Արդյունավետության բարձրացում, վերահսկողություն, որոշումների արագ կայացում. Երևանի քաղաքապետարանը թվայնացնում է բնակիչներին մատուցվող ծառայությունները
04.04.2022
Ապրիլի 1-ից ավտոմեքենայի առուվաճառքի, ինչպես նաև ավտոմեքենայի խոտանման գործընթացում քաղաքացիներից այլևս չի պահանջվում փաստաթուղթ՝ պարտավորությունների վերաբերյալ (0-ական տեղեկանք)։ Տվյալները ՀՀ Ոստիկանությանը փոխանցվում են փոխադրամիջոցի հարկի միասնական շտեմարանից` էլեկտրոնային եղանակով։ Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ ապրիլի 1-ի դրությամբ Ճանապարհային ոստիկանությունում գրանցվել է 2278 հարցում, իրականացվել՝ 1190 օտարում:
«Սա նշանակում է, որ 2000-ից ավելի քաղաքացիներ անհրաժեշտություն չեն ունեցել այցելել վարչական շրջաններ, որպեսզի 0-ական տեղեկանք ստանան: Համայնքը պետք է շարունակի իրավական բոլոր այն բարեփոխումները, որոնք ուղղված են քաղաքացիների կյանքն առավել հարմարավետ դարձնելուն»,- նշել է քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
Քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակը բարելավման նպատակով Երևանի քաղաքապետարանում ապրիլի 1-ից գործարկվել է փաստաթղթաշրջանառության էլեկտրոնային «Mulberry» համակարգը: Քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել աշխատակազմի այն պատասխանատուներին, ովքեր ապահովեցին համակարգի լիարժեք ներդրումը քաղաքապետարանում:
«Մենք պետք է շարունակենք թվայնացման գործընթացը քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում, որը միանշանակ տալիս է աշխատանքների կազմակերպման արդյունավետության բարձրացման, վերահսկողության ու որոշումների արագ կայացման հնարավորություն: Այսուհետ բոլոր հանձնարարականները լինելու են «Mulberry»-ով, այն, ինչ-որ թղթային տարբերակով դեռ մնացել է, իհարկե, դրանք ավարտին կհասցնենք: Սա հիմնարար փոփոխություն է, և, միանշանակ, տալու է արդյունքներ ու նպաստելու է քաղաքացիներին որակյալ ծառայությունների մատուցմանը»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Ապրիլի 1-ից մայրաքաղաքում մեկնարկել է ոչ պիտանի գովազդային վահանակների ապամոնտաժումը: Գործընթացը համակարգված կազմակերպելու համար վարչական բոլոր շրջաններում գույքագրումն ավարտվել էր: Ծրագրի մեկնարկը տրվել է Նոր Նորքից և կիրականացվի վարչական բոլոր շրջաններում:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը զեկուցել է, որ արտաքին գովազդի ոլորտում ճշգրիտ հաշվառում կատարելու և դաշտը վերահսկելի դարձնելու նպատակով մշակվել է էլեկտրոնային քարտեզ: Նշվել է նաև, որ միջոցներ են ձեռնարկվում գովազդի թույլտվություն տրամադրելու ողջ գործընթացը թվայնացնելու համար:

Повышение эффективности, контролируемости, быстрое принятие решений: мэрия Еревана цифровизирует услуги, предоставляемые населению
04.04.2022
С 1-го апреля у граждан не требуется предъявлять справку об обязательствах (нулевую справку) при купле-продаже, а также поломке автомшин. Данные будут предоствляться полиции РА из единой базы данных налога на автотранспорт в электронном формате. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что по состоянию на 1-е апреля в дорожной полиции зафиксировно 2278 запросов, произведено 1190 отчуждений.
«Это означает, что более 2000 граждан не имели необходимости посещать адинистративные районы, чтобы получить нулевую справку. Общин долждна продолжать все правовые реформы, направленные на обеспечение более комфортных условий жизни»,- отметил мэр Грачья Саргсян.
С целью повышения качества предоставляемых услуг с 1-го апреля в мэрии Еревана введена электронная система документооборота «Малберри». Мэр выразил благодарность тем ответственным лицам аппарата, которые обеспечили полноценное введение системы в мэрии.
«Мы должны продолжать процесс цифровизации различных сфер городского хозяйства, благодаря чему повысится уровень эффективности организации работ, контролируемости и станет возможным более быстрое принятие решений. Отныне все поручения будут передаваться посредством системы «Малберри», а то, что осталось еще в бумажном формате, будет доведено до конца»,- подчеркнул мэр.
***:
С 1-го апреля в столице начат процесс удаления бесполезных рекламных щитов. С целью координированной организации процесса во всех административных районах проведена инвентаризация подобных рекламных щитов. Программа начата с административного района Нор Норк.
Заместитель мэра Еревана Сурен Григорян доложил, что для того, чтобы обеспечения точного учета в сфере наружной рекламы и повышения контролируемости сферы разработана электронная карта. Отмечено также, что принимаются меры для цифровизации всего процесса предоставления разрешения на рекламу.