Երևանի և Ստեփանակերտի միջև ստորագրվել է 2015-2020 թթ. համագործակցության ծրագիր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելած ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով Երևանի տոնը միասին նշելու հրավերն ընդունելու համար` Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ սա հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների միջև հաստատված ամուր բարեկամության ևս մեկ ապացույց է և աշխարհին միասնական ներկայանալու հրաշալի հնարավորություն:
«Ստեփանակերտի հետ համագործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը մեզ համար ոչ միայն գործնական, այլև բարոյական մեծ նշանակություն ունի: Աշխատանքային խմբերի համագործակցված աշխատանքն անցած ժամանակահատվածում իսկապես եղել է նկատելի ու արդյունավետ, ինչն էլ, ըստ էության, այսօր արդեն հնարավորություն է ընձեռել ստորագրելու համագործակցության նոր համաձայնագիր: Համոզված եմ, որ հնգամյա ժամկետով ստորագրվող համագործակցության նոր ծրագիրը ևս կյանքի կկոչվի ամբողջությամբ, և համագործակցության շարունակականության շնորհիվ մենք կգրանցենք նշանակալի արդյունքներ: Իմ կողմից անչափ կարևորված է նաև համագործակցությունը վարչական շրջանների և ԼՂՀ շրջանների միջև ու պետք է նշեմ, որ այն ևս հաջող ընթացք ունի: Միայն այս տարվա ընթացքում ԼՂՀ են այցելել վարչական շրջանների 30-ից ավելի պատվիրակություններ, ու իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանն էլ իր հերթին շնորհավորելով Տարոն Մարգարյանին Երևանի օրվա առթիվ, շնորհակալություն է հայտնել Երևանի և Ստեփանակերտի արդյունավետ համագործակցության ամրապնդման և ընդլայնման հարցում Երևանի քաղաքապետի կողմից ցուցաբերվող մշտական պատրաստակամության և ջանքերի համար:
«Պարոն քաղաքապետ, այսօր իսկապես հաճելի է արձանագրել, որ երկուստեք մեր փոխգործակցությունը բոլոր ուղղություններով զարգանում է արդյունավետ, գրանցվող հաջողություններն էլ իսկապես շոշափելի են: Եվ այդ ամենում, անշուշտ, շատ մեծ է Ձեր անձնական ներդրումը, ինչի համար մեկ անգամ ևս ուզում եմ իմ և բոլոր ստեփանակերտցիների անունից ի դեմս Ձեզ շնորհակալություն հայտնել Երևանի քաղաքապետարանի ողջ աշխատակազմին՝ երկու մայրաքաղաքների արդյունավետ համագործակցությունն ամրապնդելու և ընդլայնման հարցում ցուցաբերվող մշտական պատրաստակամության ու ջանքերի համար: Օգտվելով առիթից` ուզում եմ առանձնակի կարևորել նաև Երևանի վարչական շրջանների և ԼՂՀ շրջանների միջև հաստատված համագործակցությունը, որը ևս Ձեր նախաձեռնությունն էր ու արդյունավետորեն կյանքի է կոչվում»,- նշել է Սուրեն Գրիգորյանը:
Այնուհետ երկու քաղաքապետերը ստորագրել են Երևանի և Ստեփանակերտի միջև համագործակցության նոր՝ հնգամյա ծրագիրը, համաձայն որի նախատեսվում է քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտներում շարունակել ծավալել գործընկերային սերտ փոխգործակցություն, ինչպես նաև երկու քաղաքներում գործող կազմակերպությունների և գործարար շրջանակների միջև առկա կապերի ամրապնդում:

Ереван и Степанакерт подписали программу сотрудничества на 2015-2020 годы
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с мэром столицы НКР Степанакерта Суреном Григоряном, прибывшим в Ереван для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2797». Выразив благодарность за визит, Тарон Маргарян отметил, что это еще одно доказательство крепкой дружбы между столицами двух армянских государств и прекрасная возможность показать всему миру наше единство.
«Расширение и укрепление отношений со Степанакертом имеет для нас не только деловое, но и нравственное значение. Согласованная работа рабочих групп за прошедший период действительно была видимой и эффективной, что, по сути, сегодня предоставляет возможность подписать новое соглашение о сотрудничестве. Уверен, что новая программа сотрудничества сроком на пять лет также будет полностью реализована, и благодаря продолжению сотрудничества мы добьемся значимых результатов. Для меня также важно взаимодействие административных районов Еревана с районами НКР и должен отметить, что оно также успешное. Только в этом году НКР посетили более 30 делегаций из административных районов, и были реализованы многочисленные программы»,- подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр Степанакерта Сурен Григорян в свою очередь поздравив Тарона Маргаряна с Днем Еревана, выразил благодарность за проявленную постоянную готовность и усилия в деле укрепления и расширения эффективного сотрудничества Еревана и Степанакерта.
«Господин мэр, сегодня действительно приятно отметить, что наше двустороннее сотрудничество по всем направлениям эффективно развивается, а достижения действительно ощутимы. В этом, несомненно, есть ваш личный вклад, и за это от своего имени и от имени всех жителей Степанакерта хочу в вашем лице поблагодарить аппарат мэрии за укрепление и расширение, а также постоянную готовность и усилия в вопросе эффективного сотрудничества двух столиц. Пользуясь случаем, хочу также подчеркнуть особую важность установленного взаимодействия между административными районами Еревана и регионами НКР. Это также была вашей инициативой, которая успешно реализуется»,-отметил Сурен Григорян.
Мэры двух столиц подписали новое пятилетнее соглашение о сотрудничестве между Ереваном и Степанакертом, согласно которому будет продолжено тесное партнерское сотрудничество в ряде сфер городского хозяйства, а также укреплена связь между организациями и деловыми кругами двух городов.