Երևանի ավագանին ամփոփեց 4-րդ նստաշրջանի աշխատանքները
1991թ. սեպտեմբերի 21-ից մինչև 2025թ. ընթացքում Երևանի նախկին թաղային համայնքներին և Երևան համայնքին պատկանած մանկապարտեզների և դպրոցների տարածքների օտարման գործընթացներն ուսումնասիրելու նպատակով Երևան քաղաքի ավագանու քննող հանձնաժողով կստեղծվի: Երևանի ավագանին այսօր կայացած նիստում հավանություն տվեց որոշման նախագծին:
Քննող հանձնաժողովը կիրականացնի մանրամասն ուսումնասիրություն՝ պարզելու փաստական տվյալներ, գնահատելու գործընթացների հիմնավորվածությունը և այդ մասին կիրազեկի հանրությանը:
Երևանի ավագանու որոշմամբ հաստատվել է «Տեղական բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակում Երևանի 2025-2028 թվականների գործողությունների ծրագիրը: Այն կոչված է համախմբելու կառավարություններին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ միասին աշխատելու և ձևավորելու կառավարության ներառական զարգացման օրակարգը: Ծրագիրն այս առավել թափանցիկ, հաշվետու, նորարարական և մասնակցային կդարձնի կառավարման համակարգը: Նախաձեռնության անդամ են հանդիսանում աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող 70-ից ավելի երկրներ և ավելի քան 100 տեղական իշխանություններ:
Երևանի ավագանին ամփոփեց 4-րդ նստաշրջանի աշխատանքները: Համայնքի օրենսդիրը 5-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը կգումարի սեպտեմբերի 9-ին:

Совет старейшин Еревана подвёл итоги работы четвёртой сессии
Будет создана следственная комиссия Совета старейшин Еревана для изучения процессов отчуждения территорий детских садов и школ, принадлежащих общине города, в период с 21 сентября 1991 года по 2025 год. На сегодняшнем заседании Совет старейшин одобрил соответствующий проект решения.
Комиссия проведёт всестороннее расследование для определения фактических обстоятельств, оценки обоснованности проведённых действий и информирования общественности по итогам работы.
Также Совет старейшин утвердил План действий города Еревана на 2025–2028 годы в рамках инициативы «Партнёрство открытого местного управления». Инициатива направлена на объединение усилий органов власти и представителей гражданского общества для совместной работы и формирования повестки инклюзивного государственного развития. Реализация плана будет способствовать повышению прозрачности, подотчётности, инновационности и вовлечённости в процессы управления. В инициативе участвуют представители более чем 70 стран и свыше 100 местных органов власти со всего мира.
Работа четвёртой сессии Совета старейшин Еревана официально завершена. Первое заседание пятой сессии законодательного органа общины состоится 9 сентября.