Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է Պոդգորիցայի քաղաքապետ Իվան Վուկովիչին
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է Պոդգորիցայի քաղաքապետ Իվան Վուկովիչին, որը Հայաստան է ժամանել Չեռնոգորիայի նախագահի պատվիրակության կազմում: Երևանի ու Պոդգորիցայի միջև գործակցության հիմքեր են դրվել դեռևս 1974թ.-ին, սակայն այս տարիների ընթացքում համատեղ ծրագրեր չեն իրականացվել: Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ Երևանը բաց և պատրաստակամ է երկուստեք կապերի ամրապնդման ու գործակցության հաստատման հարցում:
«Պոդգորիցան առաջիններից է, որ դարձել է Երևանի գործընկեր քաղաք, մեր բարեկամությունը շուրջ 50 տարվա պատմություն ունի: Կարծում եմ՝ Ձեր այցը լավ հնարավորություն է՝ նոր թափ հաղորդելու երկու քաղաքների միջև հաստատված գործակցությանը: Վստահ եմ, որ մեր թիմերի համատեղ ջանքերով կկարողանանք զարգացնել մեր հարաբերությունները՝ ընդգրկելով քաղաքային տնտեսության նոր ոլորտներ ու ուղղություններ»,- նշել է Հրաչյա Սարգսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Պոդգորիցայի քաղաքապետ Իվան Վուկովիչն իր հերթին կարևորել է երկուստեք կապերի հաստատումը և նշել, որ համատեղ ծրագրերի իրականացման համար կա լայն դաշտ:
«Կարծում եմ, որ կան բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց շրջանակում մենք կարող ենք արդյունավետ ու փոխշահավետ գործընկերություն ծավալել։ Մեզ համար ևս շատ կարևոր է կոնկրետ ծրագրերի և նախագծերի իրականացումը տարբեր ոլորտներում»,- նշել է Իվան Վուկովիչը:
Պաշտոնական ձևաչափով հանդիպումից հետո Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի ուղեկցությամբ Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչն ու Պոդգորիցայի քաղաքապետն այցելել են Էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող Տիտոգրադյան փողոց, որն անվանակոչվել է 1984թ.-ին Տիտոգրադ քաղաքի անվամբ (Պոդգորիցայի նախկին անվանումն է):

Мэр Еревана Грачья Саргсян принял мэра Подгорицы Ивана Вуковича
26.05.2022Мэр Еревана Грачья Саргсян принял мэра Подгорицы Ивана Вуковича, который прибыл в Армению в составе делегации, возглавленной президентом Черногории. Сотрудничество между Ереваном и столицей Черногории было установлено еще в 1974г., однако за прошедший период не были реализованы совместные программы. Приветствуя гостя мэр Грачья Саргсян отметил, что Ереван открыт и готов к развитию активного взаимодействия.
«Подгорица была одним из первых городов, ставших городом-партнером Еревана, наша дружба имеет 50-летнюю историю. Я считаю, что Ваш визит послужит хорошей возможностью придать новый стимул установленному сотрудничеству. Уверен, что объединив усилия, ваши команды смогут развить сотрудничество между нашими городами в разных областях городского хозяйства»,-отметил Грачья Саргсян.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр Погорицы Иван Вукович, в свою очередь, придал важность установлению двухсторонних связей и отметил, что есть широкое поле для реализации совместных проектов .
«Я думаю, что есть многочисленные программы, в рамках которых мы можем развивать эффективное и взаимовыгодное сотрудничство. Мы также придаем важность осуществлению конкретных программ в разных направлениях»,- подчеркнул мэр Подгорицы.
После официальной части встречи, в сопровождении мэра Еревана Грачья Саргсяна и министра экономики РА Ваана Керобяна, президент Черногории Мило Джуканович и мэр Подгорицы посетили улицу Титоградян в административном районе Эребуни. Улица была названа в честь города Титоград (бывшее название Подгорицы) в 1984г.