Երևանի և Վոլգոգրադի միջև ստորագրվել է եղբայրացման մասին համաձայնագիր
«Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով Երևանում գտնվող Վոլգոգրադի քաղաքապետ Անդրեյ Կոսոլապովը հանդիպել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով հրավերն ընդունելու համար` Երևանի քաղաքապետը նախ համառոտ ներկայացրել է Երևանի կառավարման հարցում իր մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները և հատկանշել այն ոլորտները, որոնց շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանն այսօր արդյունավետ փոխգործակցություն է ծավալում գործընկեր քաղաքների հետ: Տարոն Մարգարյանը հույս է հայտնել, որ Վոլգոգրադի հետ նախատեսվող եղբայրացման համաձայնագրի ստորագրումով սերտ փոխգործակցություն կհաստատվի նաև Երևանի ու Վոլգոգրադի միջև:
«Մեր քաղաքների միջև եղբայրացման համաձայնագրի ստորագրումն իսկապես կարևորվում է մեր կողմից, և վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կարճ ժամանակում բավականին շոշափելի արդյունքներ կունենանք գործընկերային հարաբերությունների զարգացման հարցում», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու առաջարկել արդեն իսկ ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք կհստակեցնեն գործնական ծրագրերի իրականացման ժամանակացույցը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և Երևանի գործընկերոջը շնորհավորելով քաղաքի օրվա առթիվ` Անդրեյ Կոսոլապովը, կարևորելով երկու քաղաքների միջև համաձայնագրի ստորագրումը, իր հերթին ընդգծել է, որ կանի հնարավորը, որպեսզի կարճ ժամանակում երկու քաղաքների փոխգործակցությունը շոշափելի արդյունք տա:
«Փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցության եզրերն իսկապես բազմազան են, և վստահեցնում եմ Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, որ կանեմ հնարավորը՝ գործընկերային երկուստեք հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Հատկապես քաղաքների դեպքում, ըստ էության, խնդիրները հիմնականում նույնական են, ու բնական է, որ դրանց լուծման եղանակների հարցում էլ հաճախ կիրառելի են համանման մոտեցումներ, ինչը, վստահ եմ, համատեղ աշխատանքի արդյունքում մենք կգտնենք: Շատ տպավորված ենք ջերմ հյուրընկալությունից, և պետք է խոստովանեմ, որ մեզ համար ևս շատ կարևոր է գործընկերային կապերի հաստատումը Երևանի նման հինավուրց քաղաքի հետ, որն այսօր զարգացման հստակ ուղի է բռնել», - նշել է Վոլգոգրադի քաղաքապետը:
Երկու քաղաքապետերի հանդիպմանը հաջորդել է Երևանի և Վոլգոգրադի միջև եղբայրացման համաձայնագրի ստորագրման արարողությունը, համաձայն որի կողմերը պարտավորվել են խորացնել և ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները: Ստորագրված համաձայնագրով քաղաքների միջև կիրականացվեն փորձի և տեղեկատվության փոխանակումներ բոլոր այն ոլորտներում, որոնք յուրաքանչյուր քաղաքի զարգացման գործընթացում ունեն կարևորագույն ազդեցություն: Նաև կյանքի կկոչվեն փոխշահավետ ծրագրեր՝ մշակույթի, տնտեսության և զբոսաշրջության, կրթության, սոցիալական, առողջապահության, ինժեներական և քաղաքաշինության կառավարման, ինչպես նաև մի շարք այլ ոլորտներում:

Ереван и Волгоград подписали соглашение об установлении побратимских отношений
Находящийся в Ереване для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2797» мэр Волгограда Андрей Косолапов встретился с мэром Еревана Тароном Маргаряном. Поблагодарив за визит, мэр Еревана представил свои подходы и первоочередные задачи в управлении городом и отметил те сферы, в рамках которых мэрия Еревана сегодня ведёт эффективное сотрудничество с городами-партнёрами. Тарон Маргарян выразил надежду, что подписанием соглашения об установлении побратимских отношений, будет установлено тесное сотрудничество между Ереваном и Волгоградом.
«Мы действительно придаём важность подписанию соглашения об установлении побратимских отношений между нашими городами, и я уверен, что благодаря нашей совместной работе в скором времени будем иметь ощутимые результаты»,- подчеркнул Тарон Маргарян и предложил создать рабочие группы, которые уточнят график реализации деловых программ.
Поблагодарив за тёплый приём и поздравив своего коллегу с Днём города, Андрей Косолапов подчеркнув важность подписание соглашения между двумя городами, в свою очередь отметил, что сделает все возможное, чтобы в скором времени сотрудничество двух городов дало свои ощутимые результаты.
«В сферах, представляющих взаимный интерес, возможности сотрудничества многогранны и уверяю вас, господин мэр, что я сделаю все возможное для развития двусторонних партнёрских отношений. По сути, в городах проблемы в основном схожи и естественно, что в вопросе их решения часто применяются одинаковые подходы, которые мы найдем в результате совместной работы. Мы очень впечатлены вашим теплым приемом, и должен признаться, что для нас также важно установление партнерских связей с таким древним городом как Ереван, у которого есть устойчивый путь развития»,- отметил мэр Волгограда.
После встречи двух мэров состоялась церемония подписания соглашения об установлении побратимских отношений между Ереваном и Волгоградом, по которому стороны обязываются укреплять двусторонние отношения.
Согласно подписанному соглашению будет осуществляться обмен информацией и опытом между городами во всех тех сферах, которые имеют важнейшее влияние в процессе развития города. Также будут реализованы взаимовыгодные программы в сферах культуры, экономики и туризма, образования, здравоохранения, в сфере управления градостроительства и инжиниринга , а также в ряде других областей.