Անսպառ գարեջուր, մրցույթներ, տոնական հաճելի մթնոլորտ. կայացավ Երևանի գարեջրի 3-րդ փառատոնը
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2016» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով կազմակերպված Երևանի գարեջրի 3-րդ փառատոնը գարեջրասերներին մեկտեղել էր մայրաքաղաքի Կարապի լճի հարակից տարածքում: Հայկական գարեջրագործության լավագույն ավանդույթները, գարեջրի ստեղծման շուրջ երեքհազարամյա պատմությունը ներկայացրել էին հայկական գարեջրային շուկայի առաջատար ընկերությունները, մայրաքաղաքային գարեջրատները, սրճարաններն ու փաբերը: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով գարեջրասերներին և մասնակից ընկերությունների ներկայացուցիչներին՝ Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը նշել է, որ «Համով-հոտով Երևան» և «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» խոշոր փառատոներից հետո այս փառատոնը նույնպես արդեն հասցրել է սիրվել ինչպես մայրաքաղաքի բնակիչների, այնպես էլ քաղաքի հյուրերի կողմից:
«Երևանի գարեջրի փառատոնը, որն անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ, Երևանի զբոսաշրջային ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից է և իր ուրույն նպաստն է բերում միջոցառումային զբոսաշրջության զարգացմանը մայրաքաղաքում:
Փառատոնի այցելուների թիվը նախորդ տարիներին գերազանցել է 4000-ը: Երևանի գարեջրի փառատոնի նպատակը հանրությանը հայկական գարեջրի առանձնահատկություններին ծանոթացնելն ու հայկական շուկայում գարեջրի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններին մեկ հարթակում համախմբելն է», - նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
Փառատոնի ընթացքում գործել են 20 տաղավարներ, որոնք ներկայացրել են շուրջ 15 ընկերություններ: Առանձին տաղավարներում փառատոնի մասնակիցներին առաջարկվել է գարեջրի թարմ տեսականի ու համապատասխան խորտիկներ: Փառատոնին մասնակցել են «Երևանի գարեջուր» գործարանը՝ «Կիլիկիա», «1952», «Yerevan», էքսքլյուզիվ մուգ ապրանքանիշերով, «Գյումրի» և «Ալեքսանդրապոլ» գարեջրի գործարանները, որոնք ներկայացնում են «Gyumri», «Aleksandropol», «Ararat», «Chezh» ապրանքատեսակները, «Կոտայք» գարեջրի գործարանը, «Beer Academy» (Գարեջրի ակադեմիա) գարեջրատունը, «Յանկի» փաբը, «Կառլոֆֆ» չեխական գարեջրատուն–ռեստորանը, Հայ խեցգետնակերների ֆեդերացիան, «Բիռ մանիա» գարեջրատուն-սրճարանը և «Նավավար» ձկնալի ըմպենարանը:
Փառատոնն ընթացել է տարատեսակ մրցույթներով. հնարավորին արագ ըմպել, ըմպել ձողիկով, որոշել նրբերշիկի համը, արագորեն մաքրել գետնանուշը, արագորեն ուտել խեցգետին և այլ մրցույթներ, որոնց մասնակցել են բոլոր ցանկացողներն ու ստացել անակնկալ նվերներ, ինչպես Երևանի քաղաքապետարանի, այնպես էլ մասնակից ընկերությունների կողմից: Ի դեպ, վերջիններս և գարեջրասերները ողջունել են արդեն ավանդական դարձած այս միջոցառումը` հատկանշելով, որ այն գարեջրի արտադրության բնագավառի նորամուծություններին, նոր տեսականուն ծանոթանալու ու, ընդհանրապես, գարեջրային միջավայրում հրաշալի ժամանակ անցկացնելու հնարավորություն է: Նշենք, որ, փառատոնի կանոնակարգի համաձայն, գարեջուրը եղել է վճարովի, այն չի վաճառվել ապակյա տարաներով, իսկ գնելու հնարավորություն են ունեցել միայն չափահասները: Փառատոնին այս տարի առաջին անգամ մասնակցել է ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունը՝ «Ղարաբաղ. թաքնված գանձ» տաղավարով` ներկայացնելով արցախյան զբոսաշրջային ներուժը: Փառատոնի ավարտին մասնակից ընկերությունները Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ստացել են մասնակցության շնորհակալագրեր:
Երեկոն ուղեկցվել է համերգային հագեցած ծրագրով: Կենդանի հնչողությամբ հանդես են եկել «Alexandrapol» և «Boeing» նվագախմբերը: Ներկաների բարձր տրամադրությունն է ապահովել նաև DJ Soprano-ն:

В приятной праздничной атмосфере прошел 3-й Ереванский фестиваль пива
21.08.20163-й Ереванский фестиваль пива, организованный в рамках программы трехмесячных мероприятий мэрии Еревана «Ереванское лето», собрал любителей пива на территории Лебединого озера. Лучшие традиции армянского пивоварения, почти трехтысячелетняя история создания пива были представлены компаниями-производителями пива, занимающими лидирующие места на армянском рынке, столичными пивными, кафе и пабами.
Приветствуя участников и гостей фестиваля от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна, помощник мэра Мария Барагамян отметила, что наряду с такими фестивалями, как «Ереван со вкусом и запахом» и «Ереван ТАРАЗфест» этот фестиваль также успел полюбиться как жителям, так и гостям столицы.
«Ереванский фестиваль пива, который проводится уже в третий раз, является важной составляющей туристической программы Еревана и вносит свой вклад в развитие событийного туризма в столице. Число посетителей за предыдущие годы превысило отметку в 4000. Цель Ереванского фестиваля пива-представить любителям особенности армянского пива и объединить на одной площадке компании, занимающиеся производством пива на армянском рынке»,- отметила Мария Барагамян.
Во время фестиваля действовало 20 павильонов, которые представляли 15 компаний. В отдельном павильоне участникам был представлен ассортимент свежего пива и соответствующих закусок. В фестивале приняли участие завод «Ереванское пиво» с эксклюзивными марками темного пива «Киликия», «1952», «Yerevan»; заводы «Гюмри» и «Алксандрополь», которые представляют марки «Gyumri», «Aleksandropol», «Ararat», «Chezh»; завод «Котайк», паб-пивная академия «Beer Academia», паб «Янки», чешский пивной-ресторан «Карлофф»; Армянская федерация любителей раков, пивная-кафе «Биомания», таверна «Нававар».
В рамках фестиваля было организовано множество различных конкурсов: выпить быстрее всех, выпить через соломинку, определить вкус сосисок, быстрее всех очистить арахис, быстрее всех съесть раков и другие конкурсы, в которых приняли участив все желающие и получили подарки-сюрпризы от мэрии Еревана и компаний-участников. Отметим, что согласно правилам фестиваля, пиво не продавалось в стеклянной таре и оно продавалось только совершеннолетним. В этом году в фестивале впервые приняло участие управление туризма Министерства экономики НКР, представленное в павильоне «Карабах: скрытое сокровище», представляя туристический потенциал Арцаха. В конце фестиваля компании-участники получили благодарственные грамоты от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна.
Вечер сопровождался концертной программой. В живом исполнении выступили музыкальные группы «Аlexandrapol» и «Boeing». Хорошее настроение присутствующих обеспечила также DJ Soprano.