Նվագախումբը նույն ծրագրով օգոստոսի 2-ին նորամուտի համերգով հանդես կգա Բեռլինի հռչակավոր  "Konzerthaus Berlin" համերգասրահում։
«Ստեղծված որպես Երևանի պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախումբ, իսկ այսօր Երևանի երիտասարդական նվագախումբը մեր ամենակարևոր նախաձեռնություններից է։ Այս երիտասարդներն արդեն իսկ նվագում են Հայաստանի լավագույն բեմերում։ Իսկ առաջիկայում նրանք պատրաստվում են պատվով ներկայացնել մեր քաղաքն ու երկիրը միջազգային ամենահեղինակավոր երաժշտական հարթակներից մեկում՝ «Young Euro Classic» փառատոնում, Բեռլինում։ Այս նվագախումբը լավ օրինակ է, թե ինչ արդյունք է լինում, երբ քաղաքը ներդրում է անում կրթության, մշակույթի և երեխաների զարգացման բնագավառում։ Դուք արդեն դարձել եք Երևանի ներկայացուցչները՝ ձեր տաղանդով և արվեստով»,- ելույթի իր խոսքում նշել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Երևանի մշակութային կյանքում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր, գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին պարգևատրել է «Արգիշտի Առաջին» հուշամեդալով:
Երևանի քաղաքապետարանի մշակութային ծրագրերում ցուցաբերած բարձր պատասխանատվության և պատշաճ ու բարեխիղճ աշխատանքի համար էլ «Էրեբունի- Երևան 2800-ամյակ» հուշամեդալով են պարգևատրվել «Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբ» ՊՈԱԿ-ի նվագախմբի կոնցերտմայստեր Աննա Անդրիասովան և ֆլեյտահարների խմբի կոնցերտմայստեր Գևորգ Ավետիսյանը:

«Вы уже стали представителями Еревана своим талантом и искусством», - Тигран Авинян
В концертном зале имени Арама Хачатуряна состоялся концерт Молодёжного оркестра «Ереван» под управлением маэстро Сергея Смбатяна. Мероприятие прошло в преддверии гастролей оркестра в Берлине. В концерте также выступил известный трубач Сергей Накаряков, исполнивший Концерт для трубы (Trumpet Concerto) Александра Арутюняна.
Дебютное выступление оркестра с этой программой состоится 2 августа в одном из самых престижных концертных залов Берлина «Konzerthaus».
«Созданный как молодёжный симфонический оркестр, сегодня Молодёжный оркестр «Ереван» является одной из важнейших инициатив нашего города. Эти талантливые молодые музыканты уже выступают на ведущих сценах Армении и в ближайшем будущем достойно представят наш город и страну на одной из главных международных музыкальных площадок — фестивале «Young Euro Classic» в Берлине. Этот оркестр — яркий пример того, чего можно достичь, когда город инвестирует в образование, культуру и развитие молодёжи. Вы уже стали настоящими представителями Еревана своим талантом и искусством», — отметил мэр Еревана Тигран Авинян.
В рамках мероприятия мэр наградил основателя и художественного руководителя Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна памятной медалью «Аргишти I» за значительный вклад в культурную жизнь столицы.
За высокую ответственность, добросовестную работу и активное участие в культурных программах мэрии Еревана памятными медалями «Эребуни–Ереван 2800» были награждены концертмейстер Государственного симфонического оркестра Армении Анна Андриасова и концертмейстер группы флейт Геворг Аветисян.