«Բժիշկների նկատմամբ բռնությունը պետք է արժանանա համապատասխան վերաբերմունքի». Տիգրան Ավինյան
Երևանի «Շտապբուժօգնություն» ընկերությունը սեփական միջոցներով 7 նոր ժամանակակից ավտոմեքենա ձեռք կբերի: Արդյունավետ կառավարման շնորհիվ ընկերությունը սկսել է շահութաբեր աշխատել, որը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն սեփական միջոցներով վերազինել հավաքակազմը, այլև հոգալ անհրաժեշտ կարիքները: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է նաև բժիշկների նկատմամբ գրանցված ոտնձգության դեպքերին:
«Սրանք ցավալի դեպքեր են: Բժիշկների նկատմամբ բռնությունը մեր հասարակության մեջ առկա ամենատարօրինակ երևույթներից մեկն է, որն, անկեղծ ասած, լավ բան չի վկայում մեր մասին, մեր հանրության մասին։ Կարծում եմ՝ բարձրաձայնելու, դրա մասին հաճախակի խոսելու կարիք ունենք, ամեն նմանատիպ դեպքը պետք է արժանանա համապատասխան վերաբերմունքի և խոսքով, և իրավապահ համակարգի կողմից, որովհետև բժիշկներն իրենց ծառայությունն են իրականացնում։ Իրենց հիմնական նպատակը կյանքեր փրկելն է, մարդկանց առողջությունը պահպանելը»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Երևանյան 28 փողոցների լուսավորության արդիականացման ծրագրով այս տարի ևս մի շարք փողոցների վերգետնյա մալուխներն ամբողջությամբ կանցկացվեն ստորգետնյա կապուղիներով: Գործընթացը կիրականացվի Աբովյան, Արգիշտի, Մելիք Ադամյան, Նալբանդյան, Դեմիրճյան փողոցներում ու  Տիգրան Մեծի պողոտայում:
«Այս փողոցներում մենք պետք է նաև համապարփակ ծրագիր իրականացնենք մայթերի բարեկարգման ուղղությամբ, որպեսզի ամբողջական տեսք ստանանք: Մեր ծրագրերի այս համադրումը շատ արդյունավետ է այն առումով, որ փողոցները նոր տեսք են ստանում, ու փոխվում է ընդհանուր միջավայրը»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը:
Վերջին երկու տարվա ընթացքում Երևանի մետրոպոլիտենում իրականացվել է 6.3 միլիարդ դրամի ներդրում՝ ենթակառուցվածքների արդիականացման և ուղևորների երթևեկությունն առավել  հարմարավետ դարձնելու նկատառումով։ Գործարկումից ի վեր 1-ին անգամ փոխվում են նաև շարժասանդուղքները: «Սասունցի Դավիթ» կայարանում կփոխարինվի երեք շարժասանդուղք, որից մեկն արդեն տեղադրված է: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 115 մլն դրամ է: Հարկ է նշել, որ «Գործարանային» կայարանում արդեն ծախսվել է շուրջ 220 մլն դրամ:
2019-2024թթ. ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի կողմից օրինականացվել է համայնքային հողմասերում՝ 945, իսկ մասնավոր հողամասերում՝ 3313 ինքնակամ կառույց, որի շներհիվ համայնքային բյուջե է վճարվել 9 մլրդ 100 մլն դրամ: Զեկուցվել է, որ 2024թ. նկատվել է օրինականացման որոշումների թվի նվազում, որը հիմնականում պայմանավորված է Երևանի նոր գլխավոր հատակագծի հաստատմամբ, քանի որ փաստաթուղթը խիստ պահանջներ է առաջադրել, անգամ անհնարին է դարձրել հանրային տարածքներում տարերայնորեն կառուցված շինությունների օրինականացման գործընթացը: Անդրադառնալով բոլոր այն տներին, որոնք չունեն սեփականության վկայական կամ ինքնակամ են իրենց սեփական հողերի վրա, քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ այդ բնույթի բոլոր դիմումներն  անխոչընդոտ ստորագրվում են: Ինչ վերաբերում է բնակելի թաղամասերի խնդրին և այդ տարածքներում մի քանի տասնյակ տարիներ առաջ կառուցված տներին՝ հանձնարարվել է թաղամասային տրամաբանությամբ խնդրին լուծում տալ՝ հանդիպելով բնակիչների հետ:

«Насилие в отношении врачей должно получать соответствующую оценку». Тигран Авинян
Ереванская компания «Скорая медицинская помощь» на собственные средства приобретет семь новых современных автомобилей. Благодаря эффективному управлению, компания начала работать с прибылью, что позволяет не только обновлять оборудование за собственные средства, но и удовлетворять необходимые потребности. На очередном рабочем совещании мэр Тигран Авинян также затронул случаи посягательства на врачей. «Эти случаи печальны. Насилие в отношении врачей — одно из самых странных явлений в нашем обществе, и, честно говоря, оно плохо характеризует нас и наше общество. Я думаю, что нам нужно говорить об этом чаще, обсуждать такие случаи, и каждый такой инцидент должен получать соответствующую оценку как со стороны общества, так и со стороны правоохранительных органов, потому что врачи выполняют свою службу. Их основная цель — спасать жизни и сохранять здоровье людей», — подчеркнул мэр.
В рамках программы модернизации освещения на 28 улицах Еревана в этом году будет продолжен процесс переноса наземных кабелей под землю. Этот процесс будет осуществляться на улицах Абовяна, Аргишти, Мелик Адамяна, Налбандяна, Демирчяна и проспекте Тиграна Меца. «На этих улицах мы также должны реализовать комплексную программу по благоустройству тротуаров, чтобы получить завершенный вид. Совмещение наших программ очень эффективно с той точки зрения, что улицы приобретают новый вид и меняется общая картина», — отметил Тигран Авинян.
За последние два года в Ереванский метрополитен было вложено 6,3 миллиарда драмов для модернизации инфраструктуры и повышения качества пассажирских перевозок. С момента запуска метрополитена впервые также меняются эскалаторы. На станции «Сасунци Давид» будут заменены три эскалатора, один из которых уже установлен. Общая стоимость проекта составляет 115 миллионов драмов. Следует отметить, что на работы на станции «Горцаранаин» уже потрачено около 220 миллионов драмов.
В период с 2019г. по 2024г. мэрия Еревана узаконила 945 самовольных построек на общественных земельных участках и 3313 постройки на частных участках, в результате чего в городской бюджет было выплачено 9 миллиардов 100 миллионов драмов. Сообщается, что в 2024 году наблюдалось снижение числа решений об узаконивании, что в основном связано с утверждением нового генерального плана Еревана, поскольку документ устанавливает строгие требования и делает невозможным процесс узаконивания построек, стихийно возведенных на общественных участках. По части домов, не имеющих свидетельства о праве собственности или являющихся самовольными постройками на собственных земельных участках, мэр Авинян отметил, что все подобные заявления подписываются без препятствий. Что касается проблемы жилых массивов и домов, построенных там несколько десятилетий назад, было поручено решить проблему с учетом районов, встречаясь с жителями.