Առավել բաց և թափանցիկ աշխատանք, քաղաքացիների ներգրավում. քննարկվել է «Բաց կառավարման գործընկերության» հետ ծրագրերի ընթացքը
09.02.2023
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը  հյուընկալել է «Բաց կառավարման գործընկերություն նախաձեռնության» արևելյան գործընկերության ծրագրի ղեկավար Պիտեր Վարգային: Հանդիպմանը մասնակացել են նաև «Բաց կառավարման գործընկերություն-Հայաստան»-ի համակարգող Լիլյա Աֆրիկյանը, քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը:
2022 թվականին Երևանը դարձել է «Տեղական բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության անդամ: Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, հասարակական կազմակերպությունների, նաև ակտիվ քաղաքացիների հետ համատեղ գործակցությամբ մշակվել է Երևանի 2023-2024թթ. գործողությունների ծրագիրը, որը տարեվերջին հաստատվել է Երևանի ավագանու կողմից, իսկ հունվարին արդեն հրապարակվել «Բաց կառավարման գործընկերության» պաշտոնական էջում:
«Որպես «Բաց կառավարման գործընկերության» ընտանիքի անդամ՝ առաջին անգամ ենք մշակում նման ծրագիր և անելու ենք հնարավորն այն հաջողությամբ կյանքի կոչելու համար, որպեսզի հետագայում առավել հավակնոտ հանձնառություններ ստանձնենք: Մինչև 2024 թվականը գործողությունների ծրագրով ստանձնել ենք երեք հիմնական հանձնառություն: Կառավարման թափանցիկությունը բխում է պետության ու քաղաքական թիմի որդեգրած քաղաքականությունից և ժողովրդավար երկիր ունենալու մեր ընդհանուր նպատակներից: Լիահույս եմ, որ փոխգործակցության շնորհիվ կառավարման համակարգը միասին կդարձնենք առավել թափանցիկ, քաղաքացիակենտրոն, մասնակցային և նորարար»,-ընդգծել է Լևոն Հովհաննիսյանն ու ներկայացրել այս առումով վերջին տարիների աշխատանքները՝ մասնավորեցնելով փաստաթղթաշրջանառության թվայնացման, անկանխիկ վճարումների նոր համակարգերի ներդրումը, առցանց ծառայությունների ավելացումը: Քաղաքապետի առաջին տեղակալը նաև նշել է, որ քաղաքային իշխանությունը պարբերաբար մշակում է ծրագրեր՝ քաղաքացիներին ներգրավելով քաղաքի զարգացման տարեկան և հեռանկարային ծրագրերի մշակման ու կիրառման գործընթացներում:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ «Բաց կառավարման գործընկերություն նախաձեռնության» արևելյան գործընկերության ծրագրի ղեկավար Պիտեր Վարգան նշել է, որ կառույցը պատրաստակամ է աջակցել Երևանին  հանձնառությունների կատարման գործում. «Ուրախ ենք, որ այսուհետ մեր թիմի և Բաց կառավարման մեծ ընտանիքի անդամ եք: Նախանշված բոլոր ուղղությունները կարևոր են: Վստահ եմ, որ Երևանը մեծ հաջողություններ կգրանցի, և առաջիկա տարիներին ծրագրով էական բարելավումներ կգրանցվեն:  Մայիսին կազմակերպության անդամ բոլոր երկրներում անցկացվում է բաց կառավարման գործընկերության շաբաթ, կազմակերպվում հետաքրքիր միջոցառումներ, որին, հուսով ենք, կմասնակցի նաև Երևանը: Իսկ արդեն սեպտեմբերին Էստոնիայում նախատեսվում է անցկացնել գագաթնաժողով, որին սիրով կսպասենք նաև Երևանի պատվիրակությանը»:
«Բաց կառավարման գործընկերություն-Հայաստան»-ի համակարգող Լիլյա Աֆրիկյանն իր հերթին առանձնացրել է համայնքային ծառայողների բարեվարքության կանոնների մշակումն ու ներդրումը, ինչը, ըստ նրա, ծրագրի կարևորագույն բաղադրիչներից է:

Максимально открытая и прозрачная деятельность, вовлечение граждан: обсуждены программы «Партнерства открытого управления»
09.02.2023
Первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян принял руководителя программы Восточного партнерства «Инициативы по партнерству открытого управления» Питера Варгу. На встрече также присутствовали координатор «Партнерства открытого управления» в Армении Лилия Африкян, начальник управления развития и инвестиционных программ мэрии Еревана Армен Арутюнян.
В 2022г. Ереван стал членом инициативы ПОУ. Совместно с представителями гражданского общества, общественных организаций, а также активными гражданами был разработан План действий на 2023-2024гг., который в конце года был утвержден Советом старейшин, а в январе уже опубликован на официальной странице Партнерства открытого правительства.
Левон Оганнисян отметил, что это первая подобная программа, осуществляемая городскими властями в качестве члена организации ПОУ. Будет сделано все возможное, чтобы в дальнейшем осуществлять более амбициозные программы. Согласно Плану действий, мэрия взяла на себя три основных обязательства. Прозрачность управления исходит из политики правительства и политической команды, нацеленной на создания более демократического государства. Левон Оганнисян выразил надежду, что, благодаря партнерству, система управления станет более прозрачной, ориентированной на граждан, более инклюзивной и инновационной. Первый заместитель мэра выделил цифровизацию документооборота, внедрение новых систем безналичных оплат услуг, расширение онлайн услуг. Левон Оганнисян добавил, что городские власти периодически разрабатывают программы по вовлечению граждан в процессы разработки программ развития.
Выразив благодарность за встречу, руководитель программы ПОУ Востпчного партнерства Питер Варга отметил, что организация готова содействовать Еревану в осуществлении взятых на себя обязательств. «Мы рады, что Ереван стал членом семьи ПОУ. Все намеченные направления являются важными. Уверен, что Ереван добьется больших успехов, и в последующие годы будут зафиксированы существенные улучшения. В мае во всех странах-членах организации будет проводиться Неделя Открытого Правительства, пройдут интересные мероприятия, и надеемся, что Ереван примет в этом участие. А в сентябре в Эстонии запланирован форум, на который приглашена и ереванская делегация»,-отметил Питер Варга.
Координатор ПОУ-Армения Лилия Африкян, в свою очередь, выделила разработку и внедрение этики поведения общинных служащих, что является важнейшей составляющей программы.
В ходе встречи были также обсуждены некоторые технические проблемы, связанные с осуществлением программы.