Երևանի արվարձանում մեկնարկում է «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան» նախաձեռնությունը
Երևանի արվարձանում մեկնարկում է Հայաստանի Հանրապետության ամենամեծ ու հավակնոտ կրթական նախաձեռնությունը՝ «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան»-ը։
275 հա ընդհանուր մակերեսով տարածքում իրականացվող աշխատանքներին ծանոթացել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ներկայացվել են տարածքի ակտիվացման, մասնավորապես՝ Ակադեմիական քաղաքի տարածքում չտարբերակված, անվերահսկելի աղբի և շինությունների քարտեզագրման աշխատանքները, մաքրման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը։ Անդրադարձ է կատարվել ըստ հատակագծի լանդշաֆտային ենթակառուցվածքների բաշխվածությանը, կանաչապատման ուղղությամբ նախատեսվող աշխատանքներին և այլն։
Ծրագրի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍՆ Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի հնագիտական արշավախումբը հոկտեմբերի 15-ից իրականացվող պեղումների արդյունքում բացահայտել է քարակերտ ճարտարապետությամբ Երևանի, թերևս նաև Հայաստանի ու Հարավային Կովկասի հնագույն բնակատեղիներից մեկը՝ Սիլիկյանի բնակատեղին։

В пригороде Еревана стартовал проект «Академический городок»
В пригороде Еревана началась реализация крупнейшей и самой амбициозной образовательной инициативы Республики Армения — проекта «Академический городок».
С ходом работ на территории общей площадью 275 гектаров ознакомились премьер-министр Армении Никол Пашинян, мэр Еревана Тигран Авинян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
В ходе визита были представлены меры по активизации территории, в частности, шаги, направленные на утилизацию несанкционированных свалок, очистку территории, а также картографирование существующих строений. Было отмечено распределение объектов ландшафтной инфраструктуры в соответствии с генеральным планом и запланированные работы по озеленению.
В рамках проекта археологическая экспедиция Научно-исследовательского центра историко-культурного наследия Министерства образования, науки и культуры Армении в ходе раскопок, начавшихся 15 октября, обнаружила поселение Силикян — одно из древнейших на территории Еревана и, возможно, всей Армении и Южного Кавказа, с уникальными объектами каменной архитектуры.