«Երևան` խելացի քաղաք» ռազմավարական ծրագրի իրագործման նպատակով ստորագրվել է եռակողմ համագործակցության հուշագիր
23.10.2017
Երևանի քաղաքապետարանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը կնքել են համագործակցության եռակողմ հուշագիր, որով իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել համատեղ ջանքերով աջակցելու «Երևան` խելացի քաղաք» ռազմավարական ծրագրի իրագործմանը:
Համաձայն հուշագրի՝ Երևանի քաղաքապետարանն, ի դեմս քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, պատրաստակամություն է հայտնել «Երևան` խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողովի ուժերով կազմակերպել կարճաժամկետ և երկարաժամկետ միջոցառումներ, որոնք կնպաստեն քաղաքային տնտեսության կառավարման բոլոր բնագավառներում առկա խնդիրների և առօրյա կենսագործունեության ապահովման նորարարական լուծումների մշակմանը։
Համագործակցության հուշագիրն ստորագրած ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր հերթին սոցիալական ներդրումների իր ծրագրով կաջակցի «Երևան` խելացի քաղաք» նախագծով նախատեսված համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, որոնք, նորարարական լուծումների վրա հիմնված ենթակառուցվածքների ստեղծմամբ կնպաստեն Երևանի հետագա զարգացմանը։
«Ժամանակակից քաղաքն անհնար է պատկերացնել առանց արդի տեխնոլոգիական լուծումների վրա հիմնված ենթակառուցվածքի: Դժվար է գերագնահատել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների դերը քաղաքային տնտեսության զարգացման գործում: Այդ տեխնոլոգիաները պետք է ծառայեն քաղաքի բնակիչներին՝ ապահովելով առավել հարմարավետ պայմաններ», - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը՝ հանձին նախագահ Արմեն Բալդրյանի, պատրաստակամություն է հայտնել Միության անդամների միջոցով մասնակցելու «Երևան՝ խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման աշխատանքներին, ինչպես նաև աջակցելու քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող բոլոր այն միջոցառումներին, որոնք կնպաստեն քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում նորարարական լուծումների կիրառմանը։
Մեծապես կարևորելով Երևան քաղաքի ենթակառուցվածքների հետագա արդիականացումը և քաղաքի միջազգային վարկանիշի բարձրացումը՝ կողմերը կհամագործակցեն տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների նորարարական լուծումների մշակման և կիրառման ոլորտում:

Подписан трехсторонний меморандум о сотрудничестве с целью реализации стратегической программы «Ереван-умный город»
Мэрия Еревана, компания ВиваСелл-МТС и Союз работодателей информационно-коммуникационных технологий подписали трехсторонний меморандум о сотрудничестве, тем самым выразив свою готовность совместными усилиями содействовать реализации стратегической программы «Ереван-умный город».
Согласно меморандуму, мэрия Еревана в лице мэра Тарона Маргаряна, выразила готовность усилиями комиссии по разработке и осуществлению программы «Ереван-умный город» организовать краткосрочные и долгосрочные мероприятия, которые послужат разработке инновационных решений во всех сферах управления городским хозяйством. В свою очередь компания ВиваСелл-МТС своей программой социальных инвестиций будет содействовать реализации совместных программ, предусмотренных проектом «Ереван-умный город», которые будут способствовать дальнейшему развитию Еревана, путем создания инновационных инфраструктур.
«Невозможно представить современный город без инфраструктуры, основанной на современных технических решениях. Трудно переоценить роль информационных и телекоммуникационных технологий в развитии городского хозяйства. Эти технологии должны служить жителям города, обеспечивая более комфортные условия»,-отметил генеральный директор компании «ВиваСел-МТС» Ральф Йирикян.
Союз работодателей информационно-коммуникационных технологий в лице председателя Армена Балдряна выразил готовность принять участие в работах по разработке и реализации программы «Ереван-умный город», а также содействовать реализуемым мэрией Еревана мероприятиям, способствующим применению инновационных решений в различных сферах городского хозяйства.
Придав особую важность дальнейшей модернизации инфраструктуры Еревана и повышению международного рейтинга города, стороны будут сотрудничать в сфере разработки и применения инновационных решений информационных и телекоммуникационных технологий.