Երևանի ավագանու որոշմամբ բնակիչներն ազատվեցին հունվարից մայիս՝ մինչև հուլիսի 31-ը հաշվարկված աղբահանության վճարը չվճարելու տույժ-տուգանքներից
20.05.2025
Մայրաքաղաքի բնակիչներն աղբահանության վճարները կարող են վճարել գործարկված հաշվառման նոր համակարգով, որին ինտեգրվել են մի քանի հարթակներ և վճարահաշվարկային կազմակերպություններ:
Արդեն իսկ հաշվարկված աղբահանության վճարի պարտքն առցանց հարթակում դիտել և համապատասխան վճարումներ հնարավոր է կատարել հետևյալ հարթակների միջոցով՝ yerevan.am, pay.e-community.am, «Հայփոստ», Еasy pay, «Հայէկոնոմբանկ»-ի մասնաճյուղեր:
Քանի որ առկա համակարգին ինտեգրված չէր առցանց վճարման հնարավորությունը, որով քաղաքացին կկարողանար վճարել աղբահանության համար, Երևանի ավագանու որոշմամբ բնակիչներն ազատվեցին 2025թ. հունվարից մայիս ամիսների համար՝ մինչ հուլիսի 31-ը հաշվարկված տույժերից։
Մինչև հուլիսի 31-ը կուտակված որևէ տույժ-տուգանք չի գործելու, ամբողջը հաշվանցվելու է քաղաքացիների փաստացի աղբահանության վճարին։

Решением Совета старейшин Еревана жители освобождены от штрафов за неуплату за вывоз мусора, начисленных с января по май, до 31 июля
Жители столицы могут оплачивать услуги по вывозу мусора через новую платежную систему, которая включает несколько платформ и платежно-расчетных организаций.
Рассчитанную плату за вывоз мусора можно посмотреть в онлайн-режиме, а соответствующие платежи можно осуществить через следующие платформы: yerevan.am, pay.e-community.am, «Айпост», «Easy pay», филиалы «АРМЭКОНОМБАНК».
Поскольку действующая система не предусматривала возможности онлайн-оплаты, что затрудняло процесс, решением Совета старейшин Еревана жители были освобождены от штрафов, начисленных с января по май, до 31 июля.
Любые штрафы и пени, сформированные до 31 июля, применяться не будут и будут зачтены в счет фактических затрат граждан на вывоз мусора.