Ավագանին հաստատեց Երևանի 2024թ. բյուջեն և զարգացման ծրագիրը
Երևանի զարգացումն առաջիկա հինգ տարում կապահովվի ավագանու հաստատած հնգամյա ծրագրի շրջանակում: Մասնավորապես, նախատեսվում է նորոգել Երևանի ամբողջ՝ 271 կմ ճանապարհացանցը, քաղաքային նշանակության փողոցները կհանձնվեն ընթացիկ սպասարկման: Ամբողջապես կներդրվի հանրային տրանսպորտի նոր երթուղային ցանցն ու միասնական տրանսպորտային համակարգը, որը ենթադրում է նոր, ժամանակակից շարժակազմերի ձեռքբերում, միասնական տոմսային համակարգ և «խելացի» լուծումներով վերազինված կանգառասրահներ: Նախատեսված միջոցառումների իրականացմամբ Երևանում այլևս չեն լինի վթարային վիճակում գտնվող վերելակներ, վերանորոգման կամ հիմնանորոգման կարիք ունեցող համայնքային մանկապարտեզներ, վարչական շրջաններում ընդհանուր առմամբ կկառուցվեն 14 նոր համալիր մարզաձևերի մարզադպրոցներ, Դալմայի այգիներում առկա 230 հա-ից ավել տարածքում կհիմնվի նոր քաղաքային այգի, Նորքի նախկին այգիներում առկա շուրջ 10 հա տարածքում էլ տնկվելու է անտառ՝ ստեղծելով բուֆերային գոտի, վերականգնվելու և արդիականացվելու է Երևանի ոռոգման համակարգի կեսից ավելին՝ շուրջ 120 կմ նոր ցանցի անցկացմամբ, ավարտին կհասցվեն Երևանի նոր գլխավոր հատակագծի մշակման աշխատանքները, կենտրոնի բեռնաթափման նպատակով կկառուցվեն մի շարք այլընտրանքային ճանապարհներ: Բացի այս, քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների բարելավման նպատակով կներդրվի ավելի քան 150 ծառայությունների միասնական էլեկտրոնային հարթակ և հարմարավետ բջջային հավելված։
Օրակարգի մեկ այլ հարցով ավագանին քննարկել և քվեարկությամբ հաստատել է Երևանի 2024թ. բյուջեն: Հաջորդ տարի զգալի միջոցներ կհատկացվեն քաղաքային մի շարք ծրագրերի իրականացման համար: Նախատեսվում է 4 մլրդ դրամ հատկացնել մետրոյի Աջափնյակ կայարանի կառուցման համար, իսկ ենթակառուցվածքների նորոգման համար` 879 մլն դրամ: Միջոցներ կհատկացվեն նաև հանգստի գոտիների, զբոսայգիների ու բակերի բարեկարգման, ջրահեռացման կոմունիկացիոն ցանցերի, թեքահարթակների կառուցման, նախադպրոցական հաստատությունների հիմնանորոգման և մի շարք այլ նախագծերի իրականացման համար: Ըստ հատկացումների 2024թ. նախանշված ծրագրերը՝ հղմամբ։
Ավագանու որոշմամբ սահմանվել են Երևանում տեղական վճարների և տուրքերի 2024թ. դրույքաչափերը: Հարկ է նշել, որ մայրաքաղաքի կենտրոնի երթևեկության բեռնաթափմանն ուղղված նախագծի շրջանակում ավագանին փոփոխություն է կատարել ավտոկայանատեղիների վճարների վերաբերյալ: Մանրամասները՝ հղմամբ։
Միևնույն ժամանակ տեղական որոշ վճարների համար ավագանին սահմանել է նաև արտոնություններ: Մանրամասները՝ հղմամբ։
Այս տարի Երևան համայնքը 4-րդ կարգի վթարայնության շենքերում ապրող 57 ընտանիքների բնակարանային խնդիր կլուծի: Ավագանու որոշմամբ վերաբնակեցված բնակիչների քանդման ենթակա վթարային գույքը կհանձնվի քաղաքապետարանին:

Совет старейшин утвердил бюджет и программу развития Еревана в 2024 г.
Развитие Еревана в последующие пять лет будет осуществляться в рамках пятилетней программы, утвержденной Советом старейшин. В частности, предусматривается отремонтировать всю дорожную сеть Еревана (271 км), улицы городского значения будут переданы в текущее обслуживание. Полностью будет внедрена новая маршрутная сеть общественного транспорта и единая транспортная система, что предполагает приобретение новых, современных транспортных средств, внедрение единой билетной системы и оборудование «умных» остановок. В результате осуществления предусмотренных мероприятий в Ереване не будет аварийных лифтов, муниципальных детских садов, требующих капитального ремонта; в административных районах будет построено 14 новых спортивных школ; в садах Далмы на участке в 230 га будет заложен новый городской парк, на участке в 10 га в бывших садах Норка будет посажен лес, что создаст буферную зону; будет восстановлено и модернизировано более половины ирригационной сети Еревана посредством установки 120 км новой сети; будут завершены работы по разработке нового генерального плана Еревана; с целью разгрузки центра города будут построены альтернативные дороги. Кроме того, с целью повышения качества предоставляемых населению услуг будут запущены единая электронная платформа и удобное мобильное приложение для более чем 150 услуг.
Еще одним вопросом совет обсудил и голосованием утвердил бюджет Еревана на 2024г. На следующий год существенные средства будет выделены на осуществление ряда городских программ. Предусматривается выделить 4 миллиарда драмов на строительство станции метро Ачапняк, а на ремонт инфраструктур – 879 миллионов драмов. Будут предоставлены средства на благоустройство зон отдыха, парков, дворов строительство дренажных систем, пандусов, ремонт дошкольных учреждений и ряд других проектов.
Решением совета установлены тарифы местных взносов и пошлин в 2024 г. Следует отметить, что совет внес изменения по части платы за парковку.
В то же время установлены привилегии по части некоторых местных взносов.
В этом году будет решена проблема расселения 57 семей, проживающих в зданиях 4-йстепени аварийности. Совет принял решение о передаче мэрии подлежащего сносу аварийного имущества расселенных жильцов.