեհված տարածքում, Բուսաբանական այգում, ինչպես նաև «Փարոսի» անտառ-պուրակում: Բացի այդ, ծառերով ենք համալրում նաև նոր ստեղծված այգիներն ու պուրակները, ինչպես Ազգային հերոս Թաթուլ Կրպեյանի անվան զբոսայգին է, որը մեր բնակիչների տնօրինմանը հանձնեցինք այս տարվա սեպտեմբերին: Ի դեպ, այս տարի ստեղծել ենք ավելի քան 6 հեկտար նոր կանաչ տարածքներ, որոնց թվում թե՛ այս զբոսայգին է և թե՛ Շենգավիթ վարչական շրջանում ձևավորված Արցախյան ազատամարտի հերոս նահատակներից մեկի՝ Արթուր Կարապետյանի անվան զբոսայգին: Բացի այդ, համաքաղաքային ծառատունկերի շրջանակում նաև բակերն են համալրվում նոր ծառերով»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Ընդհանուր առմամբ, աշնանային ծառատունկի ընթացքում մայրաքաղում կտնկվի ավելի քան 20 հազար ծառ և թուփ: Երևանի քաղաքապետի կողմից պատասխանատուների առջև հստակ խնդիր է դրված՝ ծառատունկն իրականացվում է բացառապես ոռոգելի տարածքներում:
«Եթե գարնանային ծառատունկի տվյալներն էլ ամբողջացնենք, ապա այս տարի ընդհանուր առմամբ շուրջ 55000 ծառ և թուփ է ավելացել մայրաքաղաքում: Անշուշտ, կարևորը դրանց խնամքն է, ու հենց այդ նպատակով մենք հատկապես վերջին մի քանի տարիներին ծառատունկերն իրականացնում ենք բացառապես ոռոգելի տարածքներում: Ամեն տարի զգալիորեն ընդլայնում ենք նաև ոռոգման ցանցը, ընդ որում, յուրաքանչյուր տարի շուրջ 20 կիլոմետրով, ինչի արդյունքում եթե 3 տարի առաջ մայրաքաղաքի ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքների ընդհանուր մակերեսը մոտ 845 հեկտար էր, ապա այսօր այն շուրջ 860 հեկտար է կազմում»,-նշել է քաղաքապետը:
Կարևորելով մայրաքաղաքի կանաչ տարածքների ավելացմանն ուղղված քաղաքային իշխանությունների հետևողական քաղաքականությունը՝ ծառատունկի մասնակիցները մեկ անգամ ևս իրենց գոհունակությունն են հայտնել Տարոն Մարգարյանին՝ Թաթուլ Կրպեյանի անվան զբոսայգին վերակառուցելու և այն իրենց համար իսկապես լիարժեք հանգստի գոտի դարձնելու համար: Քաղաքապետն էլ իր հերթին հորդորել է նրանց մաքուր պահել մայրաքաղաքն ու իսկական տանտիրոջ պես վերաբերվել Երևանին:
«Շատ կարևոր է, որ տարեցտարի ավելանում է ծառատունկին և շաբաթօրյակին մասնակցող մասնավոր ընկերությունների ու հասարակական կազմակերպությունների և, որ հատկապես ուրախալի է, նաև մեր համաքաղաքացիների թիվը: Սա նաև յուրօրինակ երաշխիք է, որ նույն այդ կազմակերպություններն ու մարդիկ կխնամեն ու կպահպանեն նոր ստեղծվող կանաչ տարածքները: Եվ իհարկե, առիթն օգտագործելով կցանկանայի մեկ անգամ ևս կոչ անել մեր համաքաղաքացիներին՝ խնամքով վերաբերվել կանաչ տարածքներին ու, ընդհանրապես, չաղտոտել, մաքուր պահել մեր քաղաքը: Դա ոչ միայն մեզ բոլորիս է պետք, այլև մեր սերունդներին»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի զարգացման քառամյա ծրագրում առանձնակի կարևորված են նաև մայրաքաղաքի մուտքերի կանաչապատմանը, գեղարվեստական ձևավորմանն ու բարեկարգմանն ուղղված աշխատանքները: Երևանի քաղաքապետը բնակիչների հետ միասին ծառեր է տնկել նաև Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Արգավանդի խաչմերուկին հարակից տարածքում, որը վերջին տարիներին ամբողջությամբ բարեկարգվել, կանաչապատվել է ու ապահովվել ոռոգման նոր համակարգով:

14-го ноября в Ереване был объявлен день общегородского субботника и посадки деревьев. Эта инициатива, направленная на то, чтобы сделать столицу более зеленой и чистой, объединила многочисленных представителей государственных и частных предприятий и организаций, членов Совета старейшин Еревана, а также тысячи горожан.
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с сыновьями принял участие в посадке деревьев в парке имени Татула Крпеяна административного района Нор Норк.
«Как вы знаете, каждую неделю в столице проводятся местные субботники. И уже стало доброй традицией по крайней мере 2 раза в год проводить общегородской субботник, цель которого-совместными усилиями очистить территории общего пользования и посадить деревья. В частности, на этот раз основной акцент поставлен на восстановление тех зеленых участков столицы, которые сгорели из-за летней жары. Соответственно, посадка деревьев проводится на пострадавшем от пожара участке на склоне мемориального комплекса «Цицернакаберд», в ботаническом саду, а также в лесопарке «Парос».
Кроме того, деревья будут также посажены в новых парках и скверах, одним из которых является парк имени Татула Крпеяна, который мы передали нашим жителям в сентябре этого года. Отмечу, что в этом году сформировано более 6 га новых зеленых зон, в числе которых этот парк и парк в административном районе Шенгавит, носящей имя героя Арцахской войны Артура Карапетяна. В рамках общегородской посадки деревьев новыми саженцами будут пополнены также все дворы»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В целом, в рамках осенней посадки деревьев, в столице будет посажено 20 тысяч деревьев и кустов. Перед всеми ответственными лицами мэр Еревана поставил конкретную задачу- посадка деревьев должна осуществляться исключительно на орошаемых территориях.
«Если учитывать данные весенней посадки деревьев, то можно сказать, что в этом году в столице в общей сложности было посажено около 55000 деревьев и кустов. Конечно, очень важен уход и именно с этой целью, особенно в последние годы, мы осуществляем посадку деревьев исключительно на орошаемых участках. С каждым годом мы расширяем также систему орошения на 20 км. Если 3 года назад общая площадь зеленых насаждений столицы составляла 845 га, то уже сегодня составляет около 860га»,-отметил мэр Еревана.
Придавая важность последовательной политике городских властей, направленной на увеличение зелёных зон столицы, участники посадки деревьев ещё раз поблагодарили Тарона Маргаряна за строительство парка имени Татула Крпеяна и создание комфортной зоны отдыха. Мэр Еревана в свою очередь призвал поддерживать чистоту столицы и относиться к Еревану по-хозяйски.
«Очень важно, что с каждым годом растет число частных компаний и общественных организаций, а также наших горожан, участвующих в общегородском субботнике и посадке деревьев, что очень радует. Это также своего рода гарантия того, что те же самые организации и люди будут ухаживать и беречь новые зеленые насаждения. И, конечно, пользуясь случаем, хочу еще раз призвать наших сограждан бережно относиться к зеленым зонам и соблюдать чистоту в городе. Это нужно не только нам всем, но нашим будущим поколениям»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В 4-х летней программе развития Еревана особое внимание уделяется реализации работ по озеленению, оформлению и благоустройству въездов в столицу.
Мэр Еревана вместе с жителями посадил деревья также на участке по соседству с перекрестком Аргаванд административного района Малатия-Себастия, который в последние годы полностью был благоустроен, озеленен и обеспечен новой системой орошения.