930 նոր թափոնաման ու 2 հատուկ մեքենա. Երևանում թափոնների տեսակավորման և վերամշակման ծրագիրն ընդլայնվում է
Թուղթ, պլաստիկ, ապակի ու նաև՝ ալյումին: Երևանում թափոնների տեսակավորման և վերամշակման ծրագիրն ընդլայնվում է: Այժմ քաղաքն արդեն ունի 930 նոր թափոնաման, որոնք կտեղակայվեն քաղաքի 300 տարբեր հատվածներում:
Միջոցառմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրենկ Հեսը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը, ինչպես նաև քաղաքապետարանի և առանցքային այլ կառույցների ներկայացուցիչներ:
«Ձեռք ենք բերել նաև սպասարկող երկու նոր բարձրակարգ մեքենա, որոնք կսպասարկեն ապակու թափոնամանները: Այս ծրագիրը Երևանի քաղաքապետարանի թափոնների կառավարման ռազմավարության մաս է: Նմանատիպ նախագծերը շարունակական են լինելու` ի նպաստ քաղաքացիների բարօրության և բարեկեցության»,- նշել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
Նախագիծը Երևանի քաղաքապետարանն իրականացնում է Եվրոպական միության հետ՝ «Երևան, Վարշավա, Տիրանա մայրաքաղաքների համագործակցությունը վտանգավոր թափոնների կառավարման ընդհանուր մարտահրավերների շուրջ» ծրագրով: Այն մեկնարկել էր 2020-ին: Այժմ քաղաքում տեսակավորման թափոնամանների թիվը կհասնի 1200-ի:
«Ծրագրի հիմնական նպատակը վտանգավոր թափոնների կառավարումն է, որպեսզի ոչ միայն նվազեցնենք դրանք, այլև պատշաճ կառավարվեն: ԵՄ 1.5 մլն եվրո է տրամադրել այս նախաձեռնությանը»,-նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրենկ Հեսը:
«Թափոնամանների տեղադրմամբ մոտ 4 անգամ կավելանա վերամշակման հնարավորությունը: Սա ամենակարևոր բաղադրիչն է մեր այս ծրագրի, որին աշխուժորեն պետք է մասնակցեն նաև քաղաքացիները: Կոչ ենք անում միանալ ու միասին տեսակավորել թափոննները»,- նշել է ծրագրի խմբի ղեկավար Ռոբերտ Գիրեյկոն:
Ոլորտի խնդիրները, մարտահրավերներն ու նաև նոր նախաձեռնությունների հնարավորությունները պատասխանատուները քննարկեցին արդեն առանձին:
Թափոնների կառավարումը քաղաքի համար ունի կարևոր բնապահպանական նշանակություն: Երևանը կանաչ ու մաքուր տեսնելու համար անհրաժեշտ է առաջնահերթորեն տեսակավորել աղբը:

930 новых контейнеров для отходов и 2 специальные машины: в Ереване расширяется программа сортировки и переработки отходов
Бумага, пластик, стекло, а также алюминий. В Ереване расширяется программа сортировки и переработки отходов. Сегодня у Еревана есть 930 новых контейнеров для сортировки отходов, которые будут размещены в разных местах.
Процесс реализации и другие вопросы были обсуждены во время встречи, в которой приняли участие заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, руководитель отдела сотрудничества делегации ЕС в Армении Фрэнк Гесс, заместитель министра окружающей среды Гаяне Габриелян, представители мэрии и других соответствующих структур.
Заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян сообщил, что приобретены также две новые высококлассные машины, которые будут обслуживать контейнеры для сортировки стеклянных отходов. Эта программа является составляющей стратегии по управлению отходами мэрии Еревана. Подобные проекты будут продолжительными на благо жителям столицы.
Проект осуществляется мэрией Еревана совместно с Европейским союзом в рамках проекта «О сотрудничестве между Ереваном, Варшавой и Тираной вокруг общих вызовов,связанных с управлением опасными отходами». Проект запущен в 2020г. Теперь число контейнеров для сортировки отходов достигнет 1200.
Как отметил руководитель отдела сотрудничества делегации ЕС в Армении Фрэнк Гесс, основной целью программы является управление опасными отходами, сокращение их объемов, а также эффективное управление. На этот проект ЕС выделил 1,5 миллиона евро.
Руководитель группы проекта Роберт Гирейко подчеркнул, что благодаря установке контейнеров, возможности переработки возрастут в 4 раза. Это является ключевым компонентом этой программы, в которой ожидается и активное участие горожан. Он также призвал присоединиться к программе сортировке мусора.
Проблемы сферы, вызовы а также возможности новых инициатив ответственные лица обсудили отдельно.
Управление отходами имеет важное для города значение с точки зрения экологии. Для того, чтобы Ереван был зеленым и чистым, в первую очередь надо сортировать отходы.