Երևան-Ռիգա գործակցությունը նոր ուղղություններ կընդգրկի
Աշխատանքային այցով Լատվիայի մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը հանդիպել է Ռիգայի քաղաքապետ Վիեստուրս Կլեյնբերգսի հետ: Հանդիպման շրջանակում կողմերն անդրադարձել են երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատված կապերին ու նախանշել մի շարք ուղղություններ, որոնք կարող են ընդլայնել առկա գործակցությունը:
Արմեն Փամբուխչյանը Ռիգայի քաղաքապետին է ներկայացրել Երևանում նախաձեռնված այն բարեփոխումներն ու նախագծերը, որոնք ուղղված են քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների թվայնացմանը: Որպես գործակցության նոր ուղղություններ՝ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալը կարևորել է աղբահանության ու սանմաքրման ոլորտում փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև «խելացի քաղաքի» լուծումների ներդրումը քաղաքային կառավարման համակարգում։
Ռիգայի քաղաքապետ Վիեստուրս Կլեյնբերգսը բարձր է գնահատել Երևանի նախաձեռնություններն ու ընդգծել, որ Ռիգան պատրաստ է համագործակցել ինչպես ոլորտային փորձի փոխանակման, այնպես էլ համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման շրջանակում։

Сотрудничество Еревана и Риги расширяется новыми направлениями
В ходе рабочей поездки в столицу Латвии первый заместитель мэра Еревана Армен Памбухчян встретился с мэром Риги Виестурсом Клейнбергсом. Стороны обсудили существующие связи между двумя столицами и наметили направления для их дальнейшего укрепления и расширения.
Армен Памбухчян представил мэру Риги реформы и проекты, реализуемые в Ереване и направленные на развитие городской инфраструктуры, а также цифровизацию услуг для жителей города. В числе приоритетных новых направлений сотрудничества он отметил обмен опытом в сфере санитарной очистки и организации вывоза отходов, а также внедрение решений «умного города» в систему городского управления.
Мэр Риги Виестурс Клейнбергс высоко оценил инициативы Еревана и подчеркнул готовность города к сотрудничеству как в рамках обмена опытом в отдельных сферах, так и в реализации новых совместных проектов.