«Երևան քաղաքում ապօրինի շինություններ այլևս չեն լինելու». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Մյասնիկյան պողոտայի երկայնքով ձգվող հատվածը կկանաչապատվի: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ վերոնշյալ գոտում 25 հա անտառապատման ենթակա տարածք կա, որը բնապահպանական տեսանկյունից կարևոր դեր կունենա քաղաքի կենտրոնի համար: Մինչ նախագծի մեկնարկը տարածքը կմաքրվի, կազատվեն հողազավթված տարածքները:
«Բանջարանոցների ու ապօրինի շինարարության ժամանակաշրջանը վաղուց սպառվել է: Մենք քննարկելու ենք օրենսդրական որոշակի փոփոխություններ, որոնք էլ ավելի են բարդացնելու նմանատիպ տարածքների զավթումը: Ինձ համար տարբերություն չկա՝ համայնքային բյուջեի՞ց են փող գողանում, թե՞ համայնքային հողերն են գողանում: Այդտեղ ունենք գործելու դաշտ, ոչ թե բանակցելու: Երևանի կանաչ ֆոնդը տասնամյակներով նվազել է նաև նման գործողությունների արդյունքում»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
2023թ. ընդհանուր առմամբ լէդ լուսատուներով է փոխարինվել 11563 նատրիումային և սնդիկային լամպ: Քաղաքն ամբողջությամբ էներգախնայող լուսատուներով հագեցնելու ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել 2026թ.:
«Օղակաձև» զբոսայգու 4-րդ հատվածն ամբողջությամբ կբարեկարգվի, բնակիչների հանգստի համար կստեղծվեն հարմարավետ պայմաններ: Նախագիծը նախատեսվում է իրականացնել ներդրումային ծրագրով:
«Բոլոր այն հատվածները, որտեղ հանրային կանաչ տարածքներ են, պետք է վերադարձնենք երևանցիներին»,- նշել է քաղաքապետը:
Երևանի մետրոպոլիտենի հավաքակայանը կհամալրվի ամբողջությամբ հիմնանորոգված ու արդիականացված ևս մեկ՝ 3 վագոնից բաղկացած շարժակազմով։
Նախորդ տարի գործարկվել էր երեք նոր շարժակազմ ՝ երեք վագոնանոց։
Այսպիսով, գնացքների հավաքակայանում մետրոպոլիտենը կունենա 4 հատ 3 վագոնանոց շարժակազմ, որն էլ էականորեն կբարելավի ուղևորների հարմարավետ փոխադրումը:
«Ալբերտ Ազարյանի անվան մարմնամարզության օլիմպիական հերթափոխի մանկապատանեկան մարզադպրոցի» համար «Հրազդան» մարզադաշտին կից ավելի քան 15500քմ տարածքում նոր շենք կկառուցվի։ Մարզական կառույցը համապատասխանելու է մարզումներ ու միջազգային մրցույթներ կազմակերպելու  բոլոր չափանիշներին:

«В Ереване не будет незаконных построек»: мэр Тигран Авинян
Планируется озеленить территорию вдоль проспекта Мясникяна. В ходе рабочего совещания было доложено, что территория, подлежащая озеленению на упомянутом участке, составляет 25 га. Озеленение будет играть благоприятную роль для микроклимата центра города. Перед началом проекта территория будет расчищена от незаконных построек.
«Времена огородов и незаконных построек давно прошли. Мы намерены обсудить некоторые законодательные изменения, которые усложнят процесс незаконного захвата земельных участков. Для меня нет разницы между кражей денег общины и кражей общинных земель. Мы в этом плане должны действовать, а не вести переговоры. Зеленый фонд Еревана десятилетиями сокращался из-за подобного отношения»,- подчеркнул мэр.
В 2023г. на LED светильники было заменено 11563 натриевых и ртутных ламп. Планируется завершить программу установки энергосберегающих ламп по всему городу в 2026г.
4-й сектор Кольцевого парка будет полностью благоустроен для обеспечения удобных условий для отдыха жителей. Проект будет осуществлен в рамках инвестиционной программы.
«Все зеленые обсщественные зоны должны быть возвращены жителям»,- отметил мэр.
Парк Ереванского метрополитена пополнится еще одним отремонтированным и модернизированным трехвагонным составом. В прошлом году было введено в эксплуатацию три трехвагонных поезда. Таким образом, в метро будет действовать 4 трехвагонных поезда, что значительно улучшит качество пассажирских перевозок.
Для спортивной школы гимнастики олимпийского резерва имени Альберта Азаряна будет построено новое здание на участке в 15500 кв.м, прилегающем к стадиону «Раздан». Спортивное учреждение будет соответствовать международным стандартам для проведения тренировок и международных соревнований.