Բարեկարգ և էներգախնայող մանկապարտեզներ՝ Երևանում
2021 թվականին մեկնարկած Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի առաջին փուլով նախատեսված էր 50 մանկապարտեզի հիմնանորոգում, վերակառուցում և սեյսմիկ վերազինում, հորիզոնական միջոցառումների իրականացում:
Աջափնյակ վարչական շրջանի հ. 36 և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի հ. 81 մսուր-մանկապարտեզները հիմնանորոգվել են այս ծրագրով: Այժմ փոքրիկները հաճախում են նոր ու անվտանգ շենքային պայմաններ ունեցող նախակրթարաններ:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի, Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի և Երևան համայնքի բյուջեից:
Նախաձեռնությունը լինելու է շարունակական: Էներգաարդյունավետության ծրագրի երկրորդ փուլով նախատեսվում է հիմնանորոգել ևս 32 մանկապարտեզ:

Благоустроенные и энергосберегающие детские сады в Ереване
Первый этап программы энергоэффективности Еревана, стартовавший в 2021 году, предусматривал капитальный ремонт, реконструкцию и сейсмическую модернизацию, реализацию горизонтальных мероприятий 50 детских садов.
Детские сады-ясли № 36 в административном районе Ачапняк и № 81 в административный районе Малатия-Себастия отремонтированы в рамках этой программы. Для детей обеспечены новые, более комфортные и безопасные условия.
Проект финансируется из бюджета Европейского инвестиционного банка, Фонда Восточноевропейского партнерства по энергоэффективности и экологии, Зеленого климатического фонда и мэрии Еревана.
Инициатива будет продолжена. Вторым этапом программы энергоэффективности планируется провести капитальный ремонт еще 32 детских садов.