Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի իրականացումը մտավ գործնական փուլ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Եվրոպական ներդրումային բանկի, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպանների հետ միասին այցելել է քաղաքապետարանի ենթակայության համար 110 մանկապարտեզ, որն ընդգրկված է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրում ներառված նախակրթարանների շարքում: Հարկ է նշել, որ Երևանի քաղաքապետարանի և Եվրոպական ներդրումային բանկի համատեղ ծրագրով նախատեսվում է քաղաքապետարանի ենթակայության հանրային շենքերում, հատկապես մանկապարտեզներում իրականացնել էներգաարդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև սեյսմիկ ամրացման և հիմնանորոգման աշխատանքներ: Առանձնակի կարևորելով Եվրոպական ներդրումային բանկի և Եվրամիության ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը բարձր է գնահատել միջազգային կառույցների հետ քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը՝ նկատելով, որ դրանք միտված են մայրաքաղաքի ենթակառուցվածքների արդիականացմանն ու զարգացմանը:
«Ինչպես գիտեք, Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային միջոցներով նախատեսվել է հիմնանորոգել և ջերմամեկուսացնել հանրային շենքերը: Առաջին փուլով կհիմնանորոգվի համայնքային ենթակայության մանկապարտեզների մի մասը, ինչն առաջնահերթ է մեզ համար՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ մատաղ սերնդի կրթման և դաստիարակման հարցում ոչ պակաս կարևոր նշանակություն ունեն նաև այն պայմանները, որոնցում ապահովվում է դա: Մասնավորապես այս ծրագրի հետ կապված ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ այն Հայաստանում յուրահատուկ է, քանի որ ներառում է էներգաարդյունավետության և սեյսմակայունության բաղադրիչ: Նաև նշեմ, որ Երևանի քաղաքապետարանն էլ, կարևորելով Եվրոպական ներդրումային բանկի, Արևելյան Եվրոպայի էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի հիմնադրամի և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությունը, հանդես է գալու այս ծրագրի համաֆինանսավորմամբ: Վստա՛հ եմ, որ ընթացիկ բոլոր ծրագրերն իրենց կարևոր ազդեցությունը կունենան մայրաքաղաքի համաչափ զարգացման և մեր համաքաղաքացիների համար հարմարավետ միջավայրի ձևավորման գործում: Նաև լիահույս եմ, որ նմանատիպ ծրագրերը կլինեն շարունակական», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
ԵՄ հարևանության երկրների վարկավորման գործառույթների արևելյան բաժնի ղեկավար Լիոնել Ղապայն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար, նշել է, որ Երևանն իսկապես վստահելի գործընկեր է, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս ընդլայնելու համագործակցության ուղղություններն ու ապահովելու արդեն իսկ նախաձեռնված ծրագրերի շարունակականությունը:
«Երևանի քաղաքապետարանի հետ մենք համագործակցության ծրագրեր ենք իրականացնում տարբեր ուղղություններով և ընդլայնելով գործակցության շրջանակները՝ այսօր տալիս ենք ևս մեկ կարևոր՝ Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի մեկնարկը: Ծրագրի նպատակն է այնպես անել, որ Երևանում մանկապարտեզները լինեն ավելի անվտանգ, ավելի ապահով, ավելի տաք, և այդ ամենի արդյունքում մենք, իհարկե, կհասնենք էլեկտրաէներգիայի ծախսերի կրճատման: Ի դեպ, վարկային այս ծրագիրն առանձնահատուկ է նաև նրանով, որ սա առաջին ոչ սուվերեն, այսինքն առանց պետական երաշխիքի վարկն է, որը ստորագրվել է ուղիղ Երևան համայնքի հետ: Եվ դա, անշուշտ, Երևանի հանդեպ վստահության մեծ ցուցիչ է», - նշել է Լիոնել Ղապայը:
Պատասխանատուների կողմից ներկայացվել են նաև Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի մանրամասները, համաձայն որի վարկային և դրամաշնորհային միջոցների հաշվին հնարավոր կլինի բարձրացնել մանկապարտեզներում սեյսմակայունությունը և էներգաարդյունավետությունը: Այդ համատեքստում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության 29 մանկապարտեզներ ամբողջովին կհիմնանորոգվեն, իսկ 118 մանկապարտեզներում կիրականացվեն էներգաարդյունավետության և սեյսմակայունության տեխնիկական ուսումնասիրություններ, որոնց հիման վրա կնախաձեռնվեն էներգաարդյունավետության և սեյսմակայունության միջոցառումներ:
Նախատեսվում է, որ ծրագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքների արդյունքում կստեղծվի ավելի անվտանգ միջավայր մանկապարտեզների սաների, դաստիարակների և այլ աշխատակիցների համար: Կանխատեսվում է, որ այդպիսով հնարավոր կլինի խնայել տարեկան 27.800 ՄՎտ ժամ էներգիա, նվազեցնել CO2 արտանետումների տարեկան ծավալները մինչև 5,502 տոննա և զգալի կրճատել այլ ջերմոցային գազերի արտանետումները, ինչն իր հերթին կնպաստի կլիմայի փոփոխության մեղմմանը և որոշակիորեն կկրճատի էլեկտրաէներգիայի մասով Երևանի քաղաքապետարանի բյուջեի ծախսերը:
Այնուհետ Երևանի քաղաքապետարանի և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև ստորագրվել է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի դրամաշնորհային համաձայնագիրը: Փաստաթուղթը ստորագրել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և Եվրոպական Միության հարևանության երկրների վարկավորման գործառույթների արևելյան բաժնի ղեկավար Լիոնել Ղապայը:
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի ֆինանասական համաձայնագիրն էլ ստորագրել են Արևելյան Եվրոպայի էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Էվա Մանիկը և Եվրոպական Միության հարևանության երկրների վարկավորման գործառույթների արևելյան բաժնի ղեկավար Լիոնել Ղապայը:
Ստորագրված համաձայնագրերով, ըստ էության, ծրագրի իրականացումը տեղափոխվել է գործնական փուլ:
Նշենք, որ ծրագրի իրականացման ընդհանուր արժեքը կազմում է 15 միլիոն եվրո, որից ԵՆԲ վարկային միջոցներից կհատկացվի 7 մլն. եվրո, Երևանի քաղաքապետարանի համաֆինանսավորումը կկազմի 2 մլն. եվրո, E5P-ի (Արևելյան Եվրոպայի էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամ) դրամաշնորհային միջոցները կկազմեն 5 մլն. եվրո, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի դրամաշնորհային միջոցներն էլ՝ 1 մլն. եվրո:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Եվրոպական ներդրումային բանկի, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպանների հետ միասին շրջել է նաև մանկապարտեզի բակում, զրուցել խաղացող փոքրիկների հետ՝ նրանց նվիրելով գրքեր:

Программа энергоэффективности Еревана перешла в стадию практической реализации
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с представителями Европейского инвестиционного банка, делегации Европейского Союза в РА, а также с аккредитованными в РА послами ряда стран, посетил ереванский детский сад N110, который находится в числе детских садов, включенных в программу энергоэффективности Еревана.
Стоит отметить, что в рамках совместной программы, реализуемой мэрией Еревана и Европейским инвестиционным банком, предусмотрено осуществить работы по повышению энергоэффективности в муниципальных зданиях, в частности детских садах. Будут также проведены капитальный ремонт и сейсмоусиление зданий.
Придав особую важность программам, реализуемым при финансовой поддержке Европейского инвестиционного банка и ЕС, мэр Тарон Маргарян высоко оценил сотрудничество с международными организациями в различных сферах городского хозяйства, отметив, что они направлены на модернизацию и развитие инфраструктур в столице.
«Как вам известно, за счет кредитных средств Европейского инвестиционного банка, планируется капитально отремонтировать и термоизолировать общественные здания. В рамках первого этапа будет капитально отремонтирована значительная часть детских садов, что является для нас первоочередной задачей, особено принимая во внимание тот факт, что для образования и воспитания подрастающего поколения немаловажны те условия, в которых это обеспечивается. В частности в связи с данной программой хочу особо подчеркнуть, что в Армении она уникальная, поскольку включает компоненты энергоэффективности и сейсмической стабильности. Хочу также отметить, что придавая важность финансовому содействию Европейского инвестиционного банка, Фонда Восточноевропейского партнерства по энергоэффективности и окружающей среде и Зеленого климатического фонда, мэрия Еревана будет софинансировать этот проект. Убежден, что все текущие программы окажут важное влияние на пропорциональное развитие столицы и формирование комфортной среды для наших сограждан. Надеюсь также, что подобные программы будут иметь продолжительный характер»,-отметил Тарон Маргарян.
Руководитель подразделения по кредитованию стран Европейского соседства Лионел Рапайе в свою очередь выразив благодарность мэру Тарону Маргаряну за совместную продуктивную работу, отметил, что Ереван, действительно, надежный партнер, что дает возможность расширить направления сотрудничества и обеспечить продолжительность уже начатых программ.
«Совместно с мэрией Еревана мы осуществляем программы сотрудничества по разным направлениям и, расширяя круг сотрудничества, сегодня даем старт программе энергоэффективности Еревана. Цель данной программы - сделать детские сады Еревана более безопасными и теплыми. В результате нам удастся сократить затраты на электроэнергию. Кстати, эта кредитная программа является беспрецедентной, поскольку Еревану впервые будет предоставлен несуверенный кредит-кредит без государственной гарантии. И это, несомненно, говорит о высоком уровне доверия к Еревану»,- отметил Лионел Рапайе.
Ответственными лицами были также представлены подробности программы энергоэффективности Еревана, согласно которым за счет кредитных и грантовых средств можно будет повысить сейсмостойкость и энергоэффективность в детских садах. В этом контексте в 29 муниципальных детских садах будет проведен капитальный ремонт, а в 118 будут проведены технические исследования энергоэффективности и сейсмостойкости, на основе которых будут приняты меры по повышению этих показателей.
В рамках программы в результате реализованных работ будет создана более безопасная среда для воспитанников, воспитателей и сотрудников детских садов. Предусматривается, что тем самым ежегодно можно будет сэкономить 27 800 МВт-ч энергии, сократить ежегодные выбросы CO2 до 5, 502 тонн и значительно сократить выбросы других парниковых газов, что в свою очередь будет способствовать смягчению последствий изменения климата и сократит расходы бюджета мэрии Еревана на электроэнергию.
В рамках встречи между мэрией Еревана и Европейским инвестиционным банком было подписано грантовое соглашение программы энергоэффективности Еревана. Документ подписали мэр Еревана Тарон Маргарян и руководитель подразделения по кредитованию стран Европейского соседства Лионел Рапайе. Финансовое соглашение программы энрегоэффективности Еревана подписали генеральный директор Фонда Восточноевропейского партнерства по энергоэффективности и окружающей среде Эва Маник и руководитель подразделения по кредитованию стран Европейского соседства Лионел Рапайе.
По сути, подписанными соглашениями, программа перешла в стадию практической реализации.
Стоит отметить, что общая стоимость реализации программы составляет 15млн. евро, из которых 7 млн евро будет выделено из кредитных средст ЕИБ, софинансирование мэрией Еревана составит 2 млн. евро, Фонд Восточноевропейского партнерства по энергоэффективности и окружающей среде (E5P) выделит грант в 5 млн евро и 1 млн. евро выделят Программа развития ООН и Фонд зеленого климата.
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с представителями Европейского инвестиционного банка, делегации Европейского Союза в РА, а также с аккредитованными в РА послами ряда стран побеседовал с играющими во дворе детского сада детьми и подарил им книги.