«Այս վայրը դառնալու է հանդիպման և հիշողության վայր». Երևանում բացվել է Շառլ Ազնավուրի արձանը
Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակն այսօրվանից այլ խորհուրդ ունի. շանսոնյեի արձանը ոչ միայն ամբողջացրեց հրապարակի տեսքը, այլև նոր շունչ ու ոգի փոխանցեց Երևանին՝ «Լա Բոհեմ»-ի հնչյուններով ու չդադարող ծափահարություններով:
Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ 2024թ. մեծանուն արվեստագետի ծննդյան 100-ամյակի առիթով հայտարարվեց Ազնավուրի արձանի էսքիզային նախագծերի մրցույթ, որում մրցութային հանձնաժողովի քվեարկությամբ հաղթող ճանաչվեց քանդակագործ Դավիթ Մինասյանի հեղինակած նախագիծը:
Քաղաքն առաջին անգամ ստանձնեց այդպիսի նախաձեռնության ամբողջ ֆինանսավորումը՝ հատկացնելով շուրջ 85 միլիոն դրամ:
«Այսօր Շառլ Ազնավուրի հրապարակում մենք բացում ենք արձան, որը խորհրդանշում է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը, այլև հայ ժողովրդի մասնակցությունը համաշխարհային մշակութային կյանքին: Հազարից ավելի երգեր, ֆիլմեր, համերգներ՝ ավելի քան 90 երկրում։ Նա այն մարդն էր, ում անունը ճանաչում էին առանց թարգմանության կարիքի և երկար բացատրությունների, պարզապես, որովհետև դա Ազնավուրն էր։ Նա այն մարդն էր, ում արվեստը մինչև այսօր չի պահանջում բացատրություն, չունի թարգմանության կարիք։ Այս վայրը դառնալու է հանդիպման և հիշողության վայր, ինչպես երևանցիների, այնպես էլ աշխարհի հազարավոր մեր հյուրերի համար, վայր, որտեղ կարելի է կրկին հանդիպել լեգենդար Շառլ Ազնավուրին»,- նշել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը արձանի հանդիսավոր բացման արարողության ժամանակ։

«Это место станет местом встреч и памяти»: в Ереване открыт памятник Шарлю Азнавуру
Площадь имени Шарля Азнавура в Ереване приобрела новое значение: памятник великому шансонье не только завершил архитектурный облик площади, но и вдохнул в город новую жизнь — звуками La Bohème («Богема») и несмолкающими аплодисментами.
По инициативе мэра Еревана был объявлен конкурс эскизных проектов памятника Шарлю Азнавуру, который планировалось установить к 100-летию со дня рождения знаменитого артиста. Победителем по итогам голосования конкурсной комиссии стал проект скульптора Давида Минасяна.
Впервые городские власти полностью профинансировали подобную инициативу, выделив на её реализацию около 85 миллионов драмов.
«Сегодня, на площади Шарля Азнавура, мы открываем памятник, который символизирует не только память о великом артисте, но и участие армянского народа в мировой культурной жизни. Более тысячи песен, фильмов, концертов — в более чем 90 странах мира. Он был человеком, чьё имя узнавали без перевода и объяснений — просто потому, что это был Азнавур. Его искусство и сегодня не требует пояснений, оно не нуждается в переводе. Это место станет центром встреч и памяти как для жителей Еревана, так и для тысяч гостей со всего мира, — местом, где каждый сможет вновь встретиться с легендарным Шарлем Азнавуром», — отметил мэр Тигран Авинян на торжественной церемонии открытия памятника.