4-րդ կարգի վթարայնության շենքերում ապրող շուրջ 100 ընտանիք ևս ապահովվել է նոր բնակարանով
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել մայրաքաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Սիսակյան 16 հասցեի նորակառույց շենքի հանդիսավոր բացման արարողությանը: Սիսակյան 3, Նոր Արեշ 35 փողոց N127/1 և Արցախի փողոց 4 նրբանցքի N10/2 հանրակացարանային շենքերում տասնամյակներ շարունակ ապրող ևս 100 ընտանիք դարձավ նոր ու հարմարավետ բնակարանների սեփականատեր: Երջանիկ տանտերերին հանձնելով նոր բնակարանների բանալիներն ու սեփականության վկայականները` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը շարունակելու է մայրաքաղաքում առկա տասնամյակների խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրային քաղաքականությունը:
«4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների խնդիրը մշտապես եղել է Հանրապետության Նախագահի, ինչպես նաև քաղաքային իշխանության ուշադրության կենտրոնում, և մենք, կառավարության հետ համատեղ, հատկապես վերջին տարիներին այս խնդրի լուծման ուղղությամբ հստակ քայլեր նախաձեռնեցինք: Այդ քայլերի արդյունքում դեռ 2013 թվականին լուծեցինք առաջնահերթ վերաբնակեցման ենթակա 207 ընտանիքների նոր բնակարաններով ապահովելու խնդիրը: Անցյալ տարի մենք սկսեցինք ևս 4 շենքերի կառուցումը, որոնցից Մարգարյան 45 հասցեի շենքում բոլորովին վերջերս շուրջ 100 բնակարաններ հանձնեցինք մեր բնակիչներին: Ահա այսօր էլ ևս շուրջ 100 բնակարան հատկացրեցինք մեր մյուս բնակիչներին»,- ընդգծել է քաղաքապետը։
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շրջել է բնակարաններով և բնակիչների հետ միասին գնահատել կատարված աշխատանքը: 12 հարկանի այս շենքն ունի երկու մուտք, յուրաքանչյուր մուտքում՝ երկուական վերելակ։ Երևանի քաղաքապետարանի պատվերով՝ շենքում կառուցվել են թվով 120՝ 1 և 2 սենյականոց բնակարաններ։ Նորակառույցի սեյսմակայունությունը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող չափորոշիչներին, ունի հաշմանդամների և բնակչության սակավաշարժ խմբերի համար նախատեսված թեքահարթակներ։ Բնակարաններն անհատական ջեռուցման համակարգով են և բնակիչներին են հանձնվում էկոնոմ դասի նորոգված և պատրաստ վիճակում։
«Նոր կառուցված շենքերի բոլոր բնակարանները բնակիչներին հանձնում ենք նորոգված ու բնակության համար միանգամայն պատրաստի վիճակում: Մինչև տարեվերջ ևս երկու շենք կհանձնենք շահագործման ու այդպիսով, ինչպես և խոստացել էինք, այս տարի ամբողջությամբ կլուծենք 2014 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվառված 4-րդ կարգի վթարային շենքերի շուրջ 650 ընտանիքների վերաբնակեցման խնդիրը»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Տասնամյակներ շարունակ կենցաղային տարրական պայմաններից զուրկ ու վախի մթնոլորտում ապրող ընտանիքները, շնորհակալություն հայտնելով սոցիալական նշանակություն ունեցող կարևորագույն այս ծրագրի կյանքի կոչման համար, նշել են, որ քաղաքապետից ստանում են իրենց ամենասպասված նվերը:

100 семей, проживающих в аварийных домах 4-ой степени, обеспечены новыми квартирами
Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал на торжественной церемонии открытия нового здания в столичном административном районе Ачапняк по адресу Сисакяна 16. Около 100 семей, проживающих в аварийных домах 4-й степени по адресам Сисакяна 3, 35-ая улица Нор Ареша, дом N 127/1 и в здании общежития N10/2 4-го переулка улицы Арцаха, стали владельцами новых и комфортабельных квартир. Мэр Тарон Маргарян вручив счастливым хозяевам ключи и сертификаты собственности от новых квартир подчеркнул, что мэрия продолжит программную политику, направленную на решение проблем, существующих в столице десятилетиями.
«Проблема жителей аварийных домов 4-й степени всегда находилась в центре внимания Президента Республики, а также городских властей. Совместно с правительством, особенно в последние годы, в этом направлении мы предприняли конкретные шаги. В результате, еще в 2013 году решили вопрос обеспечения новыми квартирами 207 семей. В прошлом году мы начали строительство еще 4-х зданий. 100 квартир из построенного по адресу Маргаряна 45 здания совсем недавно мы сдали под ключ. И уже сегодня еще 100 квартир мы сдаем нашим жителям»,-подчеркнул мэр Еревана.
Мэр Тарон Маргарян осмотрел квартиры и вместе с жителями оценил проделанную работу. 12-этажное здание имеет два подъезда, в каждом по два лифта. По заказу мэрии Еревана в здании расположено 120 одно- и двухкомнатных квартир. Новостройка отвечает стандартам сейсмической устойчивости, действующим в Республике Армения. Также построены пандусы. Квартиры сданы жителям под ключ.
«Все квартиры в новостройке сдаются жильцам под ключ. До конца года мы сдадим в эксплуатацию еще 2 здания и тем самым, как и обещали, в этом году полностью решим проблему обеспечения квартирами 650 семей аварийных домов 4-й степени, взятых на учет до 1-го января 2014 года»,-подчеркнул мэр Еревана.
Выразив свою благодарность за реализацию этой социально значимой и важной программы, семьи отметили, что от мэра получают свой самый долгожданный подарок.