Երևանի ավագանու որոշմամբ 30%-ով կբարձրացվի մշակութային ու մարզական կառույցների, 15%-ով՝ գրադարանների աշխատակիցների աշխատավարձերը
24.12.2024
Երևանի ավագանին տարեվերջյան նիստում հաստատել է 2025թ. բյուջեն: Գալիք տարի նախանշված ծրագրերի հիմքում տարածքային համաչափ և կայուն զարգացումն է, բարեկարգ, հարմարավետ և մատչելի միջավայրի ձևավորման շարունակականության ապահովումն ու քաղաքային ենթակառուցվածքների արդիականացումը:
2025թ. Երևանում կյանքի կկոչվեն կարևոր մի շարք նախագծեր.
1.    կմեկնարկի Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհահատվածի կառուցումը,
2.    ձեռք կբերվի ևս 15 նոր տրոլեյբուս,
3.    կբարեկարգվի 107 բակային տարածք,
4.    կբարեկարգվեն Աղի լճի, Ֆիզիկայի բանավանի տարածքները, Պարույր Սևակի անվան այգին ու Հակոբ Պարոնյանի անվան պուրակը,
5.    կշարունակվի Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի հիմնանորոգումը,
6.   Նուբարաշենի խճուղու հյուսիս-արևելյան հատվածում կստեղծվի անտառապաշտպանիչ գոտի,
7.    էներգաարդյունավետության ծրագրով կհիմնանորոգվի 17 մանկապարտեզ՝ բակային տարածքներով, 47-ում կիրականացվեն հորիզոնական միջոցառումներ,
8.    30%-ով կբարձրացվի համայնքային մշակութային ու մարզական կառույցների, 15%-ով՝ գրադարանների աշխատակիցների աշխատավարձերը:
Ծավալուն աշխատանքներ կիրականացվեն նաև ճանապարհների նորոգման, ենթակառուցվածքների արդիականացման և մի շարք այլ բնագավառներում: Ըստ հատկացումների 2025թ. նախանշված ծրագրերը՝ հղմամբ
«Երևան» պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախմբին կտրամադրվի 9 անուն 19 երաժշտական գործիք՝ վաթսունյոթ միլիոն հինգ հարյուր ինը հազար դրամ արժողությամբ: Պատանի երաժիշտներին կհանձնվեն աշխարհում գործող բարձրակարգ սիմֆոնիկ նվագախմբերի կողմից գործածվող թանկարժեք երաժշտական գործիքներ, որոնք կարևոր դեր կունենան ինչպես նվագախմբի կատարողական որակի բարձրացման, նոր և բարձրորակ երաժշտական գործիքներով համերգային ծրագրերի իրագործման, այնպես էլ Հայաստանում դասական երաժշտարվեստի զարգացման ու արտադպրոցական ուսուցման ոլորտի շահառուների սոցիալական բեռի թեթևացման գործընթացներում:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ սահմանվել են Երևանում տեղական տուրքերի և վճարների 2025թ. դրույքաչափերը:
Միևնույն ժամանակ տեղական որոշ տուրքերի և վճարների համար ավագանին սահմանել է նաև  արտոնություններ:
Երևանում տաքսի ծառայություն իրականացնող կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց համար ավագանին սահմանել է լրացուցիչ հավաստագրման չափորոշիչներ: Մասնավորապես, հաշվի են առնվելու մեքենայի շահագործման տարեթիվը, նախորդ տարվա ընթացքում վարչական իրավախախտումներ կատարած լինելու, վարորդի բուժզննում անցած լինելը, ինչպես նաև մեքենայի հիբրիդային կամ  էլեկտրական շարժիչով աշխատելու հանգամանքը: Հավաստագրմամբ Երևանի քաղաքապետարանը ցանկանում է բարելավել տաքսի ծառայության որակը: Հավաստագրումը կրում է բացառապես կամավոր բնույթ, ի դեպ, հերթական նիստերից մեկում ավագանու քննարկմանը կներկայացվի նաև հավաստագրում անցած վարորդների համար որոշակի արտոնություններ սահմանելու նախագիծը:

Согласно решению Совета старейшин Еревана, зарплаты сотрудников культурных и спортивных учреждений будут увеличены на 30%, а зарплаты сотрудников библиотек - на 15%
На итоговом заседании Совет старейшин Еревана утвердил бюджет 2025 года. В основе программ, запланированных на предстоящий год, лежат пропорциональное и устойчивое территориальное развитие, обеспечение благоустроенной, комфортной и доступной среды и модернизация городской инфраструктуры.
В 2025г. в Ереване будет реализован ряд важных проектов:
1. Буден дан старт строительству участка дороги Исаков-Аршакуняц,
2. Будет закуплено еще 15 новых троллейбусов,
3. Благоустройство 107 дворовых территорий,
4. Будут благоустроены территории Соленого озера, Физгородка, парка имени Паруйра Севака и парка имени Акопа Пароняна.
5. Будет продолжен капитальный ремонт Театра юного зрителя,
6. На северо-восточной части Нубарашенской трассы будет создана лесозащитная зона.
7. В рамках программы энергоэффективности будет отремонтировано 17 детских садов вместе с дворовыми территориями, в 47 детских садах будут реализованы горизонтальные мероприятия.
8. Заработная плата муниципальных культурных и спортивных учреждений повысится на 30%, работников библиотек - на 15%.
Также будут проведены масштабные работы по ремонту дорог, модернизации инфраструктуры и ряду других направлений.
Молодежному симфоническому оркестру «Ереван» будет передано 19 единиц 9 наименований музыкальных инструментов на сумму шестьдесят семь миллионов пятьсот девять тысяч драмов. Молодым музыкантам будут переданы дорогие музыкальные инструменты, используемые в симфонических оркестрах высокого класса во всем мире, что сыграет важную роль в повышении качества исполнения оркестра, развитии и распространению классической музыки в Армении, в том числе посредством облегчения социального бремени бенефициаров внеклассного обучения.
Другим решением Совета старейшин были установлены ставки местных сборов и пошлин в Ереване на 2025 год.
В то же время совет также установил привилегии по части некоторых местных сборов и пошлин.
Советом старейшин установлены дополнительные стандарты сертификации для организаций и частных лиц, предоставляющих услуги такси. В частности, будут учитываться срок эксплуатации транспортного средства, наличие правонарушений водителей в предыдущем году, факт прохождения водителем медицинского осмотра, а также наличие гибридного или электрического двигателя. Следует отметить, что сертификация носит добровольный характер. Посредством сертификации городские власти намерены улучшить качество службы такси, и на одном из заседаний Совета старейшин будет представлен проект по установлению определенных привилегий для сертифицированных водителей.