Դրամական աջակցություն`առաջնագծում զոհված, վիրավոր և հաշմանդամություն ձեռք բերած երևանաբնակ զինծառայողների ընտանիքներին
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել է ապրիլի սկզբին առաջնագծում զոհված, վիրավոր և հաշմանդամություն ձեռք բերած երևանաբնակ զինծառայողների ընտանիքներին աջակցություն ցուցաբերելու մասով ավելի վաղ իր կողմից տրված հանձնարարականների ամփոփմանը: Խորհրդակցության մասնակիցներին նա հայտնել է, որ վերջնական որոշումը կայացրել է՝ հիմք ընդունելով քաղաքապետարանի համապատասխան վարչությունների կողմից ներկայացված ընտանիքների կարիքների գնահատման ուսումնասիրման արդյունքները:
«Խիստ կարևոր էր այս հարցում հասցեական մոտեցումը, համաձայն որի և կայացրել եմ իմ որոշումը: Ըստ այդմ, երևանաբնակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներից յուրաքանչյուրին կցուցաբերվի 1,5 միլիոն դրամի ֆինանսական աջակցություն, հաշմանդամություն ձեռքբերած երևանաբնակ զինծառայողներին՝ 1 միլիոն դրամ, իսկ վիրավորների ընտանիքներին՝ 500 հազարական դրամի ֆինանսական աջակցություն: Վստահ եմ`կհամաձայնեք, որ սա այն նվազագույնն է, որ մենք պետք է անենք մեր զինվորների ու նրանց ընտանիքների համար»,-նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետն անդրադարձել է նաև Երևան քաղաքի 2016թ. հաստատված բյուջեի մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների վերանայման հնարավորության հետ կապված հանձնարարականին:
«Մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների վերանայման արդյունքում՝ որոշեցինք կրճատել մասնավորապես «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության համար նախատեսված ֆինանսական միջոցները, որի հաշվին էլ կիրականացվի դրամական աջակցությունը ընտանիքներին: Ի դեպ արդեն իսկ ամփոփվում են զոհված երևանաբնակ զինծառայողների`վարձով ապրող, բնակարանի կարիք ունեցող ընտանիքների ուսումնասիրման արդյունքները: Առաջիկա օրերին հստակ կունենանք ցանկը և կնախապատրաստենք ավագանու համապատասխան որոշումների նախագծեր, ինչը, համոզված եմ, ավագանու հաջորդ նիստում կհաստատենք և տվյալ ընտանիքներին կապահովենք բնակարաններով»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանն էլ զեկուցել է, որ նախորդ շաբաթ քաղաքապետի կողմից ԼՂՀ կառավարության հատուկ հաշվեհամարին գումար փոխանցելու հանձնարարականի հետ կապված քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերի անունից արդեն իսկ փոխանցվել է 20 միլիոն դրամ:
Հանրակրթության վարչության պետն էլ զեկուցել է, որ համապատասխան աշխատանքներ են տարվել առաջնագծում զոհված երևանաբնակ զինծառայողների հաճախած դպրոցների ցանկը հստակեցնելու ուղղությամբ, որից հետո քայլեր կձեռնարկվեն համապատասխան հուշանկյուններ ստեղծելու ուղղությամբ:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է աշխատանքները կազմակերպել այնպես, որ տվյալ հուշանկյունները պատրաստ լինեն մինչև սեպտեմբերի մեկը:

Семьям погибших, раненных и ставших инвалидами военнослужащих будет оказана финансовая поддержка
В ходе состоявшегося сегодня очередного рабочего совещания мэр Еревана Тарон Маргарян подвёл итоги выполнения своих поручений, относительно программ поддержки семьям погибших, раненных и ставших инвалидами военнослужащих.
Участникам совещания мэр сообщил, что свое окончательное решения он принял с учетом представленных соответствующими управлениями аппарата мэрии результатов изучения первоочередных нужд семей военнослужащих.
«В этом вопросе очень важен адресный подход, согласно которому я принял свое решение. Следовательно, каждая семья погибшего военнослужащего получит финансовую помощь в размере 1,5 млн драмов. Проживающие в Ереване военнослужащие, ставшие инвалидами, получат 1 млн драмов, а семьи раненных военнослужащих-500 тысяч драмов. Уверен, вы согласитесь с тем, что это меньшее, что мы должны сделать для наших солдат и их семей»,-отметил мэр Тарон Маргарян.
Мэр коснулся также поручения, относительно возможности пересмотра финансовых средств, предусмотренных бюджетом 2016 года на проведение культурных мероприятий.
«В результате пересмотра финансовых средств, предусмотренных на проведение культурных мероприятий, мы решили сократить финансовые средства, предусмотренные для празднества «Эребуни-Ереван», за счет которых и будет оказана финансовая поддержка семьям. Уже обобщаются данные семей погибших военнослужащих, которые снимают квартиры и нуждаются в жилье. В ближайшие дни будет составлен окончательный список, мы подготовим соответствующие проекты решений Совета старейшин Еревана, которые, по моему убеждению, утвердим на очередном заседании Совета и тем самым обеспечим этих семей квартирами»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Заместитель мэра Еревана Ваге Никоян доложил, что на прошлой неделе со стороны мэрии Еревана и административных районов столицы на специальный банковский счет, открытый правительством НКР было перечислено 20 млн драмов.
Начальник управления общего образования доложила, что подготавливается список тех школ, в которых учились погибшие на передовой военнослужащие, проживающие в Ереване. После составления окончательного списка в этих школах будут созданы специальные памятные уголки.
Мэр Тарон Маргарян поручил организовать работы таким образом, чтобы памятные уголки были готовы к 1-му сентября.