Երևան քաղաքը մասնակցել է Կովկասի զբոսաշրջային ցուցահանդեսին
Երևանը ներկայացվել է Թբիլիսիում անցկացված տուրիզմի միջազգային 18-րդ Կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդեսին («Caucasus Tourism Fair CTF 2016»): Միջոցառմանը մասնակցել են զբոսաշրջային և հյուրանոցային բիզնեսի ավելի քան 100 ընկերություններ՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Էստոնիայից, Ինդոնեզիայից, Թայլանդից և մի շարք այլ երկրներից:
Երևան քաղաքը ցուցահանդեսին մասնակցել է իր առանձին տաղավարով, որտեղ ներկայացվել են մայրաքաղաքի՝ որպես զբոսաշրջային նախընտրելի ուղղության առանձնահատկությունները: Երևանի քաղաքապետարանը ցուցահանդեսին մասնակցել է Թբիլիսիի քաղաքապետարանի հրավերով:
Երևանի տաղավարում ցուցահանդեսին ներկայացվել են նաև զբոսաշրջային 4 գործակալություններ:
Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության տուրիզմի բաժնի պետ Մայա Թոխալյանը նշել է, որ երեք օր շարունակ Երևանն ու մասնակից մյուս քաղաքները հնարավորություն են ունեցել ներկայացնել տարածաշրջանում իրենց մրցունակությունը, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության հնարավորությունները:
«Երևանից ու առհասարակ Հայաստանից մեկնող զբոսաշրջիկները զբաղեցնում են առաջին տեղը Վրաստանի զբոսաշրջային սանդղակում: Այսօր մեզ համար կարևոր է, որպեսզի Երևանը գրավիչ դառնա վրացի զբոսաշրջիկների համար՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Թբիլիսիից Երևան ընդամենը 4.5 ժամ հեռավորություն է, ավելի մոտ քան, օրինակ, Բաթումը: Երևանը գրավիչ է նաև իր` տարեցտարի զարգացող և ավելի ու ավելի մեծ թվով զբոսաշրջիկների հետաքրքրող փառատոնային տուրիզմով: Աշխարհում ընդունված հանգստյան օրերի կարճատև ճամփորդությունների ցանկում ևս վրացի զբոսաշրջիկների համար Երևանը լիովին նախընտրելի ուղղություն կարող է դառնալ: Ցուցահանդեսի անցկացումը լավ հնարավորություն էր Երևանը ներկայացնելու զբոսաշրջային նման հարթակում՝ միաժամանակ ուսումնասիրելով տարբեր երկրների փորձը»,-նշել է Մայա Թոխալյանը` տեղեկացնելով նաև, որ ցուցահանդեսի շրջանակում գործընկեր քաղաքների հետ ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ՝ համագործակցության ընդլայնման և դեպի Երևան տուրիզմի զարգացման ուղղությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժինը մասնակցել է «Caucasus Tourism Fair CTF 2016» ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվող միջազգային համաժողովին:

Ереван принял участие в туристической выставке Caucasus Tourism Fair - 2016
Ереван был представлен на 18-ой международной туристической выставке Caucasus Tourism Fair CTF 2016, которая проходила в Тбилиси.
В мероприятии приняли участие около 100 представителей туристических компаний и гостиничного бизнеса из Армении,Грузии, Эстонии, Индонезии, Таиланда и других стран.
На выставке Ереван был представлен отдельным павильоном, где были представлены особенности столицы как популярного туристического направления. Мэрия Еревана участвовала в выставке по приглашению мэрии Тбилиси. В ереванском павильоне были представлены также 4 туристические агентства.
Руководитель отдела туризма управления культуры и туризма аппарата мэрии Еревана Мая Тохалян отметила, что на протяжении 3-х дней Еревану и другим городам-участникам была предоставлена возможность представить свою региональную конкурентоспособность, а также возможности взаимовыгодного сотрудничества в сфере туризма.
«Туристы из Еревана и Армении занимают лидирующее положение среди посещающих Грузию. Сегодня для нас важно, чтобы Ереван стал привлекательным для грузинских туристов, особенно учитывая тот факт, что из Тбилиси в Ереван всего в 4,5 часа езды, намного ближе чем, например, в Батуми. Ереван привлекателен также фестивальным туризмом, который с каждым годом развивается и заинтересовывает все большее число туристов. Для грузинских туристов Ереван может стать предпочтительным, в том числе в списке направлений для поездок на выходные. Участие в выставке является хорошей возможностью представить свой город и изучить опыт различных стран»,-отметила Мая Тохалян, отметив, что в рамках выставки с городами-партнерами были достигнуты определенные договоренности.
Отдел туризма аппарата мэрии Еревана принял также участие в международном форуме, организованном в рамках выставки «Caucasus Tourism Fair CTF 2016».