Հուլիսի 1-ից մայրաքաղաքում կգործի վճարովի ավտոկայանատեղիներ կազմակերպելու նոր ընթացակարգը
Երևանի քաղաքապետարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ներկայացվել են հուլիսի 1-ից մայրաքաղաքում վճարովի ավտոկայանատեղիներ կազմակերպելու գործընթացի մանրամասները: Ծառայությունը մատուցող <<Փարկինգ Սիթի Սերվիս>> ընկերության տնօրեն Վազգեն Հարությունյանը նշել է, որ ներկայում մայրաքաղաքի փողոցներում կարմիր գծանշումներով առանձնացվում են վճարովի ավտոկայանատեղիների տարածքները, տեղադրվում են ճանապարհային երթևեկության համապատասխան նշաններ, տեղեկատվական ցուցանակներ: Տվյալ հատվածները կկահավորվեն նաև ժամանակակից տեսանկարահանող սարքավորումներով, որոնց միջոցով էլ կվերահսկվեն տվյալ տարածքները: Կայանատեղիների վերահսկողությունը կիրականացվի նաև շրջիկ մեքենաների միջոցով, որոնք նույնպես կահավորված են տեսախցիկներով: Նշված կայանատեղիներում կայանման դիմաց գումար չի գանձվում մինչև 5 րոպե տևողությամբ կանգառ կատարելու դեպքում:
Երևանի ավագանու որոշմամբ 2013թ.-ին նշված կայանատեղիներում 5 րոպեից ավելի մինչև մեկ ժամ կանգնելու դեպքում վճարման չափը կազմում է 100, մեկ օրվա համար 500, մեկ շաբաթվա համար 1000, մեկ ամսվա համար 2000 դրամ, մեկ տարվա համար՝ 12000 դրամ: Ի դեպ, երեկոյան ժամը 24:00-ից մինչև առավոտյան ժամը 9:00-ն կայանելու համար գումար չի գանձվի: Վճարումները կատարվելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով, նաև՝ SMS հաղորդագրության միջոցով: Կարճ հաղորդագրության դեպքում մեկ ժամվա կամ մեկ օրվա համար համապատասխանաբար անհրաժեշտ է հավաքել 1045 և 5045 համարները` տեքստում նշելով տրանսպորտային միջոցի լատինատառ պետհամարանիշը՝ առանց միջակայքի: Վարորդը պատասխան հաղորդագրությամբ կտեղեկացվի կայանման ժամի և ավարտի մասին: Վճարումներ հնարավոր կլինի կատարել նաև բանկերում, վճարահաշվարկային կազմակերպությունների, տերմինալների, կամ սպասարկող կազմակերպության էլեկտրոնային կայքի միջոցով: Բոլոր դեպքերում վճարման նպատակ դաշտում պարտադիր պայման է լինելու պետհամարանիշի ամրագրումը: Կայանման դիմաց չվճարելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով: Այդ մասին մեքենայի սեփականատերը կծանուցվի փոստի միջոցով: Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը նշել է, որ այս փուլում առայժմ կարգավորվում է գլխավոր և երկրորդական փողոցների բանուկ մասերում ավտոկայանատեղիների կազմակերպումը: Հենրիկ Նավասարդյանն ընդգծել է, որ այսուհետ թևկապներով հսկիչները վարորդներից գումար գանձելու իրավունք չունեն:
Երևանի քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչության պետ Զավեն Առաքելյանն էլ ընդգծել է, որ <<Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական տուրքի մասին>> ՀՀ օրենքը կիրառվելու է Երևան համայնքի սեփականություն հանդիսացող փողոցներում և հրապարակներում: Բակային, մշակութային, կրթական օջախների, պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկների տարածքներում օրենքը չի գործում: Երևան քաղաքի ճանապարհային ոստիկանության պետ Արսեն Արշակյանն էլ հավելել է, որ առևտրային գործունեություն ծավալող ընկերությունների հարակից տարածքները համայնքապատկան են և նույնպես կարգավորվում են տվյալ օրենքով, ընդգծելով սակայն, որ վճարովի կանգառների տարածքներում ևս վարորդները պարտավոր են պահպանել ճանապարհային երթևեկության կանոնները, ի մասնավորի`կանգառ կատարել գծանշմանը համապատասխան: Արգելվում է նաև կանգառ կատարել կայանատեղիին հարակից 2-րդ երթևեկելի գոտում, հակառակ դեպքում վարչական պատասխանատվությունն անխուսափելի է: Վճարովի ավտոկայանատեղերի հսկողության ավտոմատացման և ավտոկայանատեղերի տուրքի անկանխիկ հավաքագրման հիմնական իմաստը մայրաքաղաքում ավտոկայանատեղիների քաղաքակիրթ գործունեության ծավալումն է: Հաշվի առնելով օրենքի իրազեկման համար անհրաժեշտ ժամանակահատվածը և նաև կայանատեղիները տեխնիկապես լիարժեք հագեցնելու անհրաժեշտությունը՝ քաղաքացիներից մեկ ամիս ժամկետով որևէ տույժ կամ տուգանք չի գանձվելու:

С 1 июля в столице начнет действовать новая система организации платных автостоянок
На пресс-конференции мэрии Еревана были представлены подробности процесса по организации платных автостоянок, которые будут действовать с 1 июля. Директор компании ''Паркинг Сити сервис'' предоставляющей данную услугу Вазген Арутюнян отметил, что в настоящем времени на улицах столицы платные автостоянки выделены красными дорожными разметками, а также устанавливаются соответствующие дорожные знаки и информационные вывески. Данные участки будут оснащены видеонаблюдением. Наблюдение за автостоянками будет осуществляться также специально оборудованные камерами автомобили. На отмеченных автостоянках плата не взимается в течение первых пяти минут парковки.
По решению Совета старейшин в 2013 году на отмеченных автостоянках размер пошлины за час составит 100 драм, за день- 500, за неделю 1000, за месяц 2000, а за год- 12000. Кстати, с 24:00 вечера до 9:00 утра стоянка будет бесплатной. На платных автостоянках будет применяться исключительно безналичная форма оплаты. Оплата будет производиться исключительно безналичным платежом, а также посредством SMS сообщений. Для набора коротких сообщений за 1 час или 1 день необходимо набрать номера 1045 и 5045, отметив в тексте латиницей государственный номерной знак автомобиля без пробелов. Водитель получит ответное сообщение о времени и месте стоянки. Пошлину за автостоянку можно будет оплачивать в банках, по электронным сайтам обслуживающих расчетных организаций или в терминалах. Во всяком случае, упоминание номера транспортного средства в тексте будет обязательным. В случае неуплаты будет назначен штраф в размере пяти минимальных зарплат. Об этом владелец машины будет оповещен по почте. Начальник управления Транспорта мэрии Еревана Генрих Навасардян отметил, что на нынешнем этапе будет регулироваться по новым правилам организация автостоянок на основных и второстепенных улицах с интенсивным движением. Генрих Навасардян подчеркнул, что впредь инспекторы с повязками на руках не имеют права взимать плату от водителей.
Начальник Юридического управления мэрии Еревана Завен Аракелян подчеркнул, что закон РА ''О местных пошлинах стоянок автотранспортных средств'' будет применяться на улицах и площадках, являющихся собственностью города Еревана. Закон будет недействительным на территориях образовательных учреждений, дворовых, культурных, , государственных и правительственных учреждений. Начальник дорожной полиции города Ереван Арсен Аршакян добавил, что территории, прилегающие к объектам компаний, занимающихся торговой деятельностью, принадлежат общине и также подчиняются данному закону. Начальник дорожной полиции подчеркнул, что на территориях платных автостоянок водители обязаны следить за правилами дорожного движения, в частности парковаться соответственно дорожным разметкам. Запрещается парковаться на второй проезжей части, прилегающей к автостоянке, в обратном случае административная ответственность будет неизбежна. Основная суть автоматизации наблюдения за платными автостоянками и безналичная форма платы – цивилизованное функционирование столичных автостоянок. Учитывая промежуток времени необходимый для информирования о законе и полноценного технического оснащения автостоянок, в течение месяца штрафы не будут взиматься.