Ամփոփվել է Երևանի քաղաքապետարանի երաժշտական և արվեստի դպրոցների մրցույթ-փառատոնը
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ամփոփվել է Երևանի համայնքային ենթակայության երաժշտական և արվեստի դպրոցների 14-րդ մրցույթ-փառատոնը: Ամենամյա երաժշտական ստուգատեսն անցկացվում է Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ:
Երեկոյին ներկա էին Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Լևոն Հովհաննիսյանը, Երևանի ավագանու անդամներ, վարչական շրջանների ղեկավարներ, հյուրեր:
Մայրաքաղաքի մշակութային կրթօջախներում այսօր սովորում է շուրջ 9000 աշակերտ: Մրցույթ-փառատոնին մասնակցել է ավելի քան 1000 սան: Սա օժտված և տաղանդավոր երեխաների բացահայտման, նրանց հետագա կատարելագործման ու գեղարվեստական կրթության ոլորտի շարունակական զարգացմանն ուղղված կարևոր հարթակ է:
Պատանի երաժիշտներն իրենց վարպետութունն են ցուցադրել 11 անվանակարգում՝ դաշնամուր, ազգային, լարային, փողային, հարվածային գործիքներ, մեներգեցողություն, համույթ, նվագախումբ, երգչախումբ, կոմպոզիցիա, երաժշտության տեսություն: Ի դեպ այս տարի ծրագրի մրցութային փուլի «Երաժշտության տեսություն» անվանակարգը անցկացվել է նոր ձևաչափով՝ սոլֆեջիո և երաժշտական գրականություն առարկաների մրցույթին միասնական քննության ձևաչափով մասնակցել են դպրոցների բոլոր շրջանավարտները: Երեխաներին գնահատել է մասնագիտական հեղինակավոր ժյուրին:
2021-2022 ուսումնական տարվա լավագույն դպրոցներին շնորհավորել ու պատվոգրեր է հանձնել Երևանի քաղաքապետի պաշտոնակատար, քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
«Երաժշտությունը լեզու է, որի իմացության դեպքում բացվում են արվեստի նոր դռներ: Այս փառատոնը կարևոր ու սպասված իրադարձություն է երաժշտարվեստում: Պատանի երաժիշտների համար այն նաև կարևոր ստուգատես է: Երևանի քաղաքապետարանն ամեն տարի միջոցներ է ձեռնարկում՝ համայնքային մշակութային կրթօջախները նոր գործիքներով վերազինելու համար: Գնահատելի է նաև մանկավարժների այս ծավալով կատարած աշխատանքը: Հենց այդ նպատակով ամենաբարձր արդյունքներ ցուցաբերած սաների ուսուցիչներն ու դպրոցների տնօրենները մեր որոշմամբ կխրախուսվեն»,- նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Առաջին հորիզոնականն զբաղեցրել է Ա. Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցը, երկրորդը Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցն է, երրորդ հորիզոնականում՝ Ալ. Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցը, չորրորդ և հինգերորդ հորիզոնականներում են Հ. Դանիելյանի անվան արվեստի և Մ. Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցները:
«Տարվա հայտնություն» մրցանակին այս տարի արժանացել է փոքրիկ տրոմբոնահար Էվա Գալստյանը:
Գալա համերգը եզրափակել է երաժշտական և արվեստի դպրոցներից ձևավորված 400 հոգանոց հավաքական երգչախումբը՝ Մարիա Գալստյանի խմբավարությամբ: Հնչել են տարբեր ժամանակներում Երևանին նվիրված ստեղծագործություններ:

Обобщены результаты конкурса-фестиваля муниципальных музыкальных школ и школ искусств
В концертном зале «Арам Хачатрян» состоялось мероприятие по обобщению результатов 14-го конкурса-фестиваля муниципальных музыкальных школ и школ искусств и награждению лучших воспитанников и школ. Ежегодный музыкальный фестиваль проводится по инициативе мэрии Еревана.
На мероприятии присутствовали первый заместитель мэра Еревана, и.о. мэра Левон Оганнисян, члены Совета старейшин, руководители административных районов, гости.
Сегодня в культурно-образовательных учреждениях столицы учится около 9000 учеников. В конкурсе приняло участии около 1000 воспитанников. Фестиваль является важной платформой для выявления одаренных детей, их дальнейшего усовершенствования и постоянного развития сферы художественного образования.
Юные музыканты показали  свое мастерство в 11-и номинациях: фортепиано, национальные, струнные, духовые, ударные инструменты, сольное исполнение, ансамбль, оркестр, хор, композиция, теория музыки. В этом году номинация «Теория музыки» проведа в новом формате: все выпускники школы приняли участие в номинации, сдав единый экзамен по предметам сольфеджио и музыкальная литература. Детей оценивало авторитетное профессиональное жюри.
Лучшие школы 2021- 2022 учебного года поздравил и вручил почетные грамоты первый заместитель мэра, и.о. мэра Еревана Левон Оганнисян.
«Музыка – это язык, при знании которого открываются новые двери в мир искусства. Этот фестиваль является важным событием в сфере музыкального искусства. Для юных музыкантов это возможность показать свои возможности. Мэрия Еревана каждый год предпринимает шаги по пополнению общинных культурных центров новыми музыкальными инструментами. Мы также высоко ценим преданный и упорный труд педагогов. Именно поэтому педагоги учеников, показавших самые высокие результаты, и дериктора этих школ будут поощрены»,- отметил Левон Оганнисян.
Первое место заняла музыкальная школа им. А.Тиграняна, второе – музыкальная специализированная школа им. А. Спендиаряна, третье – мусыкальная школа им. А.Экимяна. На четвертом месте – школа искусств им. А. Даниеляна, а на пятом – музыкальная школа им. М.Мирзояна.
В номинации «Открытие года» победила маленькая тромбонистка Эва Галстян.
Гала-концерт завершился выступлением сборного хора разных школ, состоящего из 400 учеников, дирижер – Мария Галстян. Прозвучали песни, посвященные Еревану, написанные в разные годы.