Ավելի քան 620 մլն դրամ կուղղվի Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների նորոգմանը
Երևանի բյուջեի կատարման վերահսկողությունն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով ավագանու որոշմամբ կներգրավվի աուդիտորական ծառայություն: Ընտրությունը կլինի մրցութային կարգով: Նշենք, որ սա «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի պահանջ է:
Պետության կողմից պատվիրակված լիազորությունների շրջանակում համայնքի բյուջեն կավելացվի 620 մլն 620 հազ. դրամով, որը կուղղվի Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների նորոգմանը, մասնավորապես 32 գնացքի անվազույգերի և 4200 մետր ռելսերի ձեռքբերմանը:
Եվս 93 մլն 141 հազ. դրամ կտրամադրվի հանրակրթական ծրագրերի իրականացմանը:
Կառավարության որոշմամբ համայնքի բյուջեի եկամտային մասում ընթացիկ նպատակային հատկացումները (սուբվենցիաները) ավելացել են 1 մլն 200 հազ. դրամով: Միջոցները կուղղվեն ամառային զորակոչի շրջանակում «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության անցած 8 աշխատակիցների փոխհատուցմանը:
Ավագանու նույն որոշմամբ «Երևանի էլեկտրատրանսպորտ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալի համալրման համար կտրամադրվի 71 մլն 422 hազ. դրամ:
Նախագծով նախատեսվում է նաև 33 մլն 21 հազար դրամի չափով եկամուտների ավելացում համայնքային 3 թանգարանների մուտքի համար տեղական վճարներում, ինչը պայմանավորված է կանխատեսվող ցուցանիշներից ավելի գանձմամբ։
Երևանի ավագանին անշարժ գույքի և փոխադրամիջոցի գույքահարկի արտոնություն է սահմանվել 20 քաղաքացիների համար, որոնք համապատասխանում են ավագանու դեռևս 2022թ. դեկտեմբերին սահմանված խմբերի չափանիշներին՝
1. Արցախյան (Լեռնային Ղարաբաղի) և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության, հատուկ առաջադրանքներ կատարելու կամ հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով զոհված, վիրավորված և ստացած վնասվածքներից հաջորդող տարիների ընթացքում մահացածների ընտանիքների անդամներ,
2. Արցախյան և Հայաստանի Հանրապետության պատերազմների 1-ին և 2-րդ խմբի զինհաշմանդամներ,
3. ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության կամ հատուկ առաջադրանքներ կատարելու կամ հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով գերեվարված, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված (կամ նրանց ընտանիքի անդամներին) անձինք:
Ավագանու առանձին որոշումներով քաղաքում կտեղադրվեն հայ բանաստեղծ-մանկագիր, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Յուրի Սահակյանի, ԳԱԱ Ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեﬓերի ինստիտուտի հիﬓադիր-տնօրեն, ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, ակադեﬕկոս Ալպիկ Մկրտչյանի, ՀԽՍՀ և ԽՍՀՄ վաստակավոր շինարար Արարատ Սահակյանի և Երևանի ոսկերչական գործարանի նախկին տնօրեն Էմիլ Գրիգորյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակները:
Նիստին հաջորդել է հարց ու պատասխանը: Ավագանու անդամներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել Երևանի քաղաքապետին, վարչական շրջանների և քաղաքապետարանի ստորաբաժանումների ղեկավարներին:

Более 620 миллионов драмов будет направлено на ремонт инфраструктур Ереванского метрополитена
С целью эффективного осуществления контроля над исполнением бюджета Еревана по решению Совета старейшин будет привлечена аудиторская служба. Отметим, что это является требованием закона «О местном самоуправлении в городе Ереван».
В рамках полномочий, делегированных госудаарством, бюджет общины будет увеличен на 620 миллионов 620 тысяч драмов. Эта сумма будет направлена на ремонт инфраструктур Ереванского метрополитена, в частности, на приобретение пар колес для 32 поездов и 4200 м рельсов. Еще 93 миллиона 141 тысяча драмов будет предоставлено на осуществление образовательных программ.
По решению правительства целевые субвенции в доходной части общинного бюджета увеличены на 1 миллион 200 тысяч драмов. Средства будет направлены на компенсацию 8 сотрудников, перешедших на альтернативную службу в НКО «Озеленение и сохранение окружающей среды» в рамках летнего военного призыва.
Тем же решением Совета старейшин для пополнения уставного капитала ЗАО «Ереванский электротранспорт» будет предоставлена сумма в 71 миллион 422 тысячи драмов. Проектом предусматривается увеличение доходов на 33 миллиона 21 тысячу драмов за счет увеличения местных оплат за вход 3 музеев.
Совет старейшин установил привилегии по части налога на недвижимость и транспортное средство для 20 граждан, которые соответствуют стандартам групп, установленных советом в декабре 2022г.
1.членам семей погибших при боевых действиях при защите Арцаха и Республики Армения, или при несении боевого дежурства на линии соприкосновения, выполнении особых поручений или при нападении противника, а также получивших ранения в указанных условиях и впоследствии погибшие в результате полученных ранений;
2.инвалидам войны  в Арцахе и Республике Армения 1-й и 2-й групп;
3. лицам (или членам их семей) попавших в плен, без вести пропавших или признанных погибшими при защите Республики Армения, при несении боевого дежурства на линии соприкосновения, выполнении особых поручений или при нападении противника.
Отдельным решением совета будут установлены мемориальные доски, увековечивающие память армянского поэта, Заслуженного деятеля культурыРА Юрия Саакяна, основателя и директора института проблем физики НАН, заслуженного деятеля наук РА, академика Алпика Мкртчяна, заслуженного строителя Арм.ССР и СССР Арарата Саакяна и бывшего директора Ереванского ювелирного завода Эмиля Григоряна.
После заседания члены Совета старейшин задали интересующие их ответы мэру, руководителям административных районов и подразделений мэрии.