Անգլիայի ազգային բալետի հյուրախաղերից գոյացած հասույթը կուղղվի երևանյան բալետային փառատոնին
Անգլիայի ազգային բալետը Ակրամ Խանի լեգենդար «Ժիզել» բալետային ներկայացմամբ Երևանում է՝ Երևանի քաղաքապետի հրավերով:
Բալետային ամենադրամատիկ ու ամենախորհրդավոր շուրջ երկդարյա պատմությունը Ակրամ Խանի փիլիսոփայությամբ դարձել է 21-րդ դարի գլուխգործոց: Այստեղ չկան վառ ու ճչացող գույներ. ամբողջ կտավը հյուսվում է մարդկային հույզերից:
Երկու օր և երեք ներկայացում՝ Օպերային թատրոնի բեմում: Թատերախումբը Երևանում է գեղարվեստական, ստեղծագործական, տեխնիկական 90 հոգանոց կազմով:
Հատուկ ներկայացման համար օդային, ծովային և ցամաքային ճանապարհով շուրջ 25 տոննա ռեկվիզիտներ, դեկորացիաներ, լուսային-ձայնային տեխնիկական միջոցներ են բերվել Երևան: Հյուրախաղերին ընդառաջ թատրոնում նաև վերանորոգման, վերազինման և հատուկ կահավորման լայնածավալ աշխատանքներ էին:
Մարմնի լեզուն ամեն անգամ ստեղծագործելու և բացահայտելու նոր հնարավորություններ է տալիս: «Ժիզելը» ստիպում է յուրաքանչյուրին վերապրել այս պատմությունը յուրովի:
Անգլիայի ազգային բալետի երևանյան հյուրախաղերը բացառիկ են ու պատմական: Երևանը 11-րդ մայրաքաղաքն է աշխարհում, որն ընդունում է անգլիական թատերախմբին։
Մշակութային նախագիծը կարևոր է նաև իր կրթական նշանակությամբ՝ հանդիսատեսին մատուցելով միայն բարձրարժեք արվեստ:
Աշխարհի մեծագույն բեմերը նվաճած Ակրամ Խանի «Ժիզելը» տարածաշրջանում ներկայացվեց առաջին անգամ: Նախագծի շնորհիվ տոմսերի վաճառքի ամբողջ հասույթն ուղղվելու է քաղաքապետարանի հաջորդ նոր ու հավակնոտ՝ «Երևան բալետ ֆեստ 2024» ծրագրին, որը կանցկացվի արդեն այս տարվա հունիսին:

Доход от гастролей Английского национального балета будет направлен на организацию Ереванского балетного фестиваля
По приглашению мэра Еревана в столице находится Английский национальный балет с легендарной постановкой «Жизель» Акрама Хана.
Самая драматичная и таинственная, почти двухвековая балетная история стала, шедевром 21-го века с философским подходом Акрама Хана. Здесь нет ярких, кричащих красок: вся канва соткана из человеческих эмоций.
Два дня и три выступления на сцене Оперного театра. Балетная труппа находится в Ереване со своим художественным, творческим, техническим составом, насчитывающем 90 человек.
Специально для выступления воздушными, морскими и сухопутными путями в Ереван было доставлено 25 тонн реквизита, декораций, свето-звуковой техники. Накануне гастролей в театре были проведены работы по ремонту, переоснащению и специальному оборудованию театра.
Язык тела дает возможность каждый раз творить и открывать по-новому. «Жизель» заставляет каждого переживать эту историю по-своему.
Ереванские гастроли Английского национального балета являются исключительным и историческим явлением. Ереван стал 11-й столицей в мире, где балет дает гастроли.
Этот культурный проект очень важен и своим образовательным значением, представив зрителю исключительно высокое искусство.
Постановка «Жизели» Акрам Хана, завоевавшая самые известные мировые сцены, представлена в регионе впервые. Благодаря проекту, весь доход от продажи билетов будет направлен на следующий новый и амбициозный проект мэрии – «Ереван Балет Фест», который будет проведен в июне этого года.