Երևանի ավագանին hաստատել է Երևանի զարգացման 2018-2022 թվականների հնգամյա ծրագիրը
Հոկտեմբերի 31-ին գումարված Երևանի ավագանու հերթական նիստում, որը վարել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ավագանու քննարկմանն է ներկայացվել Երևանի զարգացման 2018-2022 թվականների հնգամյա ծրագիրը հաստատելու մասին որոշման նախագիծը:
Նախագիծը ներկայացնելով՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը նշել է, որ ծրագրի հիմնական նպատակն է նախանշել քաղաքային տնտեսության զարգացման ուղղությունները՝ հիմք ընդունելով մայրաքաղաքի զարգացման գերակայությունները, առկա հիմնախնդիրները և ֆինանսավորման հնարավորությունները։ Փոխքաղաքապետի հավաստմամբ՝ ծրագիրը միտված է քաղաքային տնտեսության բոլոր ոլորտների՝ ժամանակի պահանջներին համահունչ զարգացմանը, ինչի շնորհիվ ակնկալվում է ապահովել քաղաքի համաչափ և կայուն զարգացումը։ Ըստ այդմ, ծրագրում կարևորվել է բարեկարգ և հարմարավետ միջավայրի ապահովումն ինչպես Երևանի բնակիչների, այնպես էլ մայրաքաղաքի հյուրերի համար, մասնավորապես հանգստի գոտիների ստեղծումը, կանաչ տարածքների պահպանումն ու ավելացումը, շենքերի և բակային տարածքների բարեկարգումը, ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան արտաքին ձևավորումը, հարմարավետ և անվտանգ տեղաշարժի ապահովումը, համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության խրախուսումը և համատեղ իրագործվող ծրագրերի շրջանակի ընդլայնումը:
Վահե Նիկոյանը նաև տեղեկացրել է, որ մինչ ավագանու քննարկմանը ներկայացնելը Երևանի զարգացման 2018-2022 թվականների հնգամյա ծրագիրն անցել է հանրային քննարկման փուլ, որից հետո դրական եզրակացության արժանացել Երևանի քաղաքային համայնքի զարգացման քառամյա ծրագրի և տարեկան բյուջեի կառավարման խորհրդի կողմից:
Այնուհետև Վահե Նիկոյանը պատասխանել է ծրագրի հետ կապված ավագանու անդամների հարցերին, որոնց հաջորդած ելույթներից հետո Երևանի ավագանին քվեարկությամբ հաստատել է Երևանի զարգացման 2018-2022 թվականների հնգամյա ծրագիրը:
Երևանի ավագանու նիստի օրակարգում ընդգրկված մյուս հարցերը ևս արժանացել են Երևանի ավագանու հավանությանը:
Ավագանու հերթական նիստին հաջորդել է հարց ու պատասխանը, որի ընթացքում Երևանի քաղաքապետը, վարչական շրջանների ղեկավարներն ու աշխատակազմի ստորաբաժանումների ղեկավարները պատասխանել են ավագանու անդամների հարցերին:

Совет старейшин Еревана утвердил пятилетнюю программу развития города Ереван на 2018-2022гг.
В ходе очередного заседания, созванного 31-го октября, которое вел мэр Еревана Тарон Маргарян, на обсуждение Совет старейшин Еревана был представлен проект решения об утверждении пятилетней программы развития Еревана на 2018-2022гг.
Представляя проект решения, заместитель мэра Еревана Ваге Никоян отметил, что основная цель программы наметить направления развития городского хозяйства, учитывая приоритеты развития столицы, существующие проблемы и возможности финансирования. Как заверил заместитель мэра, программа направлена на развитие всех сфер городского хозяйства, в результате которого ожидается обеспечить устойчивое и пропорциональное развитие столицы. В программе особое значение придаётся обеспечению благоустроенной и удобной среды как для жителей Еревана, так и для гостей столицы, в частности созданию зон отдыха, увеличению зелёных территорий, благоустройству зданий и дворовых территорий, внешнему оформлению, в соответствии с современными стандартами, обеспечению удобного и безопасного передвижения, поощрению сотрудничества община-частный сектор и расширению кругов совместно реализуемых программ.
Ваге Никоян сообщил, что пятилетняя программа развития Еревана на 2018-2022гг. прошла этап общественных слушаний, после которого получила положительное заключение Совета по управлению четырёхлетней программой развития и годовым бюджетом города Ереван.
Ваге Никоян ответил также на вопросы членов Совета старейшин, связанные с программой, после чего Совет старейшин утвердил программу развития города Ереван на 2018-2022гг.
К концу заседания Совета старейшин мэр Еревана, руководители административных районов столицы и руководители подразделений аппарата ответили на вопросы членов Совета старейшин.