47 մանկապարտեզը Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով վերակառուցվել ու վերաբացվել է
Երևանի հ.47 մանկապարտեզը կառուցվել է 1975թ.: Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով շենքն ամբողջությամբ վերակառուցվել ու վերանորոգվել է:
«Մանկապարտեզն այս տարիների ընթացքում մասնակի նորոգվել էր, բայց հիմնովին՝ երբևէ: Տանիքից կաթում էր, խմբասենյակներն ու միջանցքները, որքան էլ տաքացնեինք ու էլեկտրաէներգիա ծախսեինք, միևնույնն է, մեծ դժվարությամբ էինք կարողանում ապահովել անհրաժեշտ ջերմաստիճանը»,-պատմում են մանկապարտեզի աշխատակիցները:
Հանդիսավոր բացմանը ներկա էին Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, հարավային Կովկասում Եվրոպական ներդրումային բանկի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մացեյ Չուրան, ՀՀ-ում Շվեդիայի թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվիլիշվիլին, քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ, ավագանու անդամներ, հյուրեր:
«Էներգաարդյունավետության նոր միջոցառումները մեր մանկապարտեզներն ավելի հարմարավետ և անվտանգ կդարձնեն: Ծրագրի 1-ին փուլով նախատեսված է 12 մանկապարտեզի նորոգում և ևս 3-ի վերակառուցում՝ հաշվի առնելով այդ շենքերի սեյսմիկ վիճակը։ Սա 3-րդ վերանորոգված մանկապարտեզն է այս ծրագրով, իսկ ընդհանուր նախատեսված է 15 մանկապարտեզ»,- նշել է քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
«Վստահաբար, կարևորագույն բաղադրիչն այն բովանդակությունն է, որը մեր երեխաները ստանում են այս պատերի ներքո, բայց, իհարկե, կարևոր է նաև միջավայրը։ Մանկապարտեզների առումով աշխատանքների ծավալը աննախադեպ է։ Ունենք նաև նոր մանկապարտեզներ, որոնք նորոգվում ու հիմնանորոգվում են քաղաքապետարանի շինբարեկարգման ծրագրով, բացի այդ ունենք կառուցման ծրագրեր, մասնավորապես, Ծարավ աղբյուր թաղամասում»,-ընդգծել է փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
47 մանկապարտեզը 15-ից 3-րդ վերանորոգվածն է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով: Շենքը նախ ամրացվել է, ապա ջերմամեկուսացվել: Փոխվել են դռներն ու պատուհանները, անցկացվել է օդափոխման համակարգ: Շինարարության ընթացքում ամբողջությամբ փոխվել են նաև խմելու ջրի և կոյուղատար համակարգերն ու էլեկտրական մալուխները: Ծրագրով տանիքին տեղադրվել են արևային վահանակներ, մանկապարտեզն ունի նաև արևային ջրատաքացուցիչ, ինչը կապահովի մշտական տաք ջուր:
«Մեր համագործակցության հիմնական ուղղություններն են՝ կլիմայի փոփոխությունը, էներգախնայողությունն ու կրթությունը: Ինչ խոսք, չկա ավելի կարևոր բան, քան էներգաարդյունավետ, անվտանգ միջավայր ստեղծելը երեխաների համար: Սա ԵՄ-ի կարևոր և հստակ հանձնառությունն է մեր արժեքավոր՝ Team Europe գործընկերությանը, որն ուղղված է կյանքի որակի բարելավմանը՝ միաժամանակ լրացուցիչ օգուտներ բերելով տնտեսությանն ու հասարակությանը»,-նշել է Հայաստանում ԵՄ դեսպանը:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 15 մլն եվրո է: Այն իրականացվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային և Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության դրամաշնորհային միջոցներով, որի ամենամեծ ներդրողն է Եվրամիությունը: Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագիրը ֆինանսավորովում է նաև համայնքային բյուջեից: Առանձին դրամաշնորհ է տրամադրել ՄԱԶԾ-ի Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը: Ծրագրով հարկերը համաֆինանսավորվում են ՀՀ պետական բյուջեից։
Հարավային Կովկասում Եվրոպական ներդրումային բանկի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրան նշել է. «Անվտանգ և ավելի «կանաչ» շենք. վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ներդրմամբ Երևանի մանկապարտեզների էներգաարդյունավետության, կառուցվածքի և մատչելիության համալիր բարելավումը Երևանի քաղաքապետարանին կօգնի նվազեցնել ածխաթթու գազի արտանետումը և բարձրացնել կայունությունն ու կենսունակությունն այս ձմռանն ու նաև դրանից հետո: Սա արդյունավետ համագործակցության լավ օրինակ է»:
«Գեղեցիկ վերանորոգված շենք, որը փոփոխություն է մցնելու մանկապարտեզ հաճախող երեխաների և տարածքի բնակիչների կյանքում: Կլիմայի փոփոխությունը բարդ մարտահրավեր է։ Շենքերն ամենամեծ էներգասպառողներն են, իսկ այս ծրագրով մինչև 50 տոկոս կնվազի մանկապարտեզի էներգասպառումը»,-նշել է ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվիլիշվիլին։
Մանկապարտեզն իր ավելի քան 300 սաների համար դռները կբացի մարտից: Շենքը հարմարեցվել է նաև սահմանափակ շարժունակություն ունեցող անձանց համար։
Ծրագրով ևս 35 մանկապարտեզում կիրագործվեն էներգաարդյունավետության առանձին միջոցառումներ: Ծրագիրն էապես կնպաստի էլեկտրաէներգիայի խնայողությանը՝ տարեկան 1305 տոննայով նվազեցնելով նաև CO2-ի արտանետումը:
«Նախատեսվում է կնքել նոր համաձայնագիր, որի համաձայն կնորոգվի 32 մանկապարտեզ և 6 պոլիկլինիկա: Մենք շարունակում ենք բոլոր ջանքերն ու նվիրումը ներդնել Երևանի համար նոր էներգաարդյունավետ նախագծերի զարգացման գործում»,- նշում է Լևոն Հովաննիսյանը:
Քաղաքային իշխանությունը մտադիր է առաջիկա տարիներին լուծել ոչ միայն նորոգման, այլև հերթագրման խնդիրը: Շենքային պայմանների բարելավումը որոշ մանկապարտեզներում հնարավորություն կտա ավելացնել հաճախող երեխաների թիվը: Կկառուցվեն նաև նոր մանկապարտեզներ:

Детский сад N 47 отремонтирован в рамках Программы энергоэффективности Еревана
Детский сад N47 был построен в 1975г. За прошедшие годы в нем проводился частичный ремонт, но капитальный ремонт ни разу не осуществлялся. В рамках Программы энергоэффективности Еревана здание капитально отремонтировано.
На торжественном открытии присутствовали первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, заместитель мэра Тигран Авинян, посол Европейского союза в Армении Андреа Викторин, руководитель регионального представительства Европейского инвестиционного банка на Южном Кавказе Мацей Чура, чрезвычайный и полномочный посол Швеции в Армении Патрик Свенсон, постоянный представитель ПРООН Натиа Нацвлишвили, представители мэрии, члены Совета старейшин.
Левон Оганнисян отметил, что новые мероприятия по повышению энергоэффективности сделают детские сады более удобными и безопасными. Первый этап программы предусматривает ремонт 12 детских садов и перестройку 3-х, учитывая, сейсмическое состояние этих зданий. Этот детский сад является третьим по счету, отремонтированным в рамках программы. В общей сложности, предусмотрено отремонтировать 15 дошкольных учреждений.
Как отметил Тигран Авинян, самым важным, конечно, является то, что дети получают в детских садах в плане воспитания и образования, однако среда играет не менее важную роль. Есть также детские сады, которые ремонтируются в рамках муниципальной программы строительства и благоустройства. Кроме того, есть строительные программы, в частности, в квартале Царав Ахбюр.
Посол Андреа Викторин отметила, что основными направлениями сотрудничества ЕС с городскими властями являются изменение климата, энергоэффективность и образование. Конечно, нет ничего важнее, чем обеспечение энергоэффективной, безопасной среды для детей. ЕС ценит свое партнерство Team Europe, которое направлено на улучшение качества жизни одновременно принося пользу экономике и обществу.
Общая стоимость программы – 15 миллионов евро. Она осуществляется за счет кредитных средств Европейского инвестиционного банка и грантовых средств, предоставленных Восточноевропейским партнерством по вопросам энергоэффективности и экологии, самым крупным донором которого является Евросоюз. Программа энергоэффективности Еревана также финансируется из общинного бюджета. Отдельный грант выделил Фонд зеленого климата ПРООН. По программе налоги софинансируются из госбюджета РА.
Глава представительства ЕИБ на Южном Кавказе Мацей Чура отметил, что безопасные и более зеленые здания при установке источников возобновляемой энергии позволят комплексно улучшить состояние детских садов и помогут мэрии Еревана сократить выбросы углекислого газа и повысить устойчивость при зимних температурах.
Постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили подчеркнула, что изменение климата является большим вызовом. Здания являются самыми крупными потребителями энергии, а благодаря этой программе энергозатраты детских садов сократятся на 50%.
Школа откроется в марте. Программа будет значительно способствовать сокращению затрат, а также уменьшит выбросы углекислого газа на 1305 тонн в год.
Левон Оганнисян добавил, что планируется подписать новое соглашение, которое предусмотрит ремонт 32 детских садов и 6 поликлиник. Городские власти продолжают прикладывать все усилия для реализации новых энергоэффективных проектов в Ереване.
В ближайшие годы городские власти планируют решить не только проблемы, связанные с ремонтом, но и с очередями.