Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հրավիրված արտահերթ խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է իր հրաժարականի մասին
«Սիրելի՛ երևանցիներ, հարգելի՛ գործընկերներ,
2021 թվականի վերջին, Երևանի ավագանու որոշմամբ ստանձնեցի մայրաքաղաք Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, դա տեղի ունեցավ համայնքի համար կառավարման բարդ ժամանակաշրջանում, թե՛ քաղաքային խնդիրների առումով, թե՛ ներքին և արտաքին քաղաքական պայմաններում, և իմ գլխավոր առաքելությունն էի համարում ապահովել 2018 թվականին «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրի կատարման ընթացքը, ինչպես նաև վերականգնել կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Ուրախ եմ արձանագրել, որ նշածս երկու կետերն էլ դրվել են հաջող ընթացքի վրա, դա են փաստում արված աշխատանքները:
Եվ հիմա, երբ ավագանու ընտրությունները բավականին մոտ են, իսկ քաղաքապետարանի և կառավարության միջև քաղաքական խզումը վերացված, ես, ավարտված համարելով իմ առաքելությունը Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում, ուզում եմ հայտնել իմ հրաժարականի մասին՝ միևնույն ժամանակ հայտնելով, որ շարունակելու եմ լինել քաղաքական թիմի մաս և շարունակելու եմ աշխատել մեր պետության կայացման և զարգացման ուղղությամբ։
Ինչպես նախկինում էր հայտնի, առաջիկա Երևանի ավագանու ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորելու է Տիգրան Ավինյանը, և ես ինքս խոսել եմ այդ մասին։ Հույս ունեմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կստանա երևանցու վստահության քվեն և հնարավորություն կունենա շարունակելու մեր համայնքի համար գերկարևոր ծրագրերը։
Շնորհակալություն եմ հայտնում համատեղ այս տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքի համար իմ բոլոր գործընկերներին»:

Мэр Еревана Грачья Саргсян объявил об отставке
В конце 2021г. решением Совета старейшин я был назначен мэром Еревана, и это был сложный для общины период как в плане скопившихся проблем, так и с точки зрения внешних и внутренних политических условий, поэтому я посчитал своей главной миссией обеспечить выполнение предвыборной программы альянса «Мой шаг» 2018 г. и восстановить эффективное сотрудничество с правительством.
Я счастлив заявить, что последние два пункта выполнены, и этот факт может быть подтвержден реализованными проектами.
И теперь, поскольку скоро предстоят выборы в Совет старейшин, и политический разрыв между мэрией и правительством устранен, я считаю свою миссию завершенной и хочу объявить о своей отставке. В то же время, заявляю, что продолжу оставаться частью политической команды и продолжу работать во имя развития нашего государства.
Как было ранее известно, на предстоящих выборах в Совет старейшин список от партии «Гражданский договор» возглавит Тигран Авинян, и я уже говорил об этом. Надеюсь, что партия «Гражданский договор» получит вотум доверия ереванцев и будет иметь возможность продолжить осуществление программ, имеющих первоочередную важность для нашей общины.