Ընթացքում է վերելակների փոխարինման 2023թ. ծրագիրը
Երևանյան շենքերի վերելակների շահագործման ժամկետը 25 տարի է, բայց դրանք ավելի քան 4 տասնամյակ են սպասարկում քաղաքացիներին։ Երևանի քաղաքապետարանը 2023թ ծրագրով շարունակում է վերելակների փոխարինման ծրագիրը՝ առավել մեծ ծավալներով։
«Ունենք 3 պայմանագիր: Առաջինով՝ 100, երկրորդով՝ 400 և երրորդ բաղադիչով 200 վերելակի փոխարինում է նախատեսված: Արդեն իսկ մեկնարկել է 100 վերելակի ծրագիրը, ունենք նաև ավարտված ու շահագործվող վերելակներ»,-ասում է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Արսեն Կարոյանը:
Մեկ վերելակի տեղադրման համար մինչև 40 օր է տրված: Ժամկետից շուտ ավարտելու համար շենքերի ամեն մի մուտքում առանձին խումբ է աշխատում:
Շարժիչից մինչև խցիկ. ամբողջությամբ նոր վերելակները հագեցած են անվտանգության տարբեր համակարգերով: Նոր վերելակները հարմարավետ են նաև հենաշարժողական ու տեսողական խնդիրներով անձանց համար:
Վերելակների տեխսպասարկումը տեղադրումից հետո մեկ տարի իրականացնում է կապալառուն: Ընթացիկը՝ համատիրությունների վերելակային ծառայությունների ուժերով: Նոր վերելակները նաև էներգախնայող են և շուրջ 50 տոկոսով նվազեցնում են էլեկտրաէներգիայի ծախսը:
Որպեսզի վերելակները հաճախակի չխափանվեն, բնակիչները պետք է խնամքով օգտագործեն ու պահպանեն: Նախքան շահագործումը բոլոր վերելակները պարտադիր մասնագիտական փորձաքննություն են անցնում:
«Այս տարվա ծրագրի ծավալները դեռևս չհաշված` քաղաքում փոխարինման ենթակա 3198 վերելակ ունենք: Կարևոր է նշել, որ վերելակները բնակիչների բաժնային սեփականությունն են, և համայնքը չունի դրանք փոխարինելու օրենսդրական պարտավորություն: Սակայն, հաշվի առնելով բնակիչների անվտանգությունը, հարմարավետությունն ու միաժամանակ սոցիալական բեռը, համայնքն ինքն է միջոցներ հատկացնում»,-նշում է կոմունալ տնտեսության վարչության պետը:
Վերելակների փոխարինման ծրագիրը քաղաքապետարանն իրականացնում է համայնքի միջոցներով, այս տարի արդեն նաև կառավարությունն է մեծապես աջակցում:
2019-ից մեկնարկած ծրագրով Երևանում արդեն իսկ 1041 վերելակ է փոխարինվել․
2019թ.՝ 20,
2020թ․՝ 500,
2021թ․՝ 54,
2022թ․՝ 467։
«Հասցեների ընտրությունն իրականացվում է ըստ առաջնահերթության՝ հաշվի առնելով, թե որ վերելակներն են առավել վթարային և որ հասցեներից են ավելի հաճախ ահազանգեր ստացվում խափանումների վերաբերյալ»,-նշում է Արսեն Կարոյանը։
Ծրագիրը շարունակական կլինի նաև հաջորդող տարիներին՝ մինչև Երևանի բազմաբնակարան բնակելի բոլոր շենքերի վերելակները կլինեն փոխարինված ու ապահով:

Продолжается программа по замене лифтов
Срок эксплуатации лифтов в ереванских многоэтажных домах – 25 лет, однако многие из них обслуживают граждан уже более четырех десятков лет. В рамках программы 2023г. мэрия Еревана продолжает программу замены лифтов.
По словам начальника управления коммунальных услуг мэрии Арсен Кароян, есть три контракта: первый предусматривает замену 100 лифтов, второй- 400 лифтив, третий- 200 лифтов. Программа замены 100 лифтов уже начата, некоторые лифты уже эксплуатируются.
На установку одного лифта обычно уходит до 40 дней. Для досрочного завершения программу, в каждом лифте работает отдельная группа.
Новые лифты удобны и безопасны также и для людей с проблемами передвижения и зрения.
Техобслуживание лифтов в течение года после установки будет осуществлять подрядчик. Текущие проблемы будут решаться силами лифтовых хозяйств кондоминиумов. Новые лифты также являются энергосберегающими и сокращают расходы энергии на 50%.
Не считая объемы, предусмотренные на этот год, в городе имеется 3198 лифтов, подлежащих замене. Следует отметить, что лифты являются долевой собственностью жильцов, и община не имеет законодательного обязательства их заменять. Однако, учитывая безопасность, удобство и социальное бремя жильцов, община сама выделяет средства.
Программа по замене лифтов осуществляется из общинного бюджета, в этом году большую поддержку оказало и правительство.
С 2019-го года в Ереване заменено 1041 лифтов:
В 2019г. - 20,
В 2020г. - 500,
В 2021г. - 54,
В 2022г. - 467։
Выбор адресов проводится по первоочередности, учитывая степень аварийности лифтов и частоту поступающих жалоб. Программа будет продолжена до тех пор, пока все лифты в многоквартирных домах будут заменены и безопасны в эксплуатации.