Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է Եկատերինբուրգի գործընկերոջը
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Եկատերինբուրգի քաղաքապետ Ալեքսեյ Օրլովին: Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը կարևորել է կապերի ընդլայնումն ու ընդգծել Երևանի պատրաստակամությունը փոխգործակցության հաստատման ու զարգացման ծրագրերում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Եկատերինբուրգի քաղաքապետ Ալեքսեյ Օրլովն իր հերթին վստահություն է հայտնել, որ Երևան այցի շրջանակում կձևավորվի փոխշահավետ գործակցության լայն դաշտ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև համատեղ նոր նախագծերի իրականացման հնարավորության շուրջ:
Երևանի քաղաքապետն ու Եկատերինբուրգի քաղաքապետը ստորագրել են Եկատերինբուրգի վարչակազմի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև համագործակցություն հաստատելու մասին մտադրությունների հուշագիր, որը հնարավորություն կտա գործակցել և զարգացնել երկկողմ կապերը տեղական ինքնակառավարման, կրթության, մշակույթի, սպորտի, զբոսաշրջության, երիտասարդական նախագծերի, ինչպես նաև քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում:
«Քաղաքներն, իհարկե, ունեն իրենց առանձնահատկություններն ու տարբերությունները, բայց խնդիրները միանման են: Այսօր ստորագրեցինք մտադրությունների հուշագիր Երևանի և Եկատերինբուրգի միջև համագործակցություն հաստատելու վերաբերյալ, ինչը կնպաստի հետագա արդյունավետ գործակցությանը, համատեղ ծրագրերի և նախագծերի իրականացմանը, այդ թվում՝ փորձի փոխանակմանը տարբեր ոլորտներում»,- նշել է Երևանի քաղաքապետը:
«Սա երկու քաղաքների միջև ստորագրված առաջին փաստաթուղթն է, որը լայն հնարավորություն է՝ գործակցելու քաղաքային տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում: Պատրաստ ենք մեր փորձը փոխանակել երևանյան գործընկերների հետ՝ միաժամանակ որոշ ոլորտներում առկա նոր լուծումները տեղայնացնելով մեզ մոտ: Հաշվի առնելով հատկապես տեղի ներդրումային հետաքրքրությունները՝ Երևանում ենք բավական մեծ և ընդլայնված պատվիրակությամբ: Կշարժվենք առաջ՝ զարգացնելով մեր փոխգործակցությունը»,- ընդգծել է Եկատերինբուրգի քաղաքապետը:

Мэр Еревана Грачья Саргсян принял коллегу из Екатеринбурга
Мэр Еревана Грачья Саргсян принял мэра Екатеринбурга Алексея Орлова, находящегося в Ереване с официальным визитом. На встрече в расширенном формате присутствовали также заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, руководитель фракции «Мой шаг» Совета старейшин Армен Галджян, руководитель фракции «Луйс» Давид Хажакян.
Привествуя коллегу, мэр  подчеркнул важность расширения связей и выразил готовность мэрии Еревана к установлению и расширению сотрудничества.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр Екатеринбурга Алексей Орлов выразил уверенность в том, что в рамках визита в Ереван будет сформировано широкое поле для взаимовыгодного сотрудничества.
Стороны обменялись мыслями об осуществлении новых совместных проектов.
Мэр Еревана и мэр Екатеринбурга подпидали меморандум о намерениях об установлении сотрудничества между аппаратом Екатеринбурга и мэрией Еревана, что даст возможность сотрудничать и развивать двухсторонние связи в сферах местного управления, образования, культуры, спорта, туризма, молодежных проектов и других отраслей городского хозяйства.
Мэр отметил, что хотя города имеют свои особенности, проблемы, в целом, схожи. Грачья Саргсян также выразил надежду в том, что подписанный меморандум будет способствовать дальнейшему продуктивному сотрудничеству и обмену опытом.
Мэр Екатеринбурга подчеркнул, что это первый документ, подписанный между двумя городами, который даст возможность для сотрудничества практически во всех сферах. Г-н Орлов также отметил, что, учитывая местные инвестиционные интересы, их делегация прибыла в Ереван в расширенном составе.