«2026թ. բյուջեն մեր քաղաքի բարեկեցության և մարդկանց հարմարավետության մասին է». Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Երևանի ավագանին տարեվերջյան նիստում հաստատել է 2026թ. բյուջեն: Նախանշված ծրագրերի հիմքում քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում արդեն իսկ նախաձեռնված բարեփոխումներն են, որոնք բարեկարգ ու հարմարավետ միջավայր են ապահովելու մարդկանց համար:
2026թ. Երևանում կյանքի կկոչվեն կարևոր մի շարք նախագծեր.
կմեկնարկի Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհահատվածի կառուցումը, կհիմնանորոգվեն Կիևյան կամուրջն ու «Լամբադա» տրանսպորտային հանգույցը, ձեռք կբերվի ևս 45 նոր տրոլեյբուս, կշարունակվի տրոլեյբուսային պարկի դեպոյի ու վարչական շենքի հիմնանորոգումը. նախագիծն իրականացվում է կառուցումից 60 տարի անց առաջին անգամ, քաղաքի մաքրությունն ապահովելու համար ձեռք կբերվի 20 հատ ձեռքի փոշեկուլ և 12 ինքնաթափ բազմաֆունկցիոնալ մեքենա: Գալիք տարի կշարունակվի ոռոգման նոր համակարգի կառուցումը, կվերակառուցվեն 104 բակային տարածքներ՝ հարմարավետ խաղահրապարակներով ու ֆուտբոլի դաշտերով, նորերով կփոխարինվի ևս 200 վերելակ, համայնքային առողջապահական հաստատությունները կզինվեն նոր բուժսարքավորումներով, կբարեկարգվեն մի շարք հանգստի գոտիներ, կմեկնարկեն 13 մանկապարտեզների կառուցման ու հիմնանորոգման աշխատանքները, կբարեկարգվեն մանկապարտեզների բակային տարածքները, մանկապարտեզները կկահավորվեն տեսահսկման սարքերով, կհամալրվեն նոր գույքով, համայնքային երաժշտական ու արվեստի դպրոցները կհամալրվեն երաժշտական գործիքներով: Ծավալուն աշխատանքներ կիրականացվեն նաև ճանապարհների նորոգման, ենթակառուցվածքների արդիականացման ու մի շարք այլ ուղղություններով: Ըստ հատկացումների 2026թ. նախանշված ծրագրերը՝ հղմամբ.
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ սահմանվել են Երևանում տեղական տուրքերի և վճարների գծով արտոնություններ: Այս որոշմամբ խստացվում են արտոնությունների տրման չափանիշները այն կառուցապատողների նկատմամբ, որոնք խախտել են Երևանի ավագանու կողմից ընդունված շինհրապարակների կահավորման կանոնները, մասնավորապես՝ հատուկ ցանցերի տեղադրման մասով, և փոխարենը կխրախուսվեն այն կառուցապատողները, որոնք կահավորումը պատշաճ կերպով են իրականացրել: Մասնավորապես, շինթույլտվության երկարաձգման համար եթե 2025-2026թթ. ընթացքում վարչական պատասխանատվության ենթարկված չլինեն, կօգտվեն 85% արտոնությունից:
Տեղական տուրքերի և վճարների գծով 2026թ. սահմանված արտոնությունների մանրամասները՝ հղմամբ.
Երևան քաղաքի շրջակա միջավայրի վրա շինարարական աշխատանքների ազդեցությունը նվազեցնելու նպատակով ավագանու որոշմամբ լրացուցիչ պայմաններ են սահմավել: 4-րդ և 5-րդ աստիճանի ռիսկայնության օբյեկտների համար կառուցապատողները շինարարական հրապարակների տարածքում պարտավոր են ապահովել ջրցան թնդանոթների և/կամ ջրցան այլ սարքավորումների տեղադրումը, որը կապահովի առնվազն 40մ ցողման միջակայք: Դրանց կիրառմամբ տարածքում պետք է ապահովվի հողագրունտի՝ մինչև 1 սմ խորությամբ շերտում նվազագույնը 8 տոկոս հարաբերական խոնավություն: Կառուցապատողը պետք է կազմակերպի նաև ավազի, ցեմենտի, գաջի, խիճի, այլ սորուն նյութերի, հողային զանգվածների պահեստավորումը փակ տարաներով կամ փակ փաթեթավորմամբ, ինչպես նաև կազմակերպի դրանց տեղափոխումը փակ տարաներով կամ փակ փաթեթավորմամբ՝ փոշու համար անթափանց ծածկոցներով ծածկված տրանսպորտային միջոցներով:

«Бюджет 2026 года направлен на развитие нашего города и создание комфортной среды для жителей» — мэр Еревана Тигран Авинян
23.12.2025
На последнем заседании года Совет старейшин Еревана утвердил бюджет на 2026 год. Предложенные программы основаны на реформах, уже начатых в различных секторах городской экономики, и направлены на создание благоустроенной и комфортной среды для жителей города.
В 2026 году в Ереване будет реализован ряд важных проектов:
В частности, начнётся строительство участка дороги Исаков — Аршакуняц, будет проведён ремонт моста Киевян и транспортного узла «Ламбада». Парк общественного транспорта пополнят 45 новых троллейбусов. Продолжится реконструкция депо троллейбусного парка и административного здания, работы такого масштаба проводятся впервые за 60 лет с момента его постройки. Для обеспечения чистоты города будет приобретено 20 ручных пылесосов и 12 самосвалов. В следующем году продолжится строительство новой ирригационной системы, 104 дворовые зоны будут благоустроены: там установят современные детские площадки и футбольные поля. Ещё 200 лифтов заменят на новые. Кроме того, муниципальные медицинские учреждения получат современное медицинское оборудование.
Планируется благоустройство ряда зон отдыха, начнутся строительные и ремонтные работы в 13 детских садах, включая прилегающие территории; учреждения будут оснащены системами видеонаблюдения и новой мебелью. Музыкальные и художественные школы получат новое оборудование и музыкальные инструменты. Также планируются масштабные работы по ремонту дорог, модернизации инфраструктуры и другие приоритетные проекты.
Программы, финансируемые в 2026 году, доступны по ссылке.
Совет старейшин Еревана утвердил порядок предоставления льгот по местным сборам и платежам в Ереване. Принятое решение ужесточает критерии предоставления льгот для застройщиков. В частности, льготы не будут предоставляться компаниям, нарушившим правила оснащения строительных площадок (в том числе требования по установке пылезащитных фасадных сеток). Таким образом, город поощряет застройщиков, добросовестно соблюдающих установленные нормы.
При продлении разрешений на строительство застройщики, которые не подвергались административной ответственности в 2025–2026 годах, получат льготу в размере 85% от суммы сбора.
Подробная информация о льготах по местным сборам и платежам на 2026 год доступна по ссылке.
В целях снижения воздействия строительных работ на окружающую среду Совет старейшин Еревана установил дополнительные требования. Для объектов 4-го и 5-го уровней риска застройщики обязаны обеспечить установку на строительных площадках водяных пушек или иного оросительного оборудования с дальностью распыления не менее 40 метров. При эксплуатации необходимо поддерживать минимальную относительную влажность почвы на уровне 8% на глубине до 1 см.
Застройщик также обязан организовать хранение песка, цемента, штукатурных смесей, щебня, других сыпучих материалов и грунта в закрытых контейнерах. Кроме того, транспортировка данных материалов должна осуществляться в закрытых емкостях с использованием транспортных средств, снабженных пыленепроницаемым покрытием.