«Երևան համայնքից զավթված հողը նույնպես գողություն է». Մյասնիկյան պողոտայի երկայնքով ձգվող 26 հա տարածքը կկանաչապատվի
26.02.2024
Տասնամյակներ շարունակ անկանոն ու ապօրինի կառուցապատված Մյասնիկյան պողոտայի երկայնքով ձգվող տարածքը կկանաչապատվի: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ համայնքից զավթված տարածքները կմաքրվեն ապօրինի շինություններից, 26 հա-ում կհիմնվի կանաչ գոտի:
«Տասնամյակներով մենք նման քաղաքականության հետևանքով Երևանում կորցրել ենք ահռելի ծավալի կանաչապատ տարածքներ, և տարբեր հիմնավորումներով ու արդարացումներով վերջ չի դրվել անկանոն կառուցապատմանը կանաչ տարածքների հաշվին: Արդեն նվազագույնը մեկ-երկու տարի է, ինչ այդ տրամաբանությանը վերջ է դրվում: Երևան համայնքից և, մասնավորապես, կանաչ տարածքներից զավթված հողը  նույնպես գողություն է, այն, ինչը հանրային է, պետք է մնա հանրային, այն, ինչը որ կանաչ տարածք է, պետք է մնա կանաչ տարածք»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Գարնանային ծառատունկի ընթացքում երևանյան շուրջ 20 այգիներում և պուրակներում կիրականացվեն արժեքավոր ծառերով լրացման միջոցառումներ. տնկվելու է 50 հազար ծաղկող թուփ և շուրջ կես միլիոն ծաղիկ ու զարդարուն թուփ: 2024թ. կանաչապատման ոլորտում ծավալուն ծրագրեր կիրականացվեն՝ անտառային գոտիները վերականգնելու և հիմնելու, կենսունակությունը կորցրած ծառերը փոխարինելու նպատակով:
2024թ. մայրաքաղաքի փողոցներում նախատեսվում է իրականացնել 55 կմ միջին նորոգում:
Երևանի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացմանը զուհագեռ՝ կտեղադրվի հեռակառավարման նոր համակարգ: Այն հնարավորություն կտա ավելի  հեշտ լուծել վերահսկողության, անվտանգության խնդիրները, առցանց տարբերակով նկատել վթարներն ու արագորեն արձագանքել:
Կոնդի վերակառուցման նախագծով լուծում կստանա բնակիչների սեփականության իրավունքին վերաբերող խնդիրը: Տասնամյակներ շարունակ կոնդեցիները բախվել են տարբեր խնդիրների: Թաղամասում ընդհանուր առմամբ գույքագրված է շուրջ 900 գույքային միավոր: Այժմ աշխատանքներ են տարվում տների և հարակից տարածքների սահմանները ճշտելու և սեփականության վկայականներ տրամադրելու նպատակով:
Երևանի մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի նախագծի ամբողջական փաթեթը պարզ փորձաքննության փուլում է: Կայարանի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել այս տարի:
Կհստակեցվեն շինբարեկարգման ծրագրերով իրականացվող ժամկետանց շինարարությունների վերջնաժամկետները: Հակառակ պարագայում ծրագրերն իրականացնող ընկերությունների հետ համայնքը միակողմանի կլուծի պայմանագրերը:
«Խաղի նոր կանոններն այլևս ուշացում չեն ենթադրում: Վստահ եմ, որ ժամանակի ու որակի տեսանկյունից անգամ պայմանագրերի լուծման դեպքում միանշանակ շահելու ենք»,- նկատել է Տիգրան Ավինյանը:

«Незаконный захват общинных земель равен воровству»: планируется озеленение территории в 26 га вдоль проспекта Мясникяна
Запланировано озеленение участков вдоль проспекта Мясникяна, где десятилетиями осуществлялась беспорядочная и незаконная застройка. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что указанные участки будут очищены от незаконных построек, и на территории в 26 га будет основана зеленая зона.
«В результате подобной политики мы за десятилетия потеряли огромные объемы зеленых участков, беспорядочной застройке за счет зеленых зон не был положен конец. Уже несколько лет мы пытаемся покончить с подобной логикой. Захват общественных зеленых участков также является воровством. То, что принадлежит общине, должно оставаться в собственности общины, и зеленые зоны должны оставаться зелеными зонами»,-подчеркнул мэр.
В рамках весенней посадки деревьев в 20 парках и скверах столицы пополнится количество ценных пород деревьев, будет посажено 50 цветущих кустов и около полумиллиона цветов и декоративных кустов. В 2024г. в сфере озеленения будут осуществлены объемные работы по восстановлению и созданию лесополос, а также замене нежизнеспособных деревьев.
В 2024г. на улицах столицы планируется средний ремонт асфальтных покрытий на участке в 55 кв м.
Параллельно с модернизацией наружного освещения Еревана будет установлена новая система дистанционного управления. Это даст возможность облегчить решение проблем контроля и безопасности, в прямом режиме замечать аварии и быстро реагировать.
Проект реконструкции квартала Конд даст возможность решения проблем, связанных с правом на собственность жильцов, которые десятилетиями сталкивались с различными проблемами. В общей сложности, в квартале зарегистрировано около 900 единиц собственности. В данный момент ведутся работы по уточнению границ домов и прилегающих участков, а также по предоставлению сертификатов собственности.
Полный пакет проекта станции метро «Ачапняк» находится на стадии простой экспертизы. Планируется начать строительство станции в этом году.
Будут уточнены крайние сроки строительных разрешений, срок которых истек. В случае их невыполнения община в одностороннем порядке расторгнет договоры с компаниями, реализующими программы. Мэр подчеркнул, что по новым правилам задержка срока больше не предусматривается.