Երևանը կունենա «Կանաչ զարգացում» հարթակ, որտեղ կներկայացվեն քաղաքի բնապահպանական խնդիրների լուծման ծրագրերը
«Տեղական բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությամբ Երևանի 2023-2024թթ. գործողությունների ծրագրով ստանձնած «Կանաչ զարգացում» հարթակը ձևավորելու նպատակով քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ քաղաքապետարանում անցկացվել է աշխատանքային քննարկում:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփ ներկայացվել է Երևանի կողմից մշակված գործողությունների ծրագրով ստանձնած պարտավորությունները, դրանք իրագործելու նպատակով կատարված և նախատեսվող քայլերը:
Երևանի քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը, ընդգծելով երրորդ հանձնառությունը, նշել է. «Ներկայում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ընթացքում շատ կարևոր է քայլեր ձեռնարկել քաղաքային միջավայրում էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով և զարգացնել վերականգնվող էներգետիկան՝ կրճատելով ածխաթթու գազի արտանետումների մակարդակը: «Կանաչ զարգացում» հարթակը պարբերաբար թարմացվելու է և ներառելու է քաղաքապետարանի կողմից իրականացված էներգաարդյունավետ ծրագրերի շնորհիվ ջերմոցային գազերի նվազեցված արտանետումների, օդի աղտոտվածության մակարդակի, խնայված էլեկտրաէներգիայի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Այն շահագրգռելու է նաև համայնքային ենթակայության կազմակերպություններին՝ համապատասխանելու կայունության չափանիշներին և ստանալու համապատասխան «Կանաչ կնիք» հավաստագիր, շարժվելու կանաչ գնումների ընթացակարգով՝ նպաստելով կայուն սպառմանը և արտադրությանը»:
Քննարկման մասնակիցները հանդես են եկել մի շարք առաջարկներով, օրինակ, հարթակում առանձին բաժիններ նախատեսել ջրային պաշարների կառավարման, մթնոլորտային օդի, Երևանի կլիմայական պայմանների վերաբերյալ: Առաջարկվեց նաև կառուցապատման նորմերի փաստացի կատարման նկատմամբ հսկողությունը խստացնող, այդ թվում թափոնների կառավարման համակարգում հաշվառվող տվյալների հավաքման վերաբերյալ տեղեկատվությունը ևս արտացոլել նշված հարթակում:
Արդյունավետ և կառուցողական քննարկման ընթացքում հավաքված կարծիքներն ու գաղափարներիը հիմք կդառնան «Կանաչ զարգացում» հարթակի մշակման հանձնառության իրագործման գործընթացում, ինչը հնարավորություն կտա բարձրացնել իրազեկվածության մակարդակը «կանաչ» ծրագրերի իրականացման և վերահսկման նկատմամբ՝ դրանք դարձնելով թափանցիկ, նորարար և հաշվետվողական:

В Ереване будет создана платформа «Зеленое развитие», на которой будут представлены программы, нацеленные на решение проблем экологии
В мэрии Еревана состоялась встреча с представителями гражданского общества с целью формирования платформы «Зеленое развитие» в рамках Плана действий Еревана, разработанного на 2023-2024гг. в рамках взятого обязательства инициативы Партнерство «Открытое правительство». В ходе встречи были коротко представлены действия Еревана в рамках Плана действий в направлении их выполнения.
Начальник управления развития и инвестиционных программ Армен Арутюнян подчеркнул, что очень важно принять мэры по повышению энергосбережения и энергоэффективности в городской среде и развитию возобновляемой энергетики, сокращая выбросы парниковых газов. Платформа «Зеленое развитие» будет регулярно обновлять данные и содержать информацию о действиях мэрии Еревана, направленных на сокращение выбросов углекислого газа, уровня загрязненности воздуха, об энергии, сэкономленной за счет энергоэффективных программ. Платформа также заинтересует муниципальные организации соответстствовать, чтобы они соответствовали стандартам устойчивости и получили соответствующий сертификат «Зеленая печать», соблюдали процедуры «зеленых» покупок, тем самым способствуя устойчивому потреблению и производству энергии.
Участники обсуждения выступили с рядом предложений, таких как выделение отдельных разделов на платформе для информации об управлении водными запасами, атмосферным воздухом, климатическими изменениями в Ереване. Было предложено, чтоб секции предоставляли информацию об усилении контроля над градостроительством и управлении отходами.
Мнения и идеи, собранные в результате содержательной и плодотворной встречи, послужат основой для платформы, что поднимет уровень информированности о «зеленых» программах, делая их более прозрачными, инновационными и подотчетными.